ПОПУСКАТИ

Значення попускати це

ПОПУСКА́ТИ1, а́ю, а́єш, недок., ПОПУСТИ́ТИ, ущу́, у́стиш, док.

1. перех. Розпускати, ослаблювати що-небудь міцно зв’язане, стягнуте. Магера їв і приговорював до жінки: — Так, так! Тепер коли йдеш у гостину, наїжся перше дома! То тепер уже не ті давні часи, де на гостині і їж, і пий, і попускай ремінь (Мак., Вибр., 1954, 213); // Робити щось менш натягнутим; відпускати, послаблювати. Колька діяв, як справжній досвідчений рибалка. Він попускав мотузка і знову натягав його, а в озерці вода кипіла від божевільного руху чорного струга (Собко, Кавказ, 1946, 96); Верхівець зупинив коня, попустив поводи і якийсь час постояв на стременах (Чорн., Визвол. земля, 1959, 160); Гошка прибичовує його [теля] коло полудрабка так, що воно харчить і крутить головою. — Попусти, — просить Йонька, — задавиться. — Але Гошка не попускає, і воно стоїть, витягши вгору шию (Тют., Вир, 1964, 517); // безос. — Ого! — заклопотано чмихнув дід, — Зачепило, чи що? — Та волосінь враз попустило (Збан., Мор. чайка, 1959, 68).

◊ Попуска́ти (попусти́ти) ві́жки див.ві́жки.

2. неперех., перен., розм. Ставати менш дошкульним, поступово слабшати, зменшуватися (про біль, неприємне відчуття, хворобливий стан і т. ін.). Щось спазматично захлипало в його горлі і зараз попустило (Фр., IV, 1950, 340); // кому, безос. Ставати легше (про фізичний або душевний стан). Марусі, як казала стара Гафійка, «попустило трохи» (Хотк., II, 1966, 43); // Зменшуватися, ставати помірнішим (про мороз, спеку і т. ін.). Люті морози доходили краю й не попускали (Довж., І, 1958, 471); Вдень мороз попустив, сонічко [сонечко] світило ясно, а зо стріхи капало, аж любо (Фр., V, 1951, 202).

3. перех. і неперех., кому, рідше кого, також з інфін. або із спол. щ о б. Давати змогу, дозволяти комусь робити що-небудь. [Командор:] Як прийдем до церкви, не попускайте донні Консепсьйон край королеви сісти. Теє місце належить вам (Л. Укр., III, 1952, 379); Вона страшенно любила свого сина і нікому не попускала його займати (Гр., Без хліба, 1958, 45); Було, що підуть брати у бір по ягоду або по гриби й візьмуть малую сестричку з собою, то вже нікому не попустить менший брат нести втомлену Галю (Вовчок, І, 1955, 287); — Гляди, Прісько! Не було в нашому роду непутящих молодиць, не попустимо й тебе волочитися: прочую, то не подарую! — погрозився Максим (Л. Янов., І, 1959, 220); [Микита:] Так, отже, кажу: хоч би я мав і душу свою занапастить, а не попущу,.. щоб надо мною узяв верх отой обшарпанець, голодранець! (Кроп., І, 1958, 77); // перех. Не протидіяти чому-небудь; допускати. — Панове громадо! — казав Джеря людям. — Пан хоче нас скривдить, та ми того не попустимо (Н.-Лев., II, 1956, 260); // перех. Примирятися з чим-небудь, терпіти, дозволяти щось. — Ех, тітко, тітко, — з докором казав другий [парубок], — і треба ото попускати таке в себе в хаті? (Вас., І, 1959, 287); [Едіта:] Як смів ти в нашій хаті гріх чинити?.. [Джон Мільс:] Такого попускать не можна (Л. Укр., III, 1952, 73); // кому. Виявляти поблажливість до кого-небудь, потурати комусь у його вчинках, діях. [Одарка:] Бог його знає, може й я винувата, що не попускала їй [дочці] ні в чім… щодня гризла, просвітку не давала… (Мирний, V, 1955, 235); Чоловікам.. проповідь зовсім не сподобалась. — Ну, після цих мироносиць не можна буде жінкам і слова сказати, — тихо гомоніли чоловіки в церкві, — їх і так трудно держати в руках, а тут іще й батюшка попускає їм та оступається за ними (Н.-Лев., VI, 1966, 369); [Михайло:] Тілько попусти їм [сусідам], то й на голову вилізуть! (К.-Карий, І, 1960, 180); // перех., перев. із запереч. не. Залишати без уваги, без покарання чиї-небудь погані вчинки, дії і т. ін.; прощати. — Я, діти, люблю вас і через те часто попускаю вам різні вчинки, за які слід вас карати (Сміл., Сашко, 1954, 9); [Xрапко(сам):] А тобі, стара лисиця, сього не попущу; ти мені на суді одвіт за все даси… (Мирний, V, 1955, 200); — Безкарно їхнього злочинства не можна попустити (Стельмах, І, 1962, 640); // тільки док., кого до чого, із запереч. не. Подбати, щоб з ким-небудь не сталося біди. Бачила Наумиха, що нічого не зробить з чоловіком, і заприсяглася не попустити хоч Семена до загуби, не дати його на поталу чудним батьковим забаганкам (Коцюб., І, 1955, 102).

Не попуска́ти (не попусти́ти) в обра́зу кого — те саме, що Не дава́ти (не да́ти) в обра́зу (див. обра́за). Зате його рівні любили, як товариша, котрий нікому не попустить свого брата в образу (Мирний, II, 1954, 129); По́пуску не попуска́ти (не попусти́ти) див. по́пуск; Попуска́ти (попусти́ти) на пота́лу — те саме, що Віддава́ти (відда́ти) на пота́лу (глум) (див. віддава́ти). Галя не видержала: .. — Чіпко, Чіпко! чи я ждала такого від тебе, чи сподівалася? Попустив рідну матір на поталу волоцюзі, гайдамаці… (Мирний, II, 1954, 293); [Домаха:] Дитино моя, дитино люба, проси бога, щоб не попустив на поталу твого таточка! (Кроп., II, 1958, 167).

4. перех. Переставати тримати, стискати що-небудь, випускати з рук. Улас пройшов до вагона і став біля вікна, але важкого сундука з рук не випускав, бо йому здавалося, що, тільки він попустить ручку, його зараз же вкрадуть (Тют., Вир, 1964, 53).

5. перех. і без додатка. Добровільно відмовлятися від чогось на користь кого-небудь, віддавати щось кому-небудь. Чужого не бери, а свого не попусти (Сл. Гр.); Поховали батька брати, худібчиною стали ділитися. Жалкенько було Михайлові попускати братові більше городу, та така батькова воля — попустив (Тесл., З книги життя, 1949, 106); Катерина та Дем’ян посварились за бур’ян: Катерина Дем’яну́ не попустить бур’яну́ (Номис, 1864, № 12541); — В нас багато такої бідноти, що їй хоч і зараз давай тієї [громадської] землі, а як попустимо її в багацькі руки, то тоді вже вдруге не наживемо (Гр., II, 1963, 351).

Не попуска́ти (не попусти́ти) свого́ — не поступатися кому-небудь чимсь, у чомусь, не відступатися від своєї думки, рішення і т. ін. — Марко хоче грати молодого й Терешко хоче, той свого не попускає, і другий не попускає… (Вас., II, 1959, 123); — А ви, пане, вважайте, аби-сте голос [при голосуванні] не вкрали, бо як кара, то кара, як кримінал, то кримінал, а я свого не попущу! (Март., Тв., 1954, 180); Попусти́ти мі́сце (по́ле) кому, чому — звільнити місце, поступитися місцем кому-, чому-небудь. Він [дощ] сіяв.. Віконця в маленькій хаті плакали, великі краплі сліз раз у раз котилися по їх і зникали, щоб попустити місце новим… (Гр., II, 1963, 432).

6. перех., розм. Виділяти, випускати, видихати і т. ін. що-небудь. Розсердився [Ентелл] і роз’ярився, Аж піну з рота попустив (Котл., І, 1952, 98).

