ХМИЗ

Значення хмиз це

ХМИЗ, у, ч.

1. Невеликі тонкі гілки, відділені від дерева. Поїдем до лісу, нарубаєм хмизу, Запалимо сосну зверху донизу (Чуб., V, 1874, 324); Здалеки здавалось, ніби то стояли рідкі тини з тоненького хмизу (Н.-Лев., II, 1956, 221); [Одарка:] Що ж це дівка й досі не несе хмизу́ У печі зовсім погасло (Кроп., I, 1958, 113); Назустріч їхала валка саней із хмизом (Хотк., І, 1966, 121); *У порівн. Розмова загорілася, як сухий хмиз на огні. Щира, гаряча, довга… (Вас., Талант, 1955, 12).

Докида́ти (доки́нути) хми́зу в жар, рідко — те саме, що Підлива́ти (підли́ти) ма́сла у вого́нь (див. підлива́ти). І вона [Марія Африканівна], вислухавши розповідь Лукії Овдіївни, теж докинула хмизу в жар (Збан., Курил. о-ви, 1963, 244); Підклада́ти (підкла́сти) хми́зу див. підклада́ти.

2. рідко. Те саме, що хмизня́к 1. Заросла дороженька [доріженька] хмизом (Сл. Гр.); Його рубали, а він ріс! На місці зрубаного дуба росли нові!.. І навіть хмиз угору дерся!.. (Сос., І, 1957, 231).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 11. — С. 96.

Хмиз, зу, м.

1) Прутья, мелкій хворость, мелкія, тонкія вѣтви, уже отдѣленныя отъ дерева. Затріщав хмиз під ногами. Стор. МПр. 112. Закидана доріженька хмизом. Мет. 282.

2) Мелкая лѣсная заросль. Заросла дороженька хмизом. Лукаш. 71. Хмизом, низом, попід вербами. Ном. № 8793. Ум. Хмизо́к. Нарубали хмизку та заплели хижку, та загнали овечечку-стрижку. Мил. 42.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 405.

хмиз Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
firewoodхворост

хмиз Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
khmyzkhmyzkhmyz

хмиз Рід - іменник, чоловічий рід, неістота ( )

хмиз Словоформи слова

Називнийхмизхмизи
Родовийхмизухмизів
Давальнийхмизові, хмизухмизам
Знахіднийхмизхмизи
Оруднийхмизомхмизами
Місцевийна/у хмизуна/у хмизах
Кличнийхмизехмизи

хмиз Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
413

хмиз в англійській розкладці - [vbp

Цитати української літератури з використанням слова хмиз

"Чиркнув сiрником, запалив хмиз, i коли заклубочився дим, венерiйцi злякано вiдiйшли"Бережной Василий - Iстина поруч

""Мабуть, по роботі щось не клеїться", — подумав про себе Сергій, складаючи порубаний хмиз у невеличку купку"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"Врагів, як хмиз, трощать, ламають,"Котляревський Іван Петрович - Енеїда

"    всюди лежала імла, в вухах тріщало, мов хмиз."Антонич Богдан-Ігор Васильович - Зелена елегія

"Козаки сиділи біля куреня, варили куліш, підкидали хмиз у ватру."Сенатович Оксана Павлівна - Малий Віз

"Приїхали по хмиз, і їхня смирна конячина залишилась на узліссі, а вони вирішили подивитись на річку, чи тріщить на ній лід, чи скоро рушить"Гуцало Євген Пилипович - Лось

"Але Телль допомiг менi, непомiтно показавши мiсце, де був найсухiший хмиз"Ненацки Збигнев - Новi пригоди Самоходика

"Все оце я писав, лiктем притискаючи зошит до колiна i чвиркаючи собi над вухом лiхтариком, бо вогнище вже догорiло, а розпалювати знов менi не хотiлося (тiльки не думай, нiби через те, що по хмиз треба було йти у темнющi непривiтнi заростi!)."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Перейшли в iнше мiсце, влаштували засiдку неподалiк сушняку, сподiваючись, що хтось iз селища пiде по хмиз для вогнища"Давыдов Анатолий - Цiлющий камiнь

"— Ходімо, я покажу, де хмиз, — по-хазяйськи запропонував Кукурузо"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки