ПОЛІТ

Значення політ це

ПОЛІ́Т, льо́ту, ч.

1. Рух, переміщення кого-, чого-небудь у повітрі. Трасуючі кулі перервали політ ворожого винищувача (Ю. Янов., І, 1958, 271); На подвір’ї стало так тихо, що, здавалось, і муха пролетить — політ її, мабуть, буде чути (Шиян, Баланда, 1957, 122); Дедалі більший інтерес викликає проблема махального польоту птахів і комах (Ком. Укр., 11, 1964, 49); * Образно. Десь пісня вирвалась в політ про чаєчку, оту, що в’ється над озером (Гонч., Вибр., 1959, 344); // Спосіб, характер такого переміщення. Видно сокола по польоту, а сову по погляду (Укр.. присл.., 1963, 124); // Падіння кого-, чого-небудь униз. Коли уважно стежити за зоряним небом, особливо восени, то можна бачити політ падаючих зірок (Наука.., 8, 1956, 227); // спорт. Стрибок з переміщенням уперед після відштовхування від якої-небудь точки опори. Гарій Напалков передбачає в найближчому майбутньому польоти лижників за 200 метрів (Рад. Укр., 8.I 1971, 4).

∆ Шлю́бний полі́т див. шлю́бний.

2. Авіаційний виліт, рейс з певним завданням. Бомбардувальники в той день відмінили свої польоти (Гончар, Тронка, 1963, 312); — А як там погода, який там прогноз? — Дідусь запитав, А пілот у одвіт: — Чудесна погода! Збирайтесь в політ! (С. Ол., Вибр., 1959, 161); * Образно. В жовтні 1917 року почався наш гордий і славний політ у світле майбутнє, який знаменував собою нову еру в історії всього людства (Цюпа, Україна.., 1960, 7).

∆ Сліпи́й полі́т див. сліпи́й.

3. перен. Порив, прагнення до чого-небудь. Навіть внизу — на землі — без польоту Не можна здобути нічого в житті! (Бичко, Вогнище, 1959, 18); — Щось ще придумали? — спитав Микола.. Він любив ще змалку слухати польоти