ПРІРВА

Значення прірва це

ПРІ́РВА, и, ж.

1. Провалля із стрімкими урвищами по краях, велика і глибока яма або яр; стрімке урвище. Перед ногами мойого провідника позіхнула чорна безодня, прірва стрімкого, скалистого яру (Фр., II, 1950, 95); З усіх боків [скелі] розкриваються темні безодні, стрімкі прірви, яким немає ні початку, ні краю (Вас., II, 1959, 27); Жінки злякано гукали на метушливу дітвору, радісну і безтурботну, що бігала навколо провалля, часом намагаючись спихнути одне одного в прірву (Досв., Вибр., 1959, 200); * Образно. Скільки раз її доля зрадила, її надії розмела, розбила, потопила в безодній прірві гіркого життя! (Мирний, І, 1949, 323); Я голос подаю за те, що недаремно Визвольницею звуть незламну нашу Рать, Що в прірву скинули ми лихоліття темне (Рильський, Мости, 1948, 3); * У порівн. Андрій перевів очі на вулицю, по якій, немов чорні прірви, залягли тіні будинків (Ю. Бедзик, Полки.., 1959, 16); // Гірська ущелина, на дні якої тече річка, гірський потік; урвище стрімкого правого берега великої ріки. Вузька стежка тулилася до скель, щоб не впасти у прірву, в якій божевільна мчала така ж, як і стежка, вузька-вузька, швидка гірська річка (Ів., Вел. очі, 1956, 66); Зупинилися польські драгуни над прірвою, дивуючись нечуваному козацькому ділу. А козаки вже пливли з кіньми у річці й спускали в воду човни (Довж., І, 1958, 276).

◊ Заво́дити (завести́) в прі́рву див. заводити1; Ки́дати (ки́нути, скида́ти, ски́нути) в прі́рву — рішуче позбавлятися чого-небудь, поривати з чимсь, ліквідувати що-небудь; Наближа́тися (набли́зитися) до прі́рви; Опиня́тися (опини́тися) над прі́рвою — потрапляти в скрутне становище. Це, очевидно,.. сильна людина, але її викинуто з життя, вона раптом опинилася над прірвою в незрозумілих обставинах (Ю. Янов., IV, 1959, 59); Пішло́ в прі́рву див. піти́.

2. перен. Незгода або відмінність між ким-, чим-небудь, викликана принциповими суперечностями. Навіть серед селянства з кожним днем все глибшою стає прірва між пролетаріатом і буржуазією (Ленін, 24, 1972, 313); Сестри, нарешті, зрозуміли, яка безодня прірва розрізняє їх, як далеко розійшлись вони за вісім років (Л. Янов., І, 1959, 152); В її [килимарки] роботі не було творчої співдружби з художником. Між народним і професіональним мистецтвом лежала велика прірва (Вол., Самоцвіти, 1952, 142).

3. рідко. Яма в річці, морі, де утворюється вир; чорторий. А прірва виє,.. Плавцеві згубу зиче [зичить] Без вороття (Граб., І, 1959, 93); Ось уже недалеко прірва… Вирує в ній і піниться вода (Шиян, Іван — мужицький син, 1959, 59); * У порівн. Гра втягувала його, як таємнича прірва (Гончар, І, 1959, 46).

4. Місце прориву греблі, загати і т. ін.; вирва. Вода раз греблю просмоктала.. Злякавсь Мірошник та й біжить Притьмом до прірви, щоб гатить (Гл., Вибр., 1957, 39); Під час війни дерев’яна обшивка водозливу струхлявіла, і весняні води прорили під містком прірву (Добр., Тече річка.., 1961, 13).

5. вульг. Те саме, що пе́лька 2. Щедро кропив [дід].. свою прірву бездонну І тільки що «царської водки» не пив (Перв., II, 1958, 362); // Те саме, що ненаже́ра. — От матінку маю,скаржився Денис, мотузуючи торбу. — Де що в хазяйстві найласішезараз же кида собі на зуби. Прірва якась (Тют., Вир, 1964, 242).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 108.

Прірва, ви, ж.

1) Мѣсто, гдѣ прорвана плотина. Вода раз греблю просмоктала…. Злякавсь мірошник та й біжить притьмом до прірви, щоб гатить. Гліб.

2) Яма въ рѣкѣ, морѣ. Хоч і в прірву. Ном. № 2078. В морі єсть безодні прірви. Чуб. І. 42.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 455.

прі́рва = прова́лля див. безо́дня.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 485.

прірва Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
abyssпропасть

прірва Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
prirvaprirvaprirva

прірва Рід - іменник, жіночий рід, неістота

прірва Словоформи слова

Називнийпрірвапрірви
Родовийпрірвипрірв
Давальнийпрірвіпрірвам
Знахіднийпрірвупрірви
Оруднийпрірвоюпрірвами
Місцевийна/у прірвіна/у прірвах
Кличнийпрірвопрірви

прірва Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

прірва в англійській розкладці - ghshdf

Цитати української літератури з використанням слова прірва

"Вони бігли йому навперейми, відтискували безтямну його тачанку до круч, намагаючись оточити, бо ж звідти він нікуди не втече, прірва соколянських глинищ муситиме його спинити, ось там він уже потрапить під їхні кілки та люшні"Гончар Олесь Терентійович - Твоя зоря

"Те, Скарго, міг би розсудити й дурний, який у письмі й правді кохається і не спокушений ще звабою віку цього, бо коли щастя латинського костьолу — пекло, так і школи, й науки його — прірва й вічна погибель"Вишенський Іван - Зачіпка мудрого латинника з дурним русином…

"Він не побачив неба, очевидно, захмарило — там, угорі, висіла чорна прірва, багатозначна й глибока"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"Дунай темпів унизу, як прірва."Гончар Олесь Терентійович - Прапороносці

"Стоятимуть поруч, а між ними буде непереборна прірва…"Бережний Василь Павлович - Істина поруч

"Прірва між нею й Чамхабом ширилась, і ось постать його зникла в людському потоці"Бережний Василь Павлович - Така далека подорож Чамхаба

"Та й чи така вже прірва між цими двома назвами: «слов’яни» й «скіфи»? Далебі, ні."Білик Іван Іванович - Меч Арея

"Відчув, що прірва стала відлогіша"Барка Василь Костянтинович - Жовтий князь

"Але при розумних, добрих і вчених правителях ця прірва така вузька, що її можна завжди переступити"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"А Тереза сміється, і очі її, чорні, великі й бездонні, як та прірва, сяють і дивляться з ніжністю на Стороженка й чогось… на мене"Нестайко Всеволод Зіновійович - Загадка старого клоуна