ТЕАТР

Значення театр це

ТЕА́ТР, у, ч.

1. Вид мистецтва, що відображає життя в сценічній дії, яку виконують актори перед глядачами. На відміну від літератури, музики, живопису, скульптури мистецтво театру є насамперед мистецтвом живих діючих сценічних образів (З глибин душі, 1959, 66); Історія театру, живопису, скульптури, музики, літератури обчислюється багатьма сотнями років (Мист. кіно, 1955, 5); Велике значення мають численні висловлювання і статті Франка про український театр (Наука.., 8, 1956, 6).

2. Установа, організація, що здійснює сценічні вистави певним колективом артистів. Видавались з маси співу такі чисті та дужі голоси, котрі зробили б честь сцені у великих театрах (Н.-Лев., II, 1956, 403); Настала така тиша, якої не створював ні один артист від самого початку заснування театру (Довж., І, 1958, 167).

Академі́чний теа́тр див. академі́чний; Лялько́вий теа́тр; Теа́тр ляльо́к — вид сценічного видовища, в якому діють ляльки, що їх рухають актори; Пересувни́й теа́тр — театр, який не має сталого місцеперебування, а переїжджає з одного населеного пункту в інший, даючи там вистави; Тіньови́й теа́тр див. тіньови́й.

3. Приміщення, будинок, у якому відбуваються вистави. В кінці вулиці стояв високий будинок; то був театр (Н.-Лев., II, 1956, 206); Щось мало бути цікаве в театрі, бо люди йшли (Коцюб., II, 1955, 189); Наші місця були в першому ряді.. Ззаду шуміло море глядачів, театр хутко сповнювався публікою (Досв., Вибр., 1959, 99); // Присутні на виставі; глядачі. — Що це? Не може бути? — Здивування, розгубленість скрізь — в партері, в ложах.. Тривога й страх опанували театр (Довж., І, 1958, 49).

Зеле́ний теа́тр див. зеле́ний; На теа́трі, заст. — на сцені, у театрі. Буде [«Назар Стодоля»] на театрі після великодня (Шевч., VI, 1957, 28); — Може, він нашим буде, ловецького Половецького роду,.. дарма що по просвітах в Одесі на театрі грав (Ю. Янов., II, 1958, 175).

4. заст. Вистава, спектакль. Ніколи було удень, а в нічну добу чимало часу тратив на театр (Мирний, V, 1955, 385); [Любов:] За тим театром та лотереями страх скільки часу змарнувалось (Л. Укр., II, 1951, 35).

5. чого, перен. Місце, де відбуваються значні події (воєнні дії тощо). Армія не мала загального керівництва, не було ніякого певного плану ведення війни.. Не вистачало навіть карт театру воєнних дій (Нова іст., 1957, 5).

6. Сукупність драматичних творів того чи іншого автора, жанру тощо. Театр Миколи Садовського.

& Анатомі́чний теа́тр див. анатомі́чний.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 54.

Театр, ру, м. Театръ. О. 1861. І. 93. Я поїхала б у театр. Левиц. І. 299.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 252.

театр Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
theatreтеатр

театр Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
teatrteatrteatr

театр Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

театр Словоформи слова

Називнийтеатртеатри
Родовийтеатрутеатрів
Давальнийтеатрові, театрутеатрам
Знахіднийтеатртеатри
Оруднийтеатромтеатрами
Місцевийна/у театріна/у театрах
Кличнийтеатретеатри

театр Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

театр в англійській розкладці - ntfnh

Цитати української літератури з використанням слова театр

"У виселковий театр набилося чимало народу: були тут шахтарі, відкатчиці, дружини шахтарів тощо і місцеве шахтне керівництво: завшахти, секретар осередку, голова шахткому й т"Хвильовий Микола - Останній день

"Зрідка проходили гранд-дами з усією фамілією й заглядали в театр, іронічно посміхаючись"Хвильовий Микола - Пудель

"Здавалось, театр поламаю, всіх людей од землі підійму."Васильченко Степан Васильович - Талант

"— Да, когда я был еще студентом в Дорпате, там тоже тогда стояла кавалерия, а когда вышла из Дорпата, так тоже три или четыре трупа женских принесли из полиции к нам в анатомический театр"Шевченко Тарас Григорович - Близнецы

"Це й бібліотека, і гірничий інститут, і робітничий театр"Гончар Олесь Терентійович - Крапля крові

"Г-жа Бронская полюбила театр в то время, когда она смотрела на драматическое искусство сквозь призму молодого увлечения"Глібов Леонід Іванович - Наш театр

"У вузькому приміщенні, що дугою огинало хол і театр, саме розташовував свої картини індійський художник — невисокий чоловік з блискучими очима і густо зарослим обличчям."Бережний Василь Павлович - Лабіринт

"На Тао цей театр справив ще більше враження, ніж Музей Архітектури"Бережний Василь Павлович - Архітектурна фантазія

"Адже ви йдете не в театр, а в гори, доведеться лазити по козячих стежках, по скелях, часом будете зовсiм вiдрiзанi вiд свiту"Гуляшки Андрей - Коштовний камiнь

"Ми тiльки приїхали тодi в Київ з Харкiвщини, i мати моя поступила прибиральницею у цей театр"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)