ВАЛИТИ

Значення валити це

ВАЛИ́ТИ1, валю́, ва́лиш, недок. 1. перех. Примушувати падати, силою перекидати. Бронко спочатку не знав, що сталося. Коли ж захиталися телефонні дроти, здогадався. Валять [люди] стовпи! (Вільде, Сестри.., 1958, 269); Колись, бувало, [батько] вхопивши однією рукою за ногу, валив і зразу ж вивертав догоричерева найбільшого кабана (Стельмах, І, 1962, 22); // Убивати. Цілими десятками валили хоробрі молодці монголів (Фр., VI, 1951, 84); Намітивши серед двору синьоголового селезня, на якого йому вказувала Галя, валив його [Уралов] з першого пострілу (Гончар, Тронка, 1963, 299); // Зрізувати, зрубувати (дерево, ліс). І старший сказав: — Ну, хлоп’ята, тепера Старого [дуба] валіть! (Мал., Звенигора, 1959, 141); Він валив його [ліс] зі всією нещадністю і пожадністю лісового дикуна (Стельмах, Кров людська.., І, 1957, 34); // Руйнувати, розламувати. "Валіть стіни!" Гайдамаки Стіни розвалили (Шевч., І, 1951, 140); Най реве навколо буря.. Валить скелі, лама дуба, землю з місця рушить (Граб., І, 1959, 270); // перен. Позбавляти можливості триматися на ногах, змушувати лягати (про втому, хворобу, сон і т. ін.). Вже не раз важка хвороба валила комісара в ліжко (Збан., Сеспель, 1961, 135).

Вали́ти з ніг кого: а) ударивши, штовхнувши, змушувати падати. Завиває хуртовина, Вітер валить з ніг (Граб., І, 1959, 533); б) позбавляти можливості триматися на ногах, змушувати лягати (про втому, хворобу, сон і т. ін.). Як я заздрила тим людям, що не мали відпочинку, поки їх нелюдська втома з ніг валила на часинку! (Л. Укр., І, 1951, 314); Сипняк та цинга нас із ніг валять (Головко, II, 1957, 556); в) виснажувати, змучувати. Дедалі туга за рідним краєм все дужче валила Павла з ніг, наче отой страшний голод у морі (Кучер, Голод, 1961, 361); З ніг Валить бабу горе! (С. Ол., Вибр., 1959, 233).

2. перех. Класти, накладати щось на кого-, що-небудь безладно або у великій кількості. — Руки пообриваєш, носячи! Нема того, щоб хурку найняти; як на того коня валять — носи! (Мирний, III, 1954, 152).

Вали́ти все доку́пи — змішувати різні речі. І все ж у його серці чомусь жевріла образа на тих, хто валив усе докупи (Ю. Бедзик, Полки.., 1959, 128).

Вали́ти з хво́рої голови́ на здоро́ву див. голова́.

3. перех., на кого, перен. Накладати якісь обов’язки, обтяжувати роботою. — Жінки! — буркнув Микола. — Усе на жінок валимо. Тільки й біліють їхні хусточки в полі (Кучер, Трудна любов, 1960, 532); // Перекладати на когось відповідальність за провину і т. ін. [ПанСтась (до людей):] Хіба я не знаю, що самі ви бунтарі, розбійники — тільки все валили на Кармелюка (Вас., III, 1960, 219); — Що батькам сказати? Вали, парубче, на мене всю провину. Немало ж у селі всякої всячини говорять про Окунівну. От і ти щось додай від себе: мені вже не поважчає (Стельмах, І, 1962, 535).

4. перех. Безладно або у великій кількості скидати, кидати що-небудь кудись. На весь Дніпро видніє білизна, розвішана на мотузках, і купи сміття, що його валять з берега (Гончар, Людина.., 1960, 55).

