ВАГА

Значення вага це

ВАГА́, и́, ж., тільки одн. 1. Важкість (у 1 знач.) предмета, що звичайно визначається зважуванням. Тоненькі гіллячки слив гнулися під вагою темно-синіх сливок (Фр., IV, 1950, 201); За витоптані буряки Митько приніс бабі Христі щуку вагою в п’ять кілограмів (Донч., VI, 1957, 146); Поринаючи в ці думки, Мар’ян навіть відчув вагу коси у руках (Стельмах, Хліб.., 1959, 183).

Важка́ вага́ див. важки́й; Жива́ вага́ див. живи́й;

Забі́йна вага́ див. забі́йний; Легка́ вага́ див. легки́й;

Молекуля́рна вага́ див. молекуля́рний; Пито́ма вага́ див. пито́мий; Сере́дня вага́ див. сере́дній; Чи́ста вага́ див. чи́стий.

◊ На вагу́ зо́лота — дуже дорого, високо цінується. — Це у вас [у Середній Азії] вода на вагу золота, а в нас цього добра вистачає (Збан., Між.. людьми, 1955, 4); Та кожен інженер тут на вагу золота (Ле, Міжгір’я, 1953, 38).

2. перен. Значення, вплив. [Кобзар:] І слово — не полова, і воно велику вагу має (Мирний, V, 1955, 87); Нові завдання тривожили його допитливий мозок, нові досліди величезної ваги стояли перед ним (Донч., І, 1956, 369); У клубі Юрко швидко відчув під собою деякий грунт, набирав громадської ваги і починав обростати пір’ям (Чорн., Визвол. земля, 1959, 215).

3. Важкий предмет (предмети), тягар, вантаж і т. ін. А так як на одному коні далеко не заїдеш і багато ваги не завезеш, то вони спрягались кіньми (Н.-Лев., II, 1956, 366); Три тіні зігнулися під якоюсь вагою — щось несуть на плечах (Мирний, II, 1954, 20); Зеленим пушком кучерявилась дрібненька і напрочуд тонка травиця, для якої і краплина роси була вагою (Стельмах, II, 1962, 144); * Образно. На серце моє, на голову, на всеньке тіло вагою налягло лихо (Коцюб., І, 1955, 144).

Бу́ти (ста́ти) у вазі́ — бути (стати) вагітною. На третій годочок я стала у вазі (Барв., Опов.., 1902, 97).

4. Система мір, застосовувана при зважуванні. Десяткова вага.

5. Прилад для зважування. Земля загула від гаю, і щось важке наближається до пасіки — таке важке, що й не зважити на вазі! (Вовчок, І, 1955, 383); Керівництво колгоспу привезло вагу в поле, щоб виміряти й визначити загальні показники зібраного врожаю (Смолич, III, 1959, 449).

6. фіз. Сила, з якою нерухоме відносно Землі тіло діє на підпору внаслідок тяжіння. Центр ваги́ див. центр.

7. звете. Те саме, що вага́ння 1, 2. Ревуть, лютують вороги. Козацтво преться без ваги — І покотились яничари (Шевч., І, 1951, 201); [Доля:] Ти стоптав дивоцвіти без ваги попід ноги (Л. Укр., III, 1952, 267).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 273.

Вага, ги, ж.

1) Вѣсъ. На хуру вагою кладуть. Г. Барв. 324. Ой десь мій брат у Криму продає сіль на вагу. Рудч. Чп. Вагою дати. Отпустить на вѣсъ. важкою вагою. Съ великимъ трудомъ.

2) Тяжесть, бремя, грузъ. Хури йшли з вагою. Широко ступав Марко, здавалось, і ваги ніякої не було у його на плечах. Стор. МПр. 25. Ото ж на мене вагою сіло. Ном. № 13275. Усяка людина має свою вагу на світі. К. (О. 1861. VI. 28).

3) Вѣсы. Ой, хто б узяв та зважив моє горе! хто б на вагу зложив моє нещастя. К. Іов.

4) Гиря. Я бачив ув Одесі самограйну машину: ваги колеса повертають, а вона й грає, так само як у дзиґаркові. Канев. у.

5) Вѣсъ, значеніе, сила. Це для мене не має жадної ваги.

6) Бути у вазі. Быть беременной. На третій годочок я стала у вазі: Господь і мені дав. Г. Барв. 97.

7) Колебаніе. Гой ги, вороги! ми не маєм ваги! Шевч. 57. Ревуть, лютують вороги, козацтво преться без ваги — і покотились яничари. Шевч. 59.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 120.

ва́га = ва́ги = терези́ = ша́льки — прилад для зважування; давній і загальнолюдський символ справед­ливості; латинська Справедливість (Юстиція) має в одній руці меч, а в другій — терези; ваги фігурують як атрибут архістратига Михаїла, бо він кожному із збунтованих ангелів, згідно з волею Божою, віддавав належне за його прови­ни; в українській шкільній драмі XVIII ст. Справедливість має в ру­ці шальки.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 62.

вага Синоніми слова

(прилад для важення) ваги, вагівниця, (з коромислом) терези, (те що важить) вантаж, тягар

вага Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
weightвес

вага Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vahavahavaha

вага Рід - іменник, жіночий рід, неістота,іменник, жіночий рід, неістота

вага Словоформи слова

Називнийвагаваги
Родовийвагиваг
Давальнийвазівагам
Знахіднийвагуваг
Оруднийвагоювагами
Місцевийна/у вазіна/у вагах
Кличнийваговаги

вага Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
422

вага в англійській розкладці - dfuf

Цитати української літератури з використанням слова вага

"Вага зсунулась раптом з плечей"Коцюбинський Михайло Михайлович - Що записано в книгу життя

"Чим їх бiльше, тим менша їх вага, тим менше їм вiри"Циба Михаил - 'Акванавти', або 'Золота жила'

"Вага брутто зменшилась проти того, якою була за першого вiзиту, на.."Михановский Владимир - Оранжеве серце

"Вага зростала на плечах, ніби кожна пшонина робилася залізною, непереможно тягла вниз, і лузга ставала — як цегла, ломила плечі."Барка Василь Костянтинович - Жовтий князь

"Радюк накидав багацько огірків у мішок, і вага почала нагинать йому шию"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Хмари

"Ранком другого дня полковник звелів завантажувати на коней усю, яка була, вагу, так що козаки вже нічого не мали нести, опріч своєї зброї… Вага взяла шістдесят коней, з останнх же Петро склав добру ватагу вершників, більше як у півсотні коней."Кащенко Адріан Феофанович - З Дніпра за Дунай

"Кров шугнула йому в скронi вiд одного тiльки здогаду: з'явилась вага! Це ошелешило Нескубу, деякий час несила було зiбратися з думками"Бережной Василий - Космiчний Гольфстрiм

"Вага почала нiби зникати"Бердник Олесь - Поза часом i простором

"Наприклад, можна написати, якщо це когось цікавить, що на зріст Лесик — 1 метр 42 сантиметри, вага — 39 з половиною кілограмів"Ячейкін Юрій Дмитрович - Мої і чужі таємниці

"— Теж менi вага, — зневажливо кривлю губи"Стельмах Михайло Панасович - Щедрий вечір