КАМІНЬ

Значення камінь це

КА́МІНЬ, ч.

1. род. меню, тільки одн. Тверда гірська порода у вигляді суцільної маси або окремих шматків, що не кується й не розчиняється у воді. Дивлюся: Палати, палати Понад тихою рікою; А берег ушитий Увесь каменем (Шевч., І, 1951, 248); Корчма була збудована з сірого піскуватого каменю і стояла необмазана (Н.-Лев., II, 1956, 217); Накопичені, потемнілі вали бутовиння, непотрібного каменю, глини (Досв., Вибр., 1959, 193).

∆ Ви́нний ка́мінь див. ви́нний2.

2. род. меня. Окремий шматок, брила такої гірської породи. Під лежачий камінь і вода не підтече (Номис, 1864, № 7206); Він легко стрибав з каменя на камінь, наче гірський потік (Коцюб., II, 1955, 317); Перед Хортицею.. випинається з води каміння. Ці велетенські камені-валуни з берега здаються невеличкими кам’яними острівцями… (Збан., Незабутнє, 1953, 68); * Образно. Холод у душі ліг каменем зневіри (Дор., Три богатирі, 1959, 71); * У порівн. — Важко, невимовно важко! наче камінь лежить на душі (Н.-Лев., V, 1966, 133); Стара як камінь стояла, слухала сина і нічого не змогла сказати (Мирний, IV, 1955, 153).

∆ Ди́кий ка́мінь див. ди́кий.

◊ Держа́ти (носи́ти) ка́мінь за па́зухою — приховувати ворожнечу, ненависть до кого-небудь; готувати помсту. — І пам’ятайте одно: хто держить камінь за пазухою, тому погано буде жити в нашому селі (Кучер, Трудна любов, 1960, 471); Заклада́ти (закла́сти, кла́сти і т. ін.) пе́рший ка́мінь чого — починати будівництво чого-небудь. Де тільки не закладали наші будівельники перший камінь велетенських споруд! (Цюпа, Україна.., 1960, 304); Іти́ як з ка́меня — відбуватися, здійснюватися важко, мляво, з перешкодами. — І живемо ми оба скромно, ні на які видатки собі не позволяємо, і господарства, здається, пильнуємо, а тим часом усе йде як з каменя (Фр., III, 1950, 262); Ка́менем лягти́ на се́рце кому — хтось став важко переживати що-небудь. Перша образа каменем лягла мені на серце, і десять років після цього я не брався за перо (Панч, На калин. мості, 1965, 79); Ка́меня на ка́мені не лиша́ти (не лиши́ти, не залиши́ти, не зоста́вити і т. ін.): а) руйнувати, знищувати дощенту; скасувати. Жодна європейська столиця не зазнала такої руйнації, як Варшава. Фашистські орди буквально не залишили від міста каменя на камені (Знання.., 10, 1969, 18); Революція не лишила каменя на камені від станових і класових привілеїв експлуататорів (Програма КПРС, 1961, 10); б) нещадно критикувати, викривати. — Звичайно,— Микола Ілліч хитро посміхнувся,— в цьому дискусійному клубі ми каменя на камені не лишаємо від програм меншовиків та есерів (Смолич, Реве та стогне.., 1960, 199); Ка́мінь спотика́ння — велика перепона, перешкода. [Валент:] Ми в тебе в домі тільки бути смієм, а жити нам не можна, щоб не стати для тебе каменями спотикання на трудному шляху (Л. Укр., III, 1952, 287); Ки́дати (ки́нути) ка́мінь (ка́меня, ка́менем) на кого, в кого — осуджувати, ганити кого-небудь. [Теофіл:] Встрявати в неї [розмову] не хотів я досі, бо каменя на ближнього свого я кидать не люблю (Л. Укр., II, 1951, 437); — Чи осмілишся кинути каменем на мене за те, що я покинула тебе? (Фр., IV, 1950, 354); Нарі́жний ка́мінь див. нарі́жний; Наско́чила (найшла́, тра́пила і т. ін.) коса́ на ка́мінь див. коса́2; На́че (ні́би і т. ін.) ка́мінь скоти́вся (звали́вся) з душі́ в кого; Ні́би (на́че і т. ін.) ка́мінь з душі́ звали́в (звали́ла і т. ін.) комусь стало легко, спокійно на душі. В Сергія наче камінь скотився з душі (Мушк., Чорний хліб, 1960, 62); Поділившись з Мотею своєю таємницею, вона ніби камінь з душі звалила (Коз., Сальвія, 1959, 124); Се́рце не ка́мінь у кого, чиє — можна вплинути на когось, домогтися доброзичливості, прихильності. Серце не камінь: таки все одно на другого оглянеться (Номис, 1864, № 4468); [Лікар:] Дівоче серце не камінь (Л. Укр., II, 1951, 49).

3. у знач. присл. ка́менем. Із швидкістю та вагою каменя, що падає. Пах! — пролунав постріл.., і куріпка, яка сиділа найнижче, каменем упала на землю (Баг-мут, Щасл. день.., 1959, 151); Беркут звився в небо й каменем кинувся.. на другого вовка (Тулуб, В степу.., 1964, 218).

4. у знач. присл. ка́менем. Непорушне. — Увесь Єрусалим, старе й мале біжить, щоб на видовисько поглянуть, се тільки ти тут каменем сидиш (Л. Укр., І, 1951, 444); Просидівши майже день каменем на полу, очуняла [Мотря] тільки вночі, коли великі краплі дощу заторохтіли у віконце (Л. Янов., І, 1959, 365).

5. род. меня, перен. Тяжке почуття; туга, смуток, горе. Похмуро світить лампа; стіною надворі осіння ніч; на серці — камінь (Вас., II, 1959, 111); Вона нічого не спитала у доньки. Важкий камінь давив їй душу, не давав говорити (Баш, Надія, 1960, 85).

6. род. меню. Коштовний мінерал як прикраса. Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине… От де, люде, наша слава, Слава України! Без золота, без каменю, Без хитрої мови (Шевч., І, 1963, 63); [Олекса:] Ось тобі всякі персні — золотії, з дорогими каменями: на усі пальці хватить (Вас., III, 1960, 46); * У порівн. Світла ніч стояла над горами. Чиста, прозора, вона просвічувала наскрізь, як синій коштовний камінь чистої води (Гончар, III, 1959, 104).

7. род. меня, рідко. Намогильний пам’ятник. Коли мине останній з моїх днів, Не хочу я під каменем лежати (Дмит., Осінь.., 1959, 24); * У порівн. Про се, про теє ми поговорили, Втім я немов могильний камінь захитав І про Маріна запитав (Фр., XIII, 1954, 299).

8. род. меня. Жорно в млині. На добрий камінь що не скинь, то змеле (Номис, 1864, № 12017); Відставляй муку готову, Зерно сип на камінь знову (Щог., Поезії, 1958, 196); Зерно задзвеніло, жалісно зітхнуло, і ненажерливі камені загуділи м’якше (Стельмах, І, 1962, 147).

9. род. меню, чого. Хвороба нирок, печінки, сечового міхура. Суниці і чорниці окремо, в суміші і чергуючи, рекомендується їсти при каменях нирок (Лікар. рослини.., 1958, 125); Лікар.. встановив, що у хворого камінь сечового міхура (Матеріали.. охор. здоров’я.., 1957, 26).

∆ Ви́тин ка́меня див. ви́тин.

10. род. меня, заст. Старовинна міра ваги. — Біскуп увесь час вимагає по каменю воску від кожного майстра (Тулуб, Людолови, І, 1957, 177).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 83.

Камінь, меню, м.

1) Камень. Трудно вийти з біди, як каміню з води. Ном. № 2757. Возьми ти, сестро, піску у білу ручку, посій ти, сестро, на каміню: коли той буде пісок на білому камені зіхожати, синім цвітом процвітати, хрещатим барвінком біленький камінь устилати… ЗОЮР. І. 26. Стояти як у камені. Стоять какъ окаменѣлому. Выраженіе встрѣчено только у М. Вовчка: І засоромилась, і злякалась, — стою як у камені, оніміла. МВ. (О. 1862. III. 54). То же значеніе имѣетъ и выраженіе: як з каменю тесаний. Сижу, мов з каменю тесаний. Г. Барв. 211.

