ПОПАДАТИСЯ

Значення попадатися це

ПОПА́ДАТИСЯ, ається, док., діал.

1. Розлізтися. Носив сорочку, поки попадалась (Сл. Гр.); — Я зараз надіну [сорочку й штани]. Моє попадалось, дак оце, спасибі вам, тепер зніму, виперу да й полатаю (Барв., Опов.., 1902, 29).

2. Зморщившись, обвиснути. Шкура попадалась на шиї (Сл. Гр.).

ПОПАДА́ТИСЯ, а́юся, а́єшся, недок., ПОПА́СТИСЯ, аду́ся, аде́шся, док.

1. кому і без додатка. Бути схопленим, упійманим ким-небудь. Повстанці виділили їм старий рибальський баркас на веслах і, побажавши вдруге не попадатись, з миром відпустили в море, до своїх (Гончар, II, 1959, 53); Їхала вона Чорним гаєм і попалася розбійникам (Вовчок, І, 1955, 358); Хтось підходить іззаду і з криком хапає за плечі: «Ага! Попалася!» (Хотк., II, 1966, 217); // Бути спійманим у пастку, сіті і т. ін. (про тварин). Якось попалася Лисичка — Злодюга, вовчика сестричка, — Хвостом в капкан (Мирний, V, 1955, 381); На цей раз попався довгий і гладкий в’юн (Стельмах, На.. землі, 1949, 326); * Образно. Я тобі на вірність клявся, До серденька пригортав, В сіті власні я попався І за правду жарт прийняв (Л. Укр., IV, 1954, 106); // Бути впійманим на якому-небудь вчинку, викритим у чомусь. Дибляни набігли [на коноводів], махаючи кийками й ломаками та гукаючи: — А, бісові шкуродери, попалися!.. (Гр., II, 1963, 296); [Ольга:] У тресті — не нахваляться ним — незамінимий чоловік, а тут… Душу за гроші продасть і не попадеться (Зар., Антеї, 1962, 264); // у що і без додатка. Опинятися в несприятливих обставинах, скрутному становищі. — Сидів би вже, коли попався. Ну, два роки дали б йому (Головко, II, 1957, 47); — Ти, молодице, вільності шукаєш? — А вона: — Я. — Попадешся, у біду, дурна! Лучче служи своїй панії та роби (Вовчок, І, 1955, 262).

◊ Попа́стися на ву́дочку — те саме, що Попа́стися (спійма́тися і т. ін.) на ву́дку (див. ву́дка); Попада́тися (попа́стися) в лабе́ти див. лабе́ти; Попада́тися (попа́стися) на гачо́к див. гачо́к; Попада́тися (попа́стися) у ла́пи див. ла́па.

2. між кого, кому, в що. Опинятися в якому-небудь місці, в якомусь оточенні, у когось. Живе на острові цариця, Цирцея, люта чарівниця і дуже злая до людей; Які лиш не остережуться, А їй на острів попадуться, Тих переверне на звірей [звірів] (Котл., І, 1952, 159); А то ж і не страшно, скажете, щоб живому чоловікові та попастись меж мерців? (Кв.-Осн., II, 1956, 107); — О співець, як ти попався У відьомськую хатину? За що так немилосердно Ти обернутий в собаку? (Л. Укр., IV, 1954, 184); // Оселятися, влаштовуватися працювати де-небудь, у когось. Голос оповідав звичайну історію втікачів: «і попавсь я до грека, і зазнав я неволі ще гіршої, як вдома» (Коцюб., І, 1955, 345); // Ставати належним до складу якого-небудь суспільного об’єднання, організації і т. ін. Він попався нам у бригаду; // кому, рідко до кого і без додатка. Потрапляти в чиє-небудь розпорядження, опинятися в якихось стосунках з ким-небудь. — Скільки я знав горбатих, усе їм такі кралі попадаються, що ну! (Гончар, III, 1959, 200); Вона ж між ними [паничами], мов тая перепеличка, звивається. — Котрий-то з них попадеться? — говоримо, було, дівчата… — Дознає неборак, почім ківш лиха! (Вовчок, І, 1955, 111); // Ставати об’єктом уваги в пресі, кіно і т. ін. Вкінці він оженився, став адвокатом і патріотом, календар «Просвіти» помістив його портрет, потім попався в «Альбум заслужених Русинів» (Мак., Вибр., 1954, 3).

◊ Попада́тися (попа́стися) на язи́к (на язика́) кому— стати об’єктом розмов. Жінкам тільки попадися на язика, засічуть, мов ті оси! (Горд., II, 1959, 248); Попа́стися на зу́бки (на зубо́к) кому — те саме, що Потра́пити (попа́сти) на [го́стрі (голо́дні)] зу́би кому (див. зуб). [Іван:] Він же мені попадеться на зубок: я йому допечу, коли не кулаком, то язиком (Кроп., І, 1958, 65).

3. Зустрічатися на шляху; траплятися. Вона починала ходити та проходжати по луці, зривала квіти, що попадалися, з опалом впивала їх пахощі (Вовчок, І, 1955, 320); На тротуарах впадало в очі — серед вирядженої публіки безліч офіцерні, просто військових, напіввійськових.. І навіть попадались (це бачили вперше славгородці) — зовсім в оперетковому вбранні (Головко, II, 1957, 430); І йшла [Маруся] відтак додому тим самим меланхолійним кроком; лагідним рухом пестила корову, що попалася по дорозі (Хотк., II, 1966, 43); // Знаходитися, з’являтися при виконанні якоїсь дії. — Ждемо, що ви що-небудь відкриєте, розгадаєте якусь тайну.. — Їм більше глиняні черепочки попадаються (Гончар, Тронка, 1963, 273); Піт солоний пролива [перекладач зі стажем]. — Ну й попалися слова! Аж розпухла голова (Ющ., Люди.., 1959, 234); // Випадково траплятися в якихось обставинах. Я стараюсь читати більше путніх книжок, хоч їх тут і трудно достать і більш попадається дурних книжок, ніж розумних (Л. Укр., V, 1956, 10); Горе було, як попадався чужосторонній чоловік і не пізнавав в старчукові пушкарського отамана (Хотк., II, 1966, 115); // тільки недок. З’являтися в певному місці. Сиза імла рідшала, димочок де-не-де вже звивався, вже люди попадались і коло криниці (Вовчок, І, 1955, 295); // у сполуч. з прикм. Трапившись, виявлятись яким-небудь. Любив [пан] .. баб різками бити. Захльобувався від радості, коли баба попадалася вересклива (Хотк., II, 1966, 116); — А по чому ж там, Іване, Дурні продаються? — Та то, пане, як до дурня: Які попадуться! (Руд., Тв., 1956, 113); — Прислали комісара. Ми хотіли без нього обійтись, але, коли послухали, — залишили при собі. Підходящий чоловік попався (Стельмах, II, 1962, 86); Тріснув кілок із тину. Давид зупинився й оглянувся. Видно, кілок трухлявий попався (Головко, II, 1957, 91).

Не попада́йся (не попада́йтеся) мені́ — уживається як погроза у знач. не зустрічайся (не зустрічайтеся) мені. — Не попадайся ж і ти мені, білоголова крисо! (Мирний, IV, 1955, 98); [Микита:] Ой бесуре, не попадайся ти мені! (Кроп., І, 1958, 64).

◊ Попада́тися (попа́стися) на о́чі див. о́ко 1; Попада́тися (попа́стися) під ру́ку (ру́ки) див. рука́.

4. тільки док. Дістатися кому-небудь. — Таке добро, а, дивись, наймичці попалось, — з якимось жалем подумав Салоган про дівочу вроду (Стельмах, І, 1962, 346); Нам попалися звичайні «телячі» вагони, подовбані за війну кулями та осколками (Гончар, III, 1959, 341).

$ Попада́тися (попа́стися) до рук (у ру́ки) див. І рука́.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 180.

Попадатися, даюся, єшся, гл. Распасться, опасть. Шкура попадалась на шиї. Носив сорочку, поки попадалась. Зараз надіну. Моє попадалось, дак оце, спасибі вам, тепер зніму. Г. Барв. 29.

Попадатися, даюся, єшся, сов. в. попастися, ду́ся, де́шся, гл. Попадаться, попасться, быть пойману, захвачену. Попалася в лихі руки невірній дружині. Мет. 253.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 319 - 320.

попадатися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
fallпопадаться

попадатися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
popadatysiapopadatysiapopadatysya

попадатися Рід - дієслово, недоконаний вид,дієслово, недоконаний вид ( влучати, потрапляти, діставатися)

попадатися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапопадаюсяпопадаємося
2 особапопадаєшсяпопадаєтеся
3 особапопадаєтьсяпопадаються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапопадатимусяпопадатимемося
2 особапопадатимешсяпопадатиметеся
3 особапопадатиметьсяпопадатимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпопадавсяпопадалися
Жіночий рідпопадалася
Середній рідпопадалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа попадаймося
2 особапопадайсяпопадайтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часпопадаючись
Минулий часпопадавшись

попадатися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1055

попадатися в англійській розкладці - gjgflfnbcz

Цитати української літератури з використанням слова попадатися

"Підійшов, зазираю з-за тину обережненько (не хочеться дідові на очі попадатися, щоб не розпитував)"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"Там і сям у лісі почали попадатися занадто товсті дерева, наче роздуті знизу"Бережний Василь Павлович - Істина поруч

"Це були два майже незалежні одне від одного об’єднання, які намагалися порідше попадатися одне одному на очі"Дімаров Анатолій Андрійович - Три грані часу

"Почали попадатися люди"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Пiдiйшов, зазираю з-за тину обережненько (не хочеться дiдовi на очi попадатися, щоб не розпитував)"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"Там i сям у лiсi почали попадатися занадто товстi дерева, наче роздутi знизу"Бережной Василий - Iстина поруч

"Пiдiйшов, зазираю з-за тину обережненько (не хочеться дiдовi на очi попадатися, щоб не розпитував)"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)