ВОЛОС

Значення волос це

ВО́ЛОС, ч. 1. род. а. Те саме, що волоси́на. Його клали в окремій маленькій кімнатці, де жила колись бонна, і, йдучи вранці на каву, він здіймав з одежі сивий жіночий волос (Коцюб., I, 1955, 405); * У порівн. Рученята та ноженята, наче волос, тоненькі (Мирний, IV, 1955, 301).

Во́лос у во́лос — дуже подібний. І вродилися ті дев’ять синів, як дев’ять соколів, один у одного: голос у голос, волос у волос (Вовчок, І, 1955, 287); Ні (ані́) на во́лос — те саме, що Ні (ані́) на волоси́ну (див. волоси́на).

2. род. у, збірн. Те саме, що воло́сся. Дуже був [Михайло] білявий волосом, а засмалений вітром, опалений сонцем — то брови й ус наче вапном пойнялися (Вовчок, І, 1955, 217); [Лев:] На личку білий, на вроду милий, Золотий волос по вітру мав (Л. Укр., III, 1952, 211); За плечима бігає мороз І втома чеше волос посивілий (Рильський, II, 1960, 97).

Во́лос в’я́не (зав’я́в, зів’я́не і т. ін.) — стає (стало, стане) страшно, моторошно. А в мене волос в’яне, се слухаючи (Барв., Опов.., 1902, 441); Він таку пісню знає, що якби заспівав, то й волос би зав’яв (Номис, 1864, № 12438); Во́лос стає́ (став, ста́не) ди́бом (ду́бом) — те саме, що Воло́сся стає́ (ста́ло, ста́не) ди́бом (ду́бом) (див. воло́сся). А ось Іван Рило має одну таку прикмету, що вам волос дубом стане, слухаючи про неї (Март., Тв., 1954, 50); Дожи́ти до си́вого во́лосу — дожити до старості; постаріти. — Інший і до сивого волосу дожива, а косарем не годен стати (Стельмах, II, 1962, 30);

Світи́ти во́лосом — те саме, що Воло́ссям світи́ти (див. воло́сся). Краще б вона сивим волосом світила, ніж мала втопити свою долю, віддаючись за Гната! (Коцюб., І, 1955, 28).

3. род. у, збірн. Шерсть тварин, а також волосини з гриви та хвоста коней; використовується для різних виробів і технічних потреб. На голові шапка боброва, аж волос вилискується (Н.-Лев., І, 1956, 57); Данило випрохав волосу у жокеїв на іподромі, і Тося сплела йому таку волосінь на щупака, що й в батька її, Максима, не було (Смолич, Мир.., 1958, 34).

4. род. у, збірн. Волокна деяких тропічних і субтропічних рослин.

Кукуру́дзяний во́лос — волокна-стовпчики з приймочками в кукурудзи. Стовпчики [кукурудзи] з приймочками.. називають у народі "кукурудзяним волосом" (Лікар. рослини.., 1958, 175).

5. род. у. Опух з наривом під нігтем пальця. Кому чи трясцю одігнати, Од заушниць чи пошептати, Або і волос ізігнать, Шепчу (Котл., І, 1952, 119).

6. род. а. (Gordius aquaticus). Тонкий, як волосинка, водяний черв’як.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 730.

Волос, са, м.

1) Волосъ. Без Божої волі і волос з голови не спаде. Ном. № 27. Всі вісім будуть однакові: волос у волос, голос у голос. Рудч. Ск. II. 90. Волос часто значитъ волоса, всѣ волоса на головѣ: У волиночки коса з золотого волоса щирий бір освітила. АД. І. 83. Не покинь же мене, Боже, як мій волос побіліє. К. Псал. 161. Волосом світити. Быть дѣвицей. Ном. № 8884. Волосом засвітила. Говорится о замужней женщинѣ, когда у нея спадетъ очіпок. Ном. № 3994.

2) Опухоль съ нарывомъ на пальцѣ. Кому чи трясцю одігнати, од заушниць, чи пошептати, або і волос ізігнать. Котл. Ен. ІІІ. 13. Волос виливати. Лѣчить извѣстнымъ образомъ волос. О. 1862. X. 36.

3) Гусеница Euprepia. Ум. Волосок, волосочок.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 251.

Во́лос див. Ве́лес.

во́лос див. воло́сся.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 111.

волос Синоніми слова

(один) волосина, волосинка, волосінь, зб. волосся, волосіння, обр. (вузісінький канальчик) капіляр, (під нігтем) загнітиця, волосок, волосочок

волос Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
hairволос

волос Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
volosvolosvolos

волос Рід - іменник, чоловічий рід, неістота ( волосина),іменник, чоловічий рід, неістота, тільки однина ( волосся, хвороба)

волос Словоформи слова

Називнийволосволоси
Родовийволосаволосів
Давальнийволосові, волосуволосам
Знахіднийволосволоси
Оруднийволосомволосами
Місцевийна/у волосіна/у волосах
Кличнийволосеволоси

волос Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

волос в англійській розкладці - djkjc

Цитати української літератури з використанням слова волос

"Саня взглянула на него, вздрогнула и вспыхнула радостным заревом до макушки волос."Старицький Михайло Петрович - Молодость Мазепы

"Чеше вона косу, а густий волос аж вилискується."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Дві московки

"— Ось піди назнарошне подивися: який з його красень! широкоплечий; волос, як галка, чорний; а очі… карі, ясні та блискучі!"Мирний Панас - Хіба ревуть воли, як ясла повні

"Крізь час, що сивий, наче волос,"Сосюра Володимир Миколайович - Мазепа

"Самсон не хоче сказати їй сеї тайни, вона благає, далі плаче, і ось Самсон виявляє їй усю правду: він назорей, його волос має велику силу, а якби хтось обтяв його, він був би слабий, як мала дитина"Франко Іван Якович - Леся Українка

"Один волос упаде з бороди Сефера Газі, і ор-бей Тугай покаже зухвальцям силу незліченних ногаїв."Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Господи, что это за красота совершенная! До седых волос дожил, а не видывал ничего подобного этой неописанной красоте"Шевченко Тарас Григорович - Прогулка с удовольствием и не без морали

"Графиня кінчиком пальців сумно змітає з плеча графа сивий волос"Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Щоб кожен волос брати як струну,"Зеров Микола Костянтинович - Гуллівер

"Чорний волос припав порохом та сріблом."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Живцем поховані