Попусти́ти сльо́зи — заплакати. Ентелл од ляпаса здригнувся, Разів із п’ять перевернувся, Трохи не попустив і сліз (Котл., І, 1952, 98).

7. перех., розм., рідко. Відрощувати (бороду, вуса тощо). Вуса, хоч вони й чорняві, Федько рішуче голив, баки таки, хоч отакенькі, а попускав (Вишня, II, 1956, 297); Попустив [Середа] чуб по плечі (Вас., І, 1959, 268).

8. перех., розм., рідко. Давати, випускати паростки, утворювати коріння і т. ін. (про рослину). Красно в садочку! Послався зелений барвінок, голубо зацвів; червоніє зірка; повився горобиний горошок; вовча ступа попустила широке листя (Вовчок, І, 1955, 91).

9. перех. Переміщувати нижче, опускати донизу. Затремтіла хмільна колюча прозелень в очах і в підбрівних зморшках, що вже трохи попускають косячки верхніх повік на краєчки очей (Стельмах, І, 1962, 36); Сидить дівчина на лавочці, попустила свої руки білі в великій тузі, росють [росять] дрібно сльози її обличчя молоде (Вовчок, І, 1955, 146); Чиїсь коні перебрідають на той бік ріки, а маленький хлопчик хоче їх завернути, та приступити боїться: узяв прут, вимахує ним, а коні йдуть, попустивши голови, і не звертають уваги (Хотк., II, 1966, 55); // Схиляти, звішувати вниз. На самому березі верба — аж геть попустила віти на воду (Вовчок, І, 1955, 93); З боків млина, як вартові, стоять двоє кучерявих яворів у рясному інею, попустили гілля аж до коріння (Вас., І, 1959, 230).

◊ Попусти́ти себе́ — занедбати, занехаяти себе; опуститися. Як же то мені самій тяжко на нього дивитись, що він себе так попустив (Барв., Опов.., 1902, 285).

ПОПУСКА́ТИ2, а́ю, а́єш, док., перех.

1. Перестати тримати, випустити з рук, упустити все або багато чого-небудь. Маруся, як тільки почула про старостів, то що було в руках, усе попускала (Кв.-Осн., II, 1956, 55).

2. Відпустити, випустити звідкись усіх або багатьох. — Складіть свою зброю на землю, коней попускайте, а ти, восьмий, стій на коні, дивись на нашу битву, ти будеш за свідка (Укр.. казки, легенди.., 1957, 161); // з інфін. Дозволити всім або багатьом робити що-небудь, піти кудись із певною метою. Мартоха.. менших [дочок] попускала «байди бити» (Л. Укр., III, 1952, 667).

3. Впустити куди-небудь усіх або багатьох.

4. Пустити за вітром, за течією все або багато чогось.

5. Надати руху машинам, пустити в дію фабрики, механізми і т. ін.

6. Утворити коріння, дати, випустити паростки і т. ін. (про рослини). І, чуючи співи весняного хору, Углиб попускавши тонкі корінці, Рожевими стрілками приснувши вгору, Ростуть і кущаться дерзкі пшениці (Вирган, В розп. літа, 1959, 129).

7. Утратити, згубити (листя, пір’я і т. ін.). Летіла сорока звисока, попускала пір’я додолу (Сл. Гр.).

8. Вільно опустити, звісити все або багато чогось. Мотря вбралася в зелену спідницю, в червону запаску, підперезалась довгим червоним поясом і попускала кінці трохи не до самого долу (Н.-Лев., II, 1956, 275).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 240 - 241.

Попускати, ка́ю, єш, сов. в. попусти́ти, щу́, стиш, гл.

1) Распускать, распустить. Стьонжки до кірок попустить. Г. Барв. 65. Трохи не попустив і сліз. Котл. Ен. II. 23.

2) Опускать, опустить. Попустив свої орлові крила від смутку. О. 1861. VI. Кул. 29. Побіг із села вовкулакою, попустивши хвоста. Г. Барв. 451. Ніс під себе попустити. Смѣшаться, устыдиться. Мнж. 171.

