СПОМИН

Значення спомин це

СПО́МИН, у, ч. Те саме, що спо́гад. Стріча [з Настею] розбуркала в йому спомини давнього щастя, розжеврила вгамоване кохання (Коцюб., І, 1955, 26); Спомини про Регіну не покидали його, він рвався до неї думками, мріями (Фр., VII, 1951, 251); Рідні пісні навіювали на нього багато споминів, змушували задуматись над своїм життям (Гончар, III, 1959, 132); На мить блиснув в очах злий вогник, та зараз же згас: спомин про обіцянку, дану Каринському й Васюті, примусив Каргата стриматися (Шовк., Інженери, 1956, 178); Зовсім інша робота писати спомини, там треба інтенсивного і більш-менш постійного напруження пам’яті (Л. Укр., V, 1956, 394); Переважна більшість переказів, оповідань, легенд, споминів, пісень і прислів’їв про Шевченка.. — це твори, зігріті щирим почуттям, сповнені глибоких думок, яскраві й безпосередні (Рад. літ-во, 2, 1964, 137).

На [до́брий] спо́мин — те саме, що На спо́гад (див. спо́гад). Вона їй на спомин подарувала свій чорний платок. — Носіть на здоров’я та згадуйте мене! — сказала Христя (Мирний, III, 1954, 363); — Прийміть, любий наш пане директоре, цей скромний дарунок на спомин від удячних учениць! (Март., Тв., 1954, 196); — Візьміть оцю оптику від мене на добрий спомин. Таких окулярів у Києві небагато.. — Спасибі,— просто і весело відповіла Тоня (Собко, Матв. затока, 1962, 10).

Легки́й на спо́мин — який з’являється, приходить у момент розмови, згадки про нього. — Осюди б Дмитра Косарика.. Я ще не закінчив думки, як нас обігнала машина.. — Здрастуйте, товариші! — Косарик! Слово честі, Косарик! — От уже дійсно легкий на спомин! (Панч, На калин. мості, 1965, 293).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 570.

Спомин, ну, м. Память, воспоминаніе Посажу коло хатини на спомин дружині і яблуньку, і грушечку, на спомин єдиній. Шевч.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 184.

спо́мин див. спо́гад.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 575.

спомин Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
memoryвоспоминание

спомин Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
spomynspomynspomyn

спомин Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

спомин Словоформи слова

Називнийспоминспомини
Родовийспоминуспоминів
Давальнийспоминові, споминуспоминам
Знахіднийспоминспомини
Оруднийспоминомспоминами
Місцевийна/у споминіна/у споминах
Кличнийспоминеспомини

спомин Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

спомин в англійській розкладці - cgjvby

Цитати української літератури з використанням слова спомин

спомин той — як відсвіт на чолі…"Костенко Ліна Василівна - «Мій перший вірш написаний в окопі…»

"— Щастя твоє, — до мене, глянувши на синю, пухлу смугу, що залишилася на моєму обличчі, як спомин про графа, — щастя, що тільки вирвано шматок м’яса, а сам хоч цілий зостався"Косинка Григорій Михайлович - Мати

"Яким пишу про клекіт сонця спомин,"Драч Іван Федорович - «Чому ти серце, все болиш частіш?…»

"До того з її устами, її усміхом і тим самим виразом молодості в очах…» І вже не опускав мене образ молодого чоловіка і спомин про неї того дня."Кобилянська Ольга Юліанівна - Через кладку

"Ось вона передала тобі на спомин про себе своє волосся."Кащенко Адріан Феофанович - Борці за правду

"На спомин давніх вод знов кличе струмінь, що з екстази висох."Антонич Богдан-Ігор Васильович - Бики й буки

"— Бажання гарне… Але… Цього папірчика я все-таки дозволю собі заховати на спомин"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Веселі вікна камери, й, мов спомин,"Клен Юрій - Прокляті роки

"Вона часто думала (а може, то просто ввижалося, а може, снилося?): а що, коли поставити в полі, в пустелі, на просторі велику браму? На спомин душі, як ставлять джамії, імарети, медресе, дервішські притулки й гробниці-тюрбе"Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"— Хай їм буде на спомин! — засміявся і світлий князь"Білик Іван Іванович - Похорон богів