СФЕРА

Значення сфера це

СФЕ́РА, и, ж.

1. мат. Замкнута поверхня, всі точки якої рівновіддалені від центра. Геодезичною лінією на площині є пряма, на сфері — коло великого круга (Курс мат. анал., II, 1956, 109).

2. Предмет, що має форму кулі; поверхня такого предмета. В залі вже спалахнули матові сфери електричних ламп (Коч., II, 1956, 41); Диміла планета від Нордкапу до Чорного моря, а над її ідеальною сферою сновигали літаки, вивергаючи з своїх черев тисячі бомб (Довж., І, 1958, 280).

Небе́сна сфе́ра; Сфе́ра не́ба — небо, небосхил. По вечері На призьбах сидячи, усі в небесній сфері Втопили погляди (Міцк., П. Тадеуш, перекл. Рильського, 1949, 233); Всю ніч над степом — зляски [ляскання] батогів, важке сопіння худоби, ідуть і йдуть гурти, гойдаючи на розлогих своїх рогах зоряну сферу неба (Гончар, II, 1959, 81).

◊ Вита́ти (літа́ти, перебува́ти, пробува́ти і т. ін.) у висо́ких (небе́сних) сфе́рах — те саме, що Вита́ти в емпіре́ях (у хма́рах) (див. вита́ти). — Отакий, як ти оце, в мене брат був.. Не думав про себе, все тільки у високих сферах витав (Гончар, II, 1959, 291); Я до землі не схиляюсь, а все десь пробуваю в небесних сферах (Л. Укр., V, 1956, 91).

3. Район дії, межа поширення чого-небудь. Я поспішаю за нею [жінкою], наче не можу ще вийти із її сфери (Коцюб., ІІ, 1955, 270); Літак потрапив у сферу могутнього урагану, який лютував над Сахарою (Дмит., Там, де сяє.., 1957, 35); // Область фізичного або духовного життя, діяльності людини чи суспільства; галузь знання, виробництва, мистецтва і т. ін. Націоналістичні передсуди й залишки колишнього національного розбрату — це та сфера, де опір соціальному прогресові може бути найбільш тривалим і упертим, запеклим і підступним (Програма КПРС, 1961, 21); Чому б Вам не написати.. про те, що зроблено в сфері етнографії? (Коцюб., III, 1956, 422); Мої мрії у виборі майбутньої професії літали у сфері архітектури, живопису, мореплавства (Довж., І, 1958, 13); Поезія хоч-не-хоч відводить у світ мрії, у сферу особистих інтимних переживань (Рад. літ-во, 1, 1963, 116); Економіка і політикадві головні сфери суспільного життя (Ком. Укр., 12, 1965, 50); Сфера побутового обслуговування.

Оберта́тися в сфе́рі див. оберта́тися.

Сфе́ра впли́ву: а) територія залежної країни, яка фактично перебуває у економічній або політичній залежності від імперіалістичної держави. ..при капіталізмі немислима інша основа для поділу сфер впливу, інтересів, колоній та ін., крім як урахування сили учасників дільби, сили загальноекономічної, фінансової, військової і т. д. (Ленін, 27, 1972, 392); б) область дії, границі поширення чого-небудь.

4. Сукупність умов, середовище, в яких що-небудь відбувається; обстановка. Павлик підбільшав, і його одвезли в київську гімназію.. Там була інша сфера, інше життя (Н.-Лев., І, 1956, 446); Залітаючи думками в післявоєнщину [в майбутнє після війни], уявляючи себе в тій новій, необжитій сфері, він чомусь щоразу зустрічав її там, хотів і не міг розминутися з нею (Гончар, III, 1959, 338).

5. тільки мн. Коло осіб, близьких за соціальним становищем, діяльністю і т. ін. Моя книжка в російському перекладі має деякий успіх, принаймні в російських літературних сферах (Коцюб., III, 1956, 381); Він виріс у сферах, де все керується бізнесом (Баш, На.. дорозі, 1967, 124).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 876.

сфера Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
sphereсфера

сфера Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
sferasferasfera

сфера Рід - іменник, жіночий рід, неістота

сфера Словоформи слова

Називнийсферасфери
Родовийсферисфер
Давальнийсферісферам
Знахіднийсферусфери
Оруднийсфероюсферами
Місцевийна/у сферіна/у сферах
Кличнийсферосфери

сфера Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

сфера в англійській розкладці - cathf

Цитати української літератури з використанням слова сфера

"В кожної монополiї була своя, чiтко окреслена сфера впливу"Михановский Владимир - Оранжеве серце

"Грандiозна свiтляна сфера, i вони в нiй, у її серцевинi"Бережной Василий - Космiчна Нiагара

"Тисячі мешканців цього космічного острівця, збудованого у формі еліпса, на перехресті вісей якого здіймається Сфера Керування, працюють, вчаться, відпочивають, розважаються, навіть і не підозрюючи, що сталося щось надзвичайне"Бережний Василь Павлович - Космічна Ніагара

"Над ними було ласкаве осіннє небо — бездонна кришталева сфера з золотистим кружалом сонця, день пропливав тихий і лагідний, а в її душі щось нуртувало, пробивалися якісь тривожні акорди"Бережний Василь Павлович - Археоскрипт

"Та все це — сфера його мистецьких тайн, умінь, знань, що часом ніби межують з чаклунством"Гончар Олесь Терентійович - Відлито у вогнях душі

"Зате наше середовище — водяна сфера — дала нам змогу розвинутись у прекрасні, гармонійні, до того ж мислячі істоти"Бережний Василь Павлович - ДЕМ’ЯНКО ДЕРЕВ’ЯНКО, або ПРИГОДИ ЕЛЕКТРОННОГО ХЛОПЧИКА

"Яке їй діло, де він буває у вільний час? Та хоча б і розповів — хіба зрозуміє? Тільки й знає твердити: поверхня Землі — не наша сфера, туди не варто потикатися, навіть зазирнути заборонено"Бережний Василь Павлович - Синьосвітна богиня

"Моя сфера — цілком матеріальні речі"Загребельний Павло Архипович - Диво

"Там була інша сфера, інше життя"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Хмари

"Він каже, що одна леґальна сфера, одно і єдине призначення державности в тому, щоб вона обороняла державу від знадвірних ворогів, а в суспільстві обороняла людей одних від других"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Українство на літературних позвах з Московщиною