5. перех. і неперех., діал. Бити. Тепер хлопці підбігли і почали валити бучками по ногах (Стеф., І, 1949, 23); Вона [коняка] складала вражено вуха взад і валила скажено задніми копитами (Коб., І, 1956, 548).

ВАЛИ́ТИ2, ва́лить, недок. 1. Іти у великій кількості, посуватися натовпом. Народ так лавою і валить (Кв.-Осн., II, 1956, 109); А за ними валила густа юрба (Фр., III, 1950, 175); Нові пасажири тим часом валять у вагон з безконечними клунками (Мик., І, 1957, 103); // Рухатися густою масою. Дим з печі валив прямо на хату (Мирний, II, 1954, 119); З важкої непроглядної темряви валив і валив сніг (Ряб., Жайворонки, 1957, 109).

◊ Ва́лом вали́ти див. ва́лом.

2. Іти навально, грубо, напролом. — Прошу, сідайте, — відсуває квасолиння з призьби, звільняє йому місце. Та він навіть не дивиться в той бік, а валить просто у двері (Вільде, Сестри.., 1958, 77).

ВАЛИ́ТИ3, валю́, ва́лиш, недок., перех. Прясти з клоччя вал (див. вал2). Нумо вал валити (Сл. Гр.).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 284.

Валити, лю, лиш, гл.

1) Валить, сваливать. Своє на ніжки ставить, а чуже з ніг валить. Ном. № 9639.

2) Идти впередъ; двигаться массою. Сліпому нема гори: куди попав, туди и вали. Ном. № 4660. Так валкою і валить.

3) — вал. Прясть вал 2. Нумо вал валити. Маркев. 142.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 124.

валити Синоніми слова

(примушувати впасти) валяти, (догори ногами) перекидати, перевертати, (стіни) розвалювати, (про рух насуватися кудись масою) сунути, перти, (навально) валувати, насуватися, розм. (швидко нестримно) ринути, перти

валити Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
blameвалить

валити Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
valytyvalytyvalyty

валити Рід - дієслово, недоконаний вид

валити Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавалювалимо
2 особавалишвалите
3 особавалитьвалять
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавалитимувалитимемо
2 особавалитимешвалитимете
3 особавалитимевалитимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідваливвалили
Жіночий рідвалила
Середній рідвалило
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа валімо
2 особаваливаліть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часвалячи
Минулий часваливши

валити Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

валити в англійській розкладці - dfkbnb

Цитати української літератури з використанням слова валити

"Він раптом схопив у свої кам’яні обійми Кравчука й почав його валити"Хвильовий Микола - Останній день

"-- Але ж валити на безневинного кота -- нечесно, -- не погодився Олег"Костецкий Анатолий - Мiнiмакс - кишеньковия дракон, або День без батькiв

"Тепер хлопці підбігли і почали валити бучками по ногах."Стефаник Василь Семенович - Лесева фамілія

"Чи не було тихо? Снувалася сюди яка людська душа? Чи потрібно було хто знає скільки деревини? Хотів хто дуби валити? Ет, кільканадцять, ні, навіть не кільканадцять, а може, лише з десять кавалків, і було би досить."Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"Всім захотілося валити дубину, тягти додому, будувати нові, високі, світлі хати"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"— Чим би не пахло, але колгоспної справи, за яку я бився, тобі валити не дам…"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"— Хто має браму, той має й хату! Але розумію тепер! Ти ж сам сказав недавно, он там, на горі, що завтра Максим має з тухольськими молодцями валити наш дім"Франко Іван Якович - Захар Беркут

"Ось борошенце просипалось — жаль його збирати й до сміття валити, це ж для курей можна щось зготувати… І знову сяйнуло їй: не шкодуй, жінко, бо погорить усе! Але… не могла саму себе подужати, не могла не шкодувати."Гуцало Євген Пилипович - Мертва зона

"Треба ж подивитись, як він буде валити звіра"Хвильовий Микола - Мисливські оповідання добродія Степчука