ПРИПИРАТИ

Значення припирати це

ПРИПИРА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., ПРИПЕ́РТИ, пру́, пре́ш, док.

1. перех. Приставивши підпору до чого-небудь, притиснути, закріпити нерухомо. Загнала [Маруся] поросят, приперла колодкою ляду в хлівці й пробігла повз Василя в хату (Григ., Вибр., 1959, 34); Двома колами добре припер [газда] двері (Хотк., II, 1966, 9); * Образно. — Лиш мене [діда] мій вік припер В хаті нині… Ну, та що вже! Не дармую, бач, і я: От доме́лю, зварю каші, Повечеряє сім’я (Фр., X, 1954, 236); // зах. Приставляти що-небудь до чогось. Микула скинув з плеча самопал і припер його до стіни печери (Мак., Вибр., 1956, 429).

2. перех. Напираючи, притискати кого-небудь до чогось. Попід руками шниряла малеча, пролазила наперед і розташовувалася на підлозі, аж декого до самих ніжок стола приперли (Головко, II, 1957, 127); Іван Федотович припер Касяненка в куток і так здавив за горло, що тому виперло з лоба очі (Вас., І, 1959, 383); * Образно. [Петро:] Послідній неосвітний мужик, коли його припре, отак як мене оце, сліпа доля — знайде, що робити (Мирний, V, 1955, 180); // Змушувати відійти до чого-небудь. — Як причепились до мене, як приперли мене до дверей, то я ледве втекла з хати (Н.-Лев., II, 1956, 21); // Змушувати противника відступати до певної межі, перепони. Бій невгавав цілий день. Уже кілька разів поляки припирали козаків до табору, тікали й самі (Панч, Гомон. Україна, 1954, 330); На ранок загін Шляхового оточив Ганнину банду і, приперши до води, вщент розгромив (Гончар, II, 1959, 268).

3. перех., перен., розм. Ставити кого-небудь у безвихідне становище в розмові, суперечці. — Тоді зробимо інакше: я заберу собі дві частки і батька з ними. Хай він ще й мого хліба поїсть. — Е ні, так не вийде, — одразу нахмурився Терентій. — То забагато для тебе. — А тобі не багато? — так припирає Терентія, що той уже не може викрутитися (Стельмах, І, 1962, 594); — Кого ж би то попросити в свати? — Тітка цікава на язик, та й дядько добрий торохтій: щось таки та виторохтять. Та нехай добре припруть Терлецького (Н.-Лев., III, 1956, 52); // Чинити натиск на кого-небудь якимсь способом, змушувати робити щось, поводити себе певним чином. [Передерій:] Зна [Стрижаченко], що як припрете його з одного боку однією статією [статтею], з другого — другою.. То як не крути, як не верти, а хвіст підгорни під себе (Мирний, V, 1955, 123); Я не гадаю за літературу ніколи, хіба як мене припруть що написати, то я ледве остатнього дня що напишу (Стеф., III, 1954, 200).

Припира́ти (припе́рти) до стіни́ див. стіна́; Припира́ти (припе́рти) на слизьке́ — те саме, що Заганя́ти (загна́ти) на слизьке́ див. заганя́ти1. 4. тільки док., перех., розм. Принести що-небудь, перев. важке або здалека. Удовицю я любив, Подарунки їй носив: Носив сало, носив свічки.. А раз таке теля припер, — Доки доніс, трохи не вмер! (Пісні та романси.., II, 1956, 179); Вона ледве приперла мішечок муки, засапалась і стогнала (Коцюб., II, 1955, 79); В їхніх торбах знайшлося навіть кілька цукрових буряків, які вони, приперши із самих Криничок, збиралися тепер пекти собі на вечерю (Гончар, Таврія, 1952, 90); // Привести або привезти кого-небудь кудись (несхвальне). Приперли й ту [Явдоху], відопхали човном до паль, підв’язали вірьовками, підняли догори… плюсь! (Кв.-Осн., II, 1956, 183); — Це Олеська навезла своїх пройдисвітів, — мабуть, не мала чого дати їм попоїсти на вечерю та й приперла їх на мої гуси (Н.-Лев., III, 1956, 149); [Кукса:] Навіщо це мій сусіда припер сюди свою витрішкувату? (Кроп., І, 1958, 217).

5. неперех., фам. Прийти куди-небудь (несхвальне). Не міг одійти від кону й пан Пампушка-Купа-Стародупський, що з гайдуками припер сюди припиняти виставу (Ільч., Козацьк. роду.., 1958, 202).

6. тільки недок., неперех., зах. Прилягати до чого-небудь, межувати з чимсь. — Він той ланок любить, — тягнув далі вдоволений Івоніка, — тому, що припирає до лісу (Коб., II, 1956, 143); До одної сторони дому припирав великий квітник, а за ним тягнувся довгий сад (Кобр., Вибр., 1954, 84); Окопи польського табору з брамами, з висуненими наперед і на ліве крило редутами, припирали до берегів Дністра (Мак., Вибр., 1956, 468).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 705.

припирати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
pushприпирать

припирати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
prypyratyprypyratyprypyraty

припирати Рід - дієслово, недоконаний вид

припирати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаприпираюприпираємо
2 особаприпираєшприпираєте
3 особаприпираєприпирають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаприпиратимуприпиратимемо
2 особаприпиратимешприпиратимете
3 особаприпиратимеприпиратимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідприпиравприпирали
Жіночий рідприпирала
Середній рідприпирало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа припираймо
2 особаприпирайприпирайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часприпираючи
Минулий часприпиравши

припирати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

припирати в англійській розкладці - ghbgbhfnb

Цитати української літератури з використанням слова припирати

"Карти на стіл, панове! Карти на стіл! Тепер вони мусять припирати його «речовими доказами», показуючи йому документи «діла», різні свідчення, ловити його на фактах, іменах, датах"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський