ВИСОКИЙ

Значення високий це

ВИСО́КИЙ, а, е. 1. Який має велику відстань знизу вгору; протилежне низький. Високі гнулись дерева… (Шевч., II, 1953, 339); Великеє місто, Будинки високі, Людей тих — без ліку! (Л. Укр., І, 1951, 6); На високих горах червоніють від сонця шпилі, червоніють крони ялинового лісу (Шиян, Переможці, 1950, 11); // Який має висоту, більшу від звичайної, середньої. Левко, таки сам, гарний та бравий: ..шапка висока з червоним верхом і з сірою околицею (Кв.-Осн., II, 1956, 303); Нагинаючися в низеньких дверях, один за одним.. почали входити високі, рослі молодці (Хотк., II, 1966, 72); // Який має рівень, більший від звичайного. От уже тижнів зо два, як пішла висока вода, прибуваючи з поліських верхів’їв Дніпра (Коцюба, Нові береги, 1959, 127).

Висо́кі гру́ди — опуклі, неплоскі груди. Лице [парубка] довгобразе — козаче; ні високого ні низького зросту, — тільки плечі широкі, та груди високі… (Мирний, II, 1954, 32); Висо́кий лоб; Висо́ке чоло́ — великий розміром, відкритий лоб. На високий лоб падає підкучерявлений чуб (Стельмах, II, 1962, 157); Я в уяві його [сина] обнімаю, одганяючи кулі кругом, і шолома йому поправляю над спітнілим високим чолом (Сос., II, 1958, 450); Висо́кі чо́боти — чоботи з довгими халявами. Лиця пана Адама не бачу, лиш помічаю, що він у венгерці, у високих чоботях і в шапці (Коцюб., II, 1955, 258).

Висо́кі поро́ги де, чиї (для кого) — про родину, особу, малоприступну або неприступну за своїм суспільним становищем для стосунків з ким-небудь. Шепотіла Онися матері..: за дяка не піду; в нас високі пороги для дяків (Н.-Лев., III, 1956, 30); [Річард:] А що найгірше — .. переступати ноги не хотіли через високі дожеві пороги (Л. Укр., III, 1952, 42).

2. Який знаходиться на далекій або значній віддалі від землі, від якої-небудь поверхні. Місяцю мій ясний! з високого неба Сховайся за гору (Шевч., І, 1963, 107); Була тільки висока вранішня зоря серед ночі (Гончар, Дорога.., 1953, 136); Висока стеля; Високе склепіння; // Який міститься на великій висоті. В горах вже холодно, навіть сніг почав було перепадати на високих полонинах (Л. Укр., V, 1956, 375).

Висо́кі бро́ви — брови, що ростуть вище, ніж звичайно. Мій Кирилозолото не чумак! Такі брови високі, чорні (Вовчок, І, 1955, 60).

3. Дуже великий, значно більший від звичайного кількістю, інтенсивністю і т. ін. Висока температура в Якова, Він сидить з заплющеними повіками (Шиян, Вибр., 1947, 178); Усю гору перетинають ажурні металеві опори, по яких біжать проводи високої напруги (Корн., Чому посміх. зорі, 1958, 5); — Ну, як воно вже не буде, а без грошей додому не повертайся, бо таки влізли в позички під високий процент (Стельмах, І, 1962, 472); Високий урожай; Високі надої молока; Коливання високої частоти; Високі темпи економічного розвитку.

4. Дуже добрий, відмінний, розвинений. [Ольга (Розкрила доповідь):] Я показую, що на шахті "Глибокій" майже нема нещасних випадків. Чому? Там висока соціалістична культура праці їх знищила (Корн., II, 1955, 162); Прилади високої точності; Золото високої проби; Спортсмен високого класу; // Надзвичайний, винятковий. Він [І. Я. Франко] слухав голоси з низин і з-понад хмар, І хоч хитався він, та мав високий дар (Рильський, І, 1956, 141).

Бу́ти висо́кої ду́мки про кого — що — оцінювати кого-, що-небудь дуже добре. Надія зрозуміла, що й Микола високої думки про Лебедя (Баш, Надія, 1960, 100); Дядьки-капітани.. були високої думки про своє морехідницьке вміння (Гончар, Тронка, 1963, 150).

5. Небуденний, значніший від звичайного, сповнений глибокого змісту. [Жінка:] Я знаю, в вас думки либонь премудрі все про науки, про високі справи (Л. Укр., II, 1951, 182); Йому тепер хотілося написати про високі людські почуття простих людей (Ів., Тарас. шляхи, 1954, 367); Ішов [Сеспель], а серце гупало схвильовано, думки, високі, солодкі, змінювали одна одну (Збан., Сеспель, 1961, 330); // Спрямований на здійснення благородної мети. Не за кривду ми йдемо, за правду На високий, чесний ратний подвиг (Рильський, І, 1956, 250); Були тут [на заводі] і старі, і молоді, Та всіх єднав один порив високий (Бичко, Сійся.., 1959, 385); // Піднесений, урочистий. Над озером відграється пречудово хороша і висока сцена присяги на вірність своїй країні (Фр., II, 1950, 76).

Висо́ка мате́рія — небуденні або складні, важкі для розуміння поняття, питання. — Ти говориш так,.. ніби і справді розумієшся на хімії. Проте май на увазітобі ще рано судити про такі високі матерії (Собко, Справа.., 1959, 58).

6. Важливий за своїм значенням; видатний, почесний. [Рід Богуславчин і Тетеря:] Ясне товариство, висока Радо! Нечисті бусурмани занапастили наш рід.. Просимо вашої оборони, просимо кривавої помсти (Н.-Лев., II, 1956, 436); [Катрич:] Ви ж знаєте, ніхто не може сказати, та й ви не скажете, щоб я коли-небудь тягся до високої посади, до високих чинів (Мороз, П’єси, 1959, 305); Коли прем’єр-міністр.. сказав, що уряд чекає від нього, Георге, "енергійних дій, які б дали добрі наслідки", Доброшану пообіцяв виправдати високе довір’я (Чаб., Балкан. весна, 1960, 289); Високе звання Героя Соціалістичної Праці; Висока урядова нагорода; // Який займає відповідальну державну посаду, має широкі повноваження. Я пішов до заприязненого зі мною високого урядника в найближчій канцелярії (Фр., III, 1950, 245); Тут його тільки терплять, як високого посланця (Ле, Україна, 1940, 23); Високий гість.

7. Урочисто-піднесений, вишуканий (про стиль, слова, мову). Людині потрібна, кажучи високим стилем, і ідеальна, і реальна життєва пожива (Рад. літ-во, 1, 1961, 34); — До останньої краплі крові, — добирав Сагайда високі, не раз чуті слова. — А як же інакше? Ми гвардія Радянського Союзу! Нас ждуть поневолені народи Європи, нас послано визволити їх (Гончар, III, 1959, 148).

8. Тонкий, пронизливий (про звук, голос і т. ін.). Тяжко, невимовно тяжко плакала Мотря. Дух затнеться у грудях, замре. Це неначе що лусне і — роздається високий крик гіркого плачу (Мирний, IV, 1955, 197); Високий тенор почина пісню — веселу, бадьору, ясну (Коцюб., II, 1955, 132); — Товариші поранені, визволено Київ! — пролунав високий, чистий голос сестри ще з порога (Довж., І, 1958, 322); Висока тривожна автомобільна сирена пролунала десь за вікнами на подвір’ї (Собко, Справа.., 1959, 78).

9. заст. Пов’язаний з владою монарха. І од глибокої тюрми Та до високого престола, — Усі ми в золоті і голі (Шевч., І, 1951, 327); Ніхто їх не брав під свою оборону, Ніхто не спускався з високого трону, Щоб їм [співцям] уділяти хвали (Л. Укр., І, 1951, 172); // Знатний, аристократичний. [Xуса:] Сьогодні в мене будуть гості з Риму, високі родом гості! (Л. Укр., III, 1952, 146).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 492.

Високий, а, е.

1) Высокій. Високий до неба, а дурний як треба. Ном. № 6347. Долина глибока, а могила висока. Мет. 79.

2) Высоко находящійся. Пошли, Боже, щастя з високого неба. Мет. 65.

3) Возвышенный. Ум. Височенький. Вийшла височенька дівчина. Стор. І. 99.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 188.

високий Синоніми слова

(про людину) рослий, підеш, височенний, розм.: (про тонкого) довгий, (з дещо несхвальною оцінкою) довгов'язий, довготелесий, (про споруду) висотний, (про звук) тонкий, пискливий

високий Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
highвысокий

високий Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vysokyivysokyivysokyy

високий Рід - прикметник

високий Словоформи слова

Називнийвисокийвисокависокевисокі
Родовийвисокоговисокоївисокоговисоких
Давальнийвисокомувисокійвисокомувисоким
Знахіднийвисокий, високоговисокувисокевисокі, високих
Оруднийвисокимвисокоювисокимвисокими
Місцевийна/у високому, високімна/у високійна/у високому, високімна/у високих

високий Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

високий в англійській розкладці - dbcjrbq

Цитати української літератури з використанням слова високий

"Високий день і осяйну блакить;"Зеров Микола Костянтинович - Суниці

"— Грані пірамід з великою точністю орієнтовані по сторонах світу, — провадив далі Рей, — і це свідчить про високий рівень астрономічних знань… А сама ідея спорудження цих Домів вічності виникла, звичайно, з релігійних уявлень стародавніх єгиптян…"Бережний Василь Павлович - Таємниця Дому вічності

"Всерединi повiтрозабирача двигуна на повен зрiст стояв високий слюсар-монтажник Семенов"Сафронов Ю - Вогненний водоспад

"Гетьман мав на собі ясно-синій жупан з дорогими ґудзиками, підперезаний шальовим поясом; він був ще не старий, високий і сильний чоловік, з чорнявим, сухим і кістлявим лицем, як часто й тепер між чигиринцями; був веселий, «в гуморі»."Грушевський Михайло Сергійович - Ясновельможний сват

"Одне з них очолював високий похилого вiку чоловiк з вольовим енергiйним лицем, гучним голосом i впевненими рухами"Сафронов Ю - Перша зустрiч

"– Еге ж! – гукнув чумак, високий, як дуб, стоячи нерухомо; а руки простер, щоб переймати; у зубах люлька, – еге! не знаєш, моя дівчино, звичаїв чумацьких!"Вовчок Марко - Сон

"Може, п’ятнадцять, а може, й сімнадцять — хлопець високий, стрункий, на губі уже ніби щось темніти починає"Васильченко Степан Васильович - Олив’яний перстень

"Потім запустив пальці у свій високий чуб і закрив ним чоло"Бережний Василь Павлович - Істина поруч

"Мрячив дощ, при горі-долині миготіло село, гуркотів у небі високий літак."Вінграновський Микола Степанович - Сіроманець

"І ти, дубе мій високий,"Українка Леся - Конвалія