ВІЩУН

Значення віщун це

ВІЩУ́Н, а, ч. 1. заст. Той, хто віщує, пророкує що-небудь. [Долон:] Пророчице, скажи, чи я верну живий з моєї справи? [Кассандра:] Питай в Гелена, та чи мало ж є у нас у Трої віщунів? (Л. Укр., II, 1951, 269); — Не вгадав, не вгадав! Віщуна з тебе не буде! — сміялися хлопці (Чендей, Вітер.., 1958, 270).

2. перен., поет. Ознака, прикмета того, що настане. Подихнув пустовливий [пустотливий] вітрець, той віщун світання (Коцюб., І, 1955, 125); Між горами запалювалися блідими смугами віщуни недалекого ранку (Ле, Міжгір’я, 1953, 272).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 693.

Віщун, на, м. Вѣщунъ, предсказатель. Не дуже довіряй своєму серцю: сей віщун часто обманює. Котл. Н. П. 365. Під бороною з залізними або осиковими зубцями можна виховать пса віщуна-ярчука. Ном. № 291.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 243.

віщу́н (ж. віщу́нка, вішу́ха) — той, хто віщує, пророкує що-небудь; давній служитель язичницьких культів, передбачник майбутньо­го; користувався ворожбитськими книгами; згодом віщий стало сино­німом мудрого, тому кажуть: «Коли б чоловік віщим був, то не загинув би»;див. ще волхв. Серце віщуна чує добро і зло (приповідка); Віщуха ба­ба… пророкувала (П. Куліш).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 102.

віщун Синоніми слова

провісник, провидець, пророк, ясновидець, віщівник, ев. ворожбит, чаклун

віщун Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
soothsayerпрорицатель

віщун Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vishchunvischunvishchun

віщун Рід - іменник, чоловічий рід, істота

віщун Словоформи слова

Називнийвіщунвіщуни
Родовийвіщунавіщунів
Давальнийвіщунові, віщунувіщунам
Знахіднийвіщунавіщунів
Оруднийвіщуномвіщунами
Місцевийна/у віщуніна/у віщунах
Кличнийвіщуневіщуни

віщун Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

віщун в англійській розкладці - dsoey

Цитати української літератури з використанням слова віщун

"— Знак тому, що був віщун, бо все сповнилоси, як віщував"Стефаник Василь Семенович - З міста йдучи

"І, вдивлюючись пильно спідлоба в патера Гаудентія, він небезосновно догадувався, що се іменно й є віщун або на-віть чільна сторожа того нового напряму в діяльності закону, що мусив змести його, як змів відісланих до Тіролю фратрів."Франко Іван Якович - Чума

"Жиди обступили його і гляділи на нього з виразом такої тривоги, немов се був віщун їх нехибної погибелі."Франко Іван Якович - Борислав сміється

"Віщун краси — весняний птах."Бельський Сидір - Люблю Вітчизну

"Задрижав посох у руці дервіша, а жінки з тривогою й надією дивилися в розумні очі аксакала [14], — що скаже він ще, може, це прийшов до них віщун горя або радості?"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Мов землетрясіння віщун, той грім підземний."Франко Іван Якович - Беркут

"От тогді ніби трохи повеселішає, ти б сказав — той чистий полонинський вітер тугу його розвіяв або перед сонечком ясним, що у синіх високостях сіяло, горе його розтопилось і, як віщун наш любий каже:"Федькович Осип-Юрій Адальбертович - Серце не навчити

"Подихнув пустотливий вітерець, той віщун світання, побудив пташки, дерева, збудив і нічну тишу від солодкої дрімоти та виповнив її передранішніми голосами."Коцюбинський Михайло Михайлович - Ціпов’яз