ВИСІТИ

Значення висіти це

ВИ́СІ́ТИ, ви́шу́, ви́си́ш, недок. 1. Не маючи опори знизу, триматися на чому-небудь або бути прикріпленим до чогось, зачепленим за щось. Над столом висить газова лампа (Вовчок, І, 1955, 373); А груші висіли, як горнята, та жовті, як віск! (Н.-Лев., II, 1956, 378); Дві здорові сльозини ще не встигли впасти на землю й висіли на широкому веселому виду (Коцюб., І, 1955, 460); Через одне плече в нього висіла сумка (Трубл., Мандр., 1938, 104); В кімнаті, куди він зайшов, пахло молоком, на вікнах висіли марлеві занавіски (Тют., Вир, 1964, 37); // Спадаючи вниз, звисати (про волосся). Чорні довгі вуса висіли, як дві гадюки (Н.-Лев., II, 1956, 252); // Безвладно звисати. Зняли слабого на руки і понесли.. Ноги висіли в нього безвладно, як перебиті (Коцюб., II, 1955, 130); Ліва рука, закутана в бинти, висіла на перев’язі (Руд., Остання шабля, 1959, 202); // Обвисаючи, незграбно облягати кого-небудь (про одяг). Заяложене дране убрання мішком висіло кругом колись високого стрункого стану [Марини] (Мирний, III, 1954, 227); // розм. Схопившись руками за що-небудь, триматися, держатися на чомусь. Войовничі, бойові, радісні добровольці купами висять на сходах, юрмляться по тамбурах, хрипнуть від пісень угорі, на дахах вагонів (Гончар, II, 1959, 303).

◊ Ви́сі́ти на волоси́ні див. волоси́на; Ви́сі́ти на ни́точці див. ни́точка; Ви́сі́ти на телефо́ні — дуже довго дзвонити або розмовляти по телефону.

2. Не маючи опори знизу, бути причепленим, прикріпленим до вертикальної поверхні чого-небудь. Окрім картин, на стіні висить зброя, пістолі, ножі і т. ін. (Л. Укр., II, 1951, 5); На стінах висіли перші воєнні плакати (Кучер, Чорноморці, 1956, 65).

3. над ким-чим. Видаватися, виступати якоюсь частиною наперед; нависати. Над самою водою висіла тут величезна скала (Фр., III, 1950, 10); // перен. Загрожувати, здаватися неминучим. Проте небезпека бути викритим через отой вірш "дамокловим мечем" висіла над ним (Головко, II, 1957, 376); За них [комуністів] голосували .. люди, над якими висіла недоля (Чендей, Вітер.., 1958, 112).

Ви́сі́ти на но́сі — бути дуже близьким щодо часу здійснення. Хто гірший боягуз, той балакав про екзамен, що висів на носі (Свидн., Люборацькі, 1955, 150).

4. Триматися в повітрі майже без руху. Борошняний пил висів у повітрі, а стіни [млина], банти і постав були обсипані ним, як снігом (Коцюб., І, 1955, 353); В долині блимали вогники, рвалися постріли і кричали люди. Над ними висів молочний туман, змішаний з димом (Панч, В дорозі, 1959, 94).

5. Бути або здаватися нерухомими при повільному польоті (про птахів, літальні апарати і т. ін.) або русі по небу (про небесні світила і т. ін.). Сіра маленька пташка, як грудка землі, низько висіла над полем (Коцюб., II, 1955, 231); В небі висів чистий, повновидий місяць (Кучер, Чорноморці, 1956, 111); Гроза була вже зовсім близько. Уже над садом висіла свинцева хмара (Головко, І, 1957, 428); // Безперервно, протягом довгого часу літати, кружляти над чим-небудь. В ясному повітрі над Будапештом з ранку до ночі висіла наша авіація (Гончар, І, 1954, 217).

◊ Ви́сі́ти у пові́трі (між не́бом і земле́ю) — бути у невизначеному, непевному становищі. Але ж він ["Рай і поступ"], певне, вийде в світ, бо хоч Ваш видавець і висить у повітрі, та не буде ж він вічно висіти (Л. Укр., V, 1956, 138); Минув ще один місяць, а я все ще вишу між небом і землею. І туди мене тягне, і тут порвати не сила (Вільде, Винен.., 1959, 9).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 485.

Висіти, шу, сиш, гл. Висѣть. Сядь, нехай поли не висять. Ном. № 11861. Висить чоловік неживий. Рудч. Ск. II. 180.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 186.

висіти Синоніми слова

бути підвішеним, звисати, зависати, звішуватися, (одяг) обвисати, (над чим) нависати, перевисати, «i>над ким

висіти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
hangingвисеть

висіти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vysityvysityvysity

висіти Рід - дієслово, недоконаний вид

висіти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавишувисимо
2 особависишвисите
3 особависитьвисять
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особависітимувисітимемо
2 особависітимешвисітимете
3 особависітимевисітимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідвисіввисіли
Жіночий рідвисіла
Середній рідвисіло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа висімо
2 особависивисіть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часвисячи
Минулий часвисівши

висіти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

висіти в англійській розкладці - dbcsnb

Цитати української літератури з використанням слова висіти

"І мав висіти й наш Антон."Багряний Іван Павлович - Антон-Біда — Герой Труда

"Всі питання лишились висіти в повітрі й ні один мудрець не дав відповіді"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Йде вона з невидимого в сутінку горба, спускається, як місяць, коли йому досить висіти в небі; Володимир раптом подумав, що той сивоволосий козопас із шляхетним обличчям мусить бути зв'язаний з цим обійстям, де зараз сидить, як і з домом на горі"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"Висіти йому на осиці, не інакше"Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки

"Отак зависнути на фальшборті між ними двома і висіти… На кормі — Віктор"Загребельний Павло Архипович - Добрий диявол

"Ну, а як вона взнає, куди я подався? Мене почнуть шукати по різних місцях, а тим часом я буду висіти в гайку"Коцюбинський Михайло Михайлович - Дебют

"І шворку, на якій він має висіти, закинуто кудись нагору."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"Що має висіти, те не втоне"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Лишився висіти на ґратах лише той, що перший відкрив «матерів», як Колумбів матрос на щоглі"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"І на гаку залізному висіти,"Куліш Пантелеймон Олександрович - Маруся Богуславка