ВАЛ

Значення вал це

ВАЛ1, у, ч. 1. Високий земляний насип навколо поселення, міста або фортеці для захисту від ворога. Було полковник так Лубенський Колись к Полтаві полк веде, Під земляні Полтавські вали (Котл., І, 1952, 194); Косінський з Ничипором оглядали п’ятківські фортеці. Високі земляні вали в дубових зрубах, а за ними — глибокі, непролазні сніги в ровах (Ле, Наливайко, 1957, 77); Помалу підбитий танк, мов ранений, ступав і вдарився об мерзлий насип валу (Гонч., Вибр., 1959, 164); // Довгий і високий земляний насип для господарських потреб або захисту від поводі і т. ін. [Став] тепер валом обнесли, од села одгородили — водопою нема (Мирний, IV, 1955, 241); Щоб припинити збільшення розмивів і ярів, вище їх вершин влаштовують водозатримуючі.. вали (Наука.., 8, 1959, 31); // Що-небудь, нагромаджене високим довгим насипом. Верх [гори] сам був голий, але понижче був цілий вал каміння, звалищ і вивертів (Фр., VI, 1951, 17); Крижаний вал виріс на тридцять метрів заввишки, прокотився кілька сот метрів і, простягшись на кілька кілометрів, зупинився (Трубл., І, 1955, 412).

2. с. г. Купка сіна і т. ін., в яку згрібається покіс і т. ін. Так і горну покіс за покосом у вали, а послі в копиці коплю (Барв., Опов.., 1902, 429); * Образно. А він нею [косою], батьку, косить Не трави, а душі, Таки людські, добрі душі, І кладе валами… (Федьк., І,1960, 419).

3. Висока хвиля. Сильніше подиха холод, зростають вали на морі, і верхи, один за другим, пробиваються з білої піни (Коцюб., II, 1955, 331); Певно, десь у його [моря] далині, починався шторм і котив свої вали до кам’янистих берегів (Кучер, Чорноморці, 1956, 400); * Образно. Могутній вал національно-визвольних революцій змітає колоніальну систему, підриває устої імперіалізму (Програма КПРС, 1961, 38).

Дев’я́тий вал див. дев’я́тий.

4. перен. Суцільна маса чого-небудь, яка рухається довгою смугою. Нічною добою, Коли мете вітер валом сніговим, Саміський не раз в хаті довго я стою І дивлюсь на нього, балакаю з ним (Фр., XIII, 1954, 430); Вітер перекочував через місяць вали чорних хмар (Донч., II, 1956, 195); Вогневий вал насувався на окопи (Собко, Шлях.., 1948, 49).

Ва́лом вали́ти див. ва́лом.

ВАЛ2, у, ч. Товсті нитки з клоччя. Ой я свого чоловіка нарядила паном: сорочечка по коліна підв’язана валом (Номис, 1864, № 12551); Проїжджаючи побіля переднього воза, ви бачите, що з-під його халабуди визирає на вас.. дівчинка з заплетеною в косах замість кісників вірьовочкою з валу (Мирний, IV, 1955, 311); Марічка вал пряде на мішки (Кучер, Дорога.., 1958, 149).

ВАЛ3, а, ч., техн. Одна з найголовніших деталей машин і механізмів, що обертається навколо своєї осі, призначена для передачі руху зв’язаним з нею частинам. У млині вал (Сл. Гр.); Великий вал повільно обертається, й цебер з’являється на земній поверхні (Донч., II, 1956, 37); Для компресора, машини, що як людина повітря в груди набирає, потрібно вал обточити (Трубл., І, 1955, 132).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 283.

Вал, лу, м.

1) Валъ, насыпь. Драг. 85. Вали поосідали і зрівнялись із землею. Стор. II. 97.

2) Грубыя толстыя нитки изъ пакли. Вас. 201. Валом пошитий, вітром підбитий. Ой я свого чоловіка нарядила паном: сорочечка по коліна підв’язана валом. Ном. № 12551.

3) Балъ, цилиндръ. У млині вал. Чорти зносять хмари до купи; як знесуть багацько, то качають в вали, оттого дуже гуде на небі. Чуб.

4) Кучка сѣна, въ которую сгребается покіс. Горну покіс за покосом у вали, а послі в копиці коплю. Г. Барв. 429. Ум. Валок.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 123.

вал Синоніми слова

(оборонний) насип, (траншеї) бруствер, (на морі) хвиля, у фр. маса, (з клоччя) нитки, (в машинах) вісь, шпиндель

вал Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
shaftвал

вал Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
valvalval

вал Рід - іменник, чоловічий рід, неістота,іменник, чоловічий рід, неістота ( насип, ряд, хвиля, нитки)

вал Словоформи слова

Називнийвалвали
Родовийвалавалів
Давальнийвалові, валувалам
Знахіднийвалвали
Оруднийваломвалами
Місцевийна/у валуна/у валах
Кличнийвалевали

вал Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
312

вал в англійській розкладці - dfk

Цитати української літератури з використанням слова вал

"Всю усадьбу окружал глубокий ров, а за ним — вал, на котором подымался еще высокий, сажени в полторы, острый частокол; состоял он весь не из бревен, а из цельных необтесанных колод, тесно сбитых и скованных между собой"Старицький Михайло Петрович - Молодость Мазепы

"Гуркітливий вал грому прокочувався все ближче"Бережний Василь Павлович - Діти одного Сонця

"Поляки насипали свої вали ще більше, а козаки і собі насипали такий високий вал, що з його можна було влучити кулею собаку в польських окопах"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Побіда Хмельницького під Збаражем і Зборовом

"Та чомусь гірський вал як був недалеко, так і лишався, наче вони топталися на місці!"Бережний Василь Павлович - Останній шанс

вал, и на валу высокая каменная зубчатая стена со внутренними ходами и бойницами"Шевченко Тарас Григорович - Музыкант

"Прозовий відділ починає (хто б ви гадали?) Вал"Хвильовий Микола - Художній матеріал у «Новій Україні»

"Шторм гряде, за валом котить вал."Буряківець Юрій Дмитрович - Тризуб

"Вежа вперлася задньою стіною у вал і двома зачиненими брамами та жерлами гармат зупинила татарів і бранців"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Перший вал високо підкинув ніс шлюпки і підняв його так, що Гриша на мить опинявся нижче Варі, потім вали побігли один за одним і так загойдали шлюпку, ніби хотіли розломити її навпіл"Загребельний Павло Архипович - Син рибалки

"Незабаром пізнав той вал за селом, із якого вийшов удень"Багряний Іван Павлович - Людина біжить над прірвою