2) Драгоцѣнный камень. От де, люде, наша слава, слава України: без золота, без каменю. Шевч. 46.

3) Жерновъ какъ въ обыкновенной, такъ и въ ручной мельницѣ, а также и въ гончарскихъ жорнах. На добрий камінь що ні скинь, то все змелеться. Посл. Млин на два камені. Желех. Шух. І. 261. Млиновий камінь. Жерновъ.

4) Часть ткацкаго станка. См. Верстат. Шух. І. 255.

5) Вѣсъ въ 24, 30, 32, 36 фунтовъ. Камінь воску. Купила цукру камінь. Тютюну каменей сто. Закр. Гол. Од. 39.

6) Синій камінь. Мѣдный купоросъ. Ум. Камінець, каміньо́чок, каміньчик. Ой дзвеніте, перстенці, з дорогими камінці. Рк. Макс. Пост ти при дорозі та на каміньочку. Н. п. Бодай пани при дорозі каміньчики били. Н. п.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 213.

ка́мінь — тверда нерозчинна гір­ська порода у вигляді суцільної ма­си або окремих шматків; оскільки гори, скелі — творіння диявола, то й про каміння селянин-хлібороб каже: «Що Бог створив, те рівне, чисте, а вже що ідолове, то саме каміняччя і гори»; на камені нічого не родить («Не ведеться, як на ка­мені»); камінь твердий, тому ка­жуть: «Тверде, як камінь»); камінь нерухомий, тому й до людини ка­жуть: «Сядь каменем і сиди на міс­ці»; твердість каменю символізує жорстокосердість («Камінна ду­ша», «Серце як камінь», «Як із ка­меню води не витиснеш, так із нього доброго слова»); символізує важкий тягар («Камінь на душі (на серці)»); символом важкості виступає млино́вий ка́мінь; у колядках бі́лий ка́мінь виступає символом Світового дерева; за народними повір’ями, деякі камені служать оберегами, особливо метеоритні, які називали громови́ми стрі́лками; білий камінь використовувався у замовляннях. Трудно вийти з біди, як каменю з води (М. Номис); Ой на морі камінь мармуровий, на нім сидить хлопець чорнобровий (пісня).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 271-272.

камінь Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
stoneкамень

камінь Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
kaminkamin'kamin'

камінь Рід - іменник, чоловічий рід, неістота, тільки однина ( матеріал),іменник, чоловічий рід, неістота ( окремий уламок),іменник, середній рід, неістота

камінь Словоформи слова

Називнийкамінь
Родовийкаменю
Давальнийкаменеві, каменю
Знахіднийкамінь
Оруднийкаменем
Місцевийна/у камені
Кличнийкаменю

камінь Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
623

камінь в англійській розкладці - rfvsym

Цитати української літератури з використанням слова камінь

камінь оживав, мої зачувши кроки,"Вінграновський Микола Степанович - Вінок на березі юності

"Як вийде вона з лісу на білу стежку, щоб відтак, може, як тоді, полізти під білий камінь, він побачить її зараз здалека"Кобилянська Ольга Юліанівна - В неділю рано зілля копала...

"Там зелені липи обступили круглий камінь, посхилялись над ним зеленими гілками"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Причепа

"Блимає той камінь, мертвими блисками, відбитими від сходу і заходу сонця, і кам’яними очима своїми глядить на живу воду і сумує, що не гнітить його тягар води, як гнітив від віків"Стефаник Василь Семенович - Камінний хрест

"Як болото — на камінь шосе…"Багряний Іван Павлович - AVE MARIA

"Іскрився камінь, і блищали роси на травах"Харчук Борис Микитович - Планетник

"— Дивний утвір… Ні, це не камінь, а скам’янілість…"Бережний Василь Павлович - Діти одного Сонця

"Камінь крутить, розганя."Глібов Леонід Іванович - «На белебені до поля…»

"Над берегом лежав камінь, де молодиці прали плаття й крохмалили його в березі в крохмалі з висівок"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Вітрогон

"Ви тяжкий камінь положили"Франко Іван Якович - Із секретів поетичної творчості