3) Запускать, запустить. А він угору як попустить гилку ( = М’яч). Радом. у.

4) Ослаблять, ослабить. Попусти вірьовку.

5) Допускать, допустить; отдать во власть, въ жертву кому. Не попущу тебе, мила, иншому достатись. Мет. 70. Спасибі, каже, Богу, що не попущено душі християнської лютому звіру. Рудч. Ск. І. 4.

6) Упускать, упустить, уступать, уступить. Чужого не бери, а свого не попусти. Чуб. І. 239. Я йому сього не попущу. Я ему этого не уступлю, не прощу. — місця, поля. Уступать, уступить мѣсто, дать мѣсто. Тоді ляхи, дуки-срібляники добре дбали, дальше ік порогу посували, козаку-нетязі більше місця на покуті попускали. ЗОЮР. І. 205. Більше йому поля гуляти попускали. Макс. (1849), 86.

7) — себе. Допускать, допустить себя до чего безнравственнаго, плохого, распускать, распустить себя. Як же то мені самій тяжко на його дивитись, що він себе так попустив. Г. Барв. 285. І не попустило ж себе як небудь: нігде слова про його негожого не чути. Г. Барв. 14.

8) — попуск, по́пуст. См. Попуск. б) попускати.

1) Пустить (многихъ). Коні у чисте поле попускав. Мнж. 41. Коней пустопаш попускали. АД. І. 118.

2) Уронить (во множествѣ). Що було в руках, — усе попускала. Летіла сорока з висока, попускала пір’я додолу. Мет. 301.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 340.

попускати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
afflictionпопускать

попускати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
popuskatypopuskatypopuskaty

попускати Рід - дієслово, недоконаний вид

попускати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапопускаюпопускаємо
2 особапопускаєшпопускаєте
3 особапопускаєпопускають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапопускатимупопускатимемо
2 особапопускатимешпопускатимете
3 особапопускатимепопускатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпопускавпопускали
Жіночий рідпопускала
Середній рідпопускало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа попускаймо
2 особапопускайпопускайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часпопускаючи
Минулий часпопускавши

попускати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

попускати в англійській розкладці - gjgecrfnb

Цитати української літератури з використанням слова попускати

"— Ваша честь, пане, тяжко ущерблена, і цього не варто попускати, — наблизив до Гозьського веселі округлі очі, і його пшеничний вус смикнувся"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"По його очах було видно, що він і справді не любе нікому попускати й дарувать"Нечуй-Левицький Іван Семенович - На гастролях в Микитянах

"— То віддаси, коли будуть, — на те йому Чіпка. — Не хочеться мені своєї праці у жидівські руки попускати… Знехтує, проклята жидова, на горілку пережене… А ти, як хазяїн, знаю, до ума доведеш…"Мирний Панас - Хіба ревуть воли, як ясла повні

"Роль державности в державі відносно до літератури може бути тільки в тому, щоб попускати або не попускати її вільного розвитку важкими умовинами цензури"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Українство на літературних позвах з Московщиною

"Від того тане сніг, зима бореться з літом і змагається не попускати свого володіння над землею"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Вона вже встигла трохи попускати очима бісики якомусь рудому й волохатому ґоблінові (це так вона про нього подумала) навпроти, кілька разів, як у фільмах, еротично обвести губи кінчиком язика й так само кілька разів перезакинути ногу на ногу"Андрухович Юрій Ігорович - Дванадцять обручів

"Менi було зовсiм неважко попускати припиначку, i через якихось пiвхвилини почулося глухе, як з бочки, Явине: "Стоп! Харош!" "Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"Менi було зовсiм неважко попускати припиначку, i через якихось пiвхвилини почулося глухе, як з бочки, Явине: «Стоп! Харош!»"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Я не кажу поводи стягати, але й не надто попускати"Кобилянська Ольга Юліанівна - Людина

"Мені було зовсім неважко попускати припиначку, і через якихось півхвилини почулося глухе, як з бочки, Явине: «Стоп! Харош!»"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки