ПОРІГ
Значення поріг це
ПОРІ́Г, ро́га, ч.
1. Дерев’яний брус, закріплений на підлозі під дверима; нижня частина одвірка. Дух свіжої мамалиги приємно полоскотав йому нюх, коли він переступив поріг хати (Коцюб., І, 1955, 237); Від порога до самого стола прослався барвистий домотканий килимок (Гончар, III, 1959, 319); Газдиня увійшла до хати і стала коло порога (Хотк., II, 1966, 167); Правдою цілий світ зійдеш, а неправдою — ані до порога! (Укр.. присл.., 1955, 192); // Місце біля дверей в хаті або за дверима (знадвору звичайно вимощене цеглою, камінням тощо). Там тебе ждуть — з двома дрючками, за дверима, на порозі (Номис, 1864, № 14263); На поріг вийшов дід в фуфайці наопашки і в калошах на босу ногу (Тют., Вир, 1964, 322); // з означ., перен. Рідна домівка, оселя. — Прощайте, рідні пороги, де походжали мої ноги! (Н.-Лев., II, 1956, 194); — Я дуже радий, що познайомився з вами. Гадаю, ви не відмовитесь завітати й до мого порога (Руд., Остання шабля, 1959, 95).
З поро́га — щойно зайшовши до хати. До милиць своїх Сашко ставиться насмішкувато, з якимось веселим презирством. Ось і зараз, влетівши в радіорубку, він з порога шпурляє обидві милиці аж у куток, наче хоче закинути їх на край світу (Гончар, Тронка, 1963, 41); [І] на порі́г не пуска́ти (не пусти́ти) кого — не пускати до хати кого-небудь; не дозволяти комусь зайти у якесь приміщення. — Я б і на поріг її [Марину] не пустив (Мирний, III, 1954, 251); — Колись нас сюди й на поріг не пустили б, а тепер тут, бачу, й закурити можна (Гончар, II, 1959, 176); На поро́зі — у дверях. Увіходить Йоганна.., стає на порозі і мовчки низько вклоняється гостям (Л. Укр., III, 1952, 177); Переступи́ти порі́г чого, чий, який і без додатка — увійти, зайти куди-небудь, завітати до когось. Не був він журний.., але щоби він коли засміявся, чи переступив корчемний поріг, або у людей випив понад міру — сього ніхто ніколи не бачив (Хотк., II, 1966, 183); — Ніколи не переступлю порога дому твоєї коханки, — скрикнула і розплакалась [Галя] (Вільде, Троянди.., 1961, 73); Не встигла Христина переступити поріг, як мати накинулась на неї з лайкою і сльозами (Стельмах, І, 1962, 550).
◊ Без бо́га ні до поро́га, заст.: а) за марновірними уявленнями — про залежність людської долі від бога. [Перепадя:] Звісно — все од бога. Недаром же й кажуть: без бога — ні до порога! (Мирний, І, 1955, 124); б) про віруючу, релігійну людину. Каравана він ставив завжди за приклад навіть своїй дружині, як людину релігійну, що без бога ні до порога (Панч, II, 1956, 93); Висо́кі поро́ги див. висо́кий; [На] порі́г показа́ти кому — вигнати когось із хати. Боявся я, прийдемо до вас, а ви нам поріг покажете (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 5); [Бу́ти, стоя́ти і т. ін.] на поро́зі — наближатися, бути близьким, відчутним. — Чого ти.. так хапаєшся, мов свято велике на порозі? (Барв., Опов.., 1902, 535); На порозі вже стоїть гаряче літо і ось-ось зацвітуть над ставом липи (Донч., Секрет, 1947, 115); Більша половина дерев загинула під час пересаджування, багато саджанців загинуло у весняну повідь. Злидні стали на порозі (Довж., І, 1958, 424); Оббива́ти (обби́ти) поро́ги див. оббива́ти; [Ті́льки] до поро́га — поки хтось удома, поки є в хаті. Сумно було Дмитрикові, жалко недужої мами, але тільки до сінешнього порога (Коцюб., І, 1955, 133); Вірна баба до порога, а пес до першого ласого шматка… (Кучер, Прощай.., 1957, 242); Ті́льки за порі́г хто — як тільки хтось вийде (вийшов) з хати, з дому. Тільки я за поріг, а моя пані вже на моїй канапці, та ще й з ногами! З комфортом, нема що казати! (Л. Укр., III, 1952, 547); Івась тілько за поріг, — де його і смуток дівся, куди і сльози заховалися (Мирний, І, 1954, 243); Ті́льки на по́ріг — як тільки хтось зайде, зайшов до хати. Тільки на поріг — так і в зуби пиріг (Укр.. присл.., 1955, 226).
2. чого, перен. Початок, переддень чого-небудь. [Ігуменя:] Вона ж у тебе молода, ще не то що не жила, а тілько збиралася жити. Господня воля на першому ступні, на порозі її життя стріла її гіркою долею (Мирний, V, 1955, 73); Невже і в її маленьке серце постукалось кохання? Чи вона тільки дихає чарами любові, ще не знаючи її, як це буває на порозі юності? (Стельмах, І, 1962, 157); // Крайня межа чого-небудь. Поріг дитинства вона вже переступила, не дитина (Ле, Історія радості, 1947, 6); Що зроблять ці люди в житті? Що залишать за собою? Для чого живуть вони? Отак з дня на день, з року на рік, аж до останнього порога (Ірчан, II, 1958, 149).
На [кра́йньому (кра́йнім)] поро́зі життя́ — наприкінці життя. На крайнім порозі життя оддав старий своє, літами та негодами побите, серце малій дитині! (Мирний, II, 1954, 88); На поро́зі чого — напередодні чого-небудь, перед чимсь. На порозі нового року прийнято підбивати підсумки прожитого і зробленого в році минулому (Рад. Укр., 4.I 1955, 2); Він на порозі дуже важливих і цікавих відкриттів (Трубл., Шхуна.., 1940, 46); Переступи́ти порі́г чого — вступити в новий період життя, розвитку, перейти до нового стану, нової якості тощо. Входимо до хати. А ось і він — сидить на припічку, старенький, сивий, зсутулений. Людина, що встигла так багато зробити, перш ніж переступила поріг власного століття (Наука.., 8, 1967, 23).
3. Кам’янисте поперечне підвищення дна, що порушує спокійну течію річки. Коло острівця шуміла вода на порогах, темніла, неначе стежка, чорна гребля, а під самою крутою скелею стояв млин (Н.-Лев., III, 1956, 38); Дніпро починав розбухати весняними водами. Ховалися пороги в хвилях, тільки страшний вир течії видно було на поверхні (Ле, Наливайко, 1957, 396); * Образно. Якісь думки про щастя; якісь даремні надії, котрі її завжди дурили, розбивались об гострі пороги остогидлого життя та утрат, нужди та недостачі… (Мирний, III, 1954, 23); *У порівн. Жита шуміли, як пороги, Схилялись колосом на путь, Що, як то мовиться, з дороги Вужеві нікуди звернуть (Мал., Серце.., 1959, 181).
4. спец. Найменша величина, кількість чого-небудь або мінімальна сила, що робить можливим вияв певної ознаки або якості. Ми вивчали вплив згаданих [фармакологічних] препаратів на процес збудження і різні види внутрішнього гальмування. Одночасно з’ясовували поріг дії речовини на кору головного мозку (Фізіол. ж., VII, 1, 1961, 24); Поріг розрізнення сили світла дорівнює приблизно 1/100 (Психологія, 1956, 34).
∆ [Абсолю́тний] порі́г відчуття́ — мінімальна сила подразнення, що викликає ледве помітне відчуття. Радянським дослідникам вдалося точніше, ніж це було зроблено раніше, встановити абсолютні пороги зорових відчуттів, нижчі, ніж було прийнято в науковій літературі (Рад. психол. наука.., 1958, 11); Порі́г чу́тності — найменша сила звуку певної частоти, яку здатне сприймати вухо людини.
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 259.
Поріг, ро́гу, м.
1) Порогъ. Стоїть дівка на порозі да з козака сміється. Мет. 89. У порогах стояти. Стоять у порога. КС. 1883. II. 383. Мнж. 66. П’ють у кума мед-вино, а ми в порогах стоїмо. Грин. II. 302.
2) Порогъ на рѣкѣ. Як та воля, що минулась, Дніпр широкий — море, степ і степ, — ревуть пороги і могили — гори. Шевч. 4.
3) Нижняя часть живота (у родильницы?) Дитина стала у порогах та й стоїть (у породіллі). Волч. у. Ум. Поріженько. Грин. III. 525. Поріжок, поріжечок.
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 344.
порі́г —
1) (зменшено-пестливе — порі́жок) — дерев’яний брус, закріплений на підлозі (в старій хаті — на долівці) під дверима; нижня частина одвірка; споконвіку — це границя хати, за якою був уже чужий світ, чужий бог (звідси переосмислення порога як початку чого-небудь або крайньої межі чогось); поріг з дохристиянських часів відігравав велику охоронну роль у ритуальних обрядах (на весіллі, на похоронах); під порогом, здавна вірили, перебувають духи предків, які охороняють родину; колись тут ховали померлих членів родини, найчастіше дітей; тому пізніше й дотепер, виносячи покійника з хати, обов’язково стукають труною об поріг, щоб померлий уже не вертався до неї; взагалі переступа́ти порі́г (заходити в хату), става́ти на порі́г (з’являтися в хаті), показа́ти на порі́г (виганяти з хати), не пуска́ти на порі́г (не запрошувати до хати) — ці переосмислені сталі сполуки є відгомоном старих уявлень про межі родинного вогнища (отже захисту, зони впливу свого, домашнього бога; небажаному гостеві кажуть: «Ото Бог, а ото порог!»), обожненого ставлення до цієї частини помешкання (звідси «без Бога ні до порога» як відгомін старих уявлень про поєднання людської долі й Бога, про взаємозалежність між ними, можливо, й колишнє ототожнення); з порогом як охоронним валом помешкання, родинного вогнища пов’язано багато народних повір’їв, — через поріг не можна нічого давати, бо сам будеш просити; не можна перемітати через поріг сміття, бо не вийде дівка заміж або виметеш когось із сім’ї; через поріг не можна цілуватися; на порозі не можна неодруженому сідати (застерігають: «Не сідай на поріг — наречені порозбігаються»); кажуть у народі: «Не можна стояти на межі або на порозі, як грім гримить, а то вб’є», «Гостя зустрічай за порогом і пускай попереду себе через поріг», «Через поріг не вітаються і не подають руку»; на порозі підрізували дітям волосся, щоб росло довге, вмивали і витирали дітей при небезпеці пристріту; порогові віддавали шану молоді, йдучи до вінця; до порога прибивали шматочок осики, щоб зла сила не потрапила в хату; багатьом народним легендам і пісням притаманний мотив звернення до рідного порогу як символу прощання з родом та переходу в нову якість. Зависокі пороги на наші ноги (приказка); Я до порога, і біді туди дорога, я у кут, а біда тут (приказка — про неможливість порятунку від злої долі навіть під прикриттям домашнього бога; святі місця хати, поріг і покуть, також не завжди в силі порятувати). Я не люблю чужих порогів оббивати (приказка); Правдою цілий світ зійдеш, а неправдою — ані до порога! (приказка);
2) у множині — поро́ги — кам’янисте поперечне підвищення дна, що порушує спокійну течію річки; найбільші в Європі пороги на Дніпрі, тепер затоплені водами Дніпровського водосховища; їх дев’ять, і уславлені вони ще з козацьких часів: Старокодацький (480 м), Сурський (80 м), Ненаситецький (820 м), Лоханський (300 м), Дзвонецький (220 м), Вовніговський (300 м), Будилівський (300 м), Лишні (14 м), Вільний з «Вовчим горлом» (840 м); ці назви, які подає Є. Онацький, мають і свої варіанти, пор.: Коза́к, Во́рон, Богати́р, Су́рський, Забо́ра, Байда́к, Ненаси́тець (Дід), Камі́нний Зато́н; плисти через пороги вважалося неможливим, і тому перетягали човни суходолом; запорожці вивчили цю частину Дніпра і знайшли прохід між скелями по правому боці Дніпра; цей прохід було названо Козацький Шлях.
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 470-471.
поріг Переклад слова
Переклад на англійську Translate | Переклад на російську Перевод |
the threshold | порог |
поріг Транслітерація слова
Паспортна транслітерація | Географічна транслітерація | Американська транслітерація |
porih | porih | porih |
поріг Рід - іменник, чоловічий рід, неістота
поріг Словоформи слова
Називний | поріг | пороги |
Родовий | порога | порогів |
Давальний | порогові, порогу | порогам |
Знахідний | поріг | пороги |
Орудний | порогом | порогами |
Місцевий | на/у порозі | на/у порогах |
Кличний | порогу | пороги |
поріг Кількість літер у слові
Кількість літер | Кількість голосних | Кількість приголосних |
5 | 2 | 3 |
поріг в англійській розкладці - gjhsu
Цитати української літератури з використанням слова поріг
"— Ми всі мусимо негайно пройти дезактивацію, — сказав, переступивши поріг боксу Кьоко"Бережний Василь Павлович - Сакура
"Так він робив щовечора — скидав свою довгу передницю з дубленої конячої скори ворсою наспід і сідав перепочити на поріг, перш ніж іти додому"Білик Іван Іванович - Меч Арея
"Білявенька Вірочка відразу запримічала його, щойно він переступав поріг"Загребельний Павло Архипович - Добрий диявол
"— Ми сиділи ось тут, молилися та плакали кривавими сльозами за тобою… числили дні, коли ти повернеш, а тепер, як бог тобі допоміг переступити наново поріг тата та й мами, — ти звертаєшся до неї?."Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля
"— Я ще хочу образ цулувати, я ще хочу поріг, я хочу всіх, всіх, де хто є на світі, — кричав злодій."Стефаник Василь Семенович - Злодій
"Вийшла вона на поріг, стала на порозі й глянула на вербу, котра стояла на Івановій могилі, обсипана білим інеєм"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Біда бабі Парасці Гришисі
"Та поки дідусь чухав потилицю, збираючись з думками, гість — високий молодий чоловік в синьому костюмі — переступив поріг вітальні"Бережний Василь Павлович - Чудодійний екстракт
"Рвонув двері, переступив поріг і мало не спіткнувся на рівному"Гончар Олесь Терентійович - Крапля крові
"Йду я з хати, геть цалком вже віходжу, та й поцілував-сми поріг, та й іду"Стефаник Василь Семенович - Синя книжечка
"Ірина скрикнула, випустила з рук свічку, похитнулася і, мабуть, упала б, якби Ярослав, вирвавшись за поріг, не підхопив жону під руки"Загребельний Павло Архипович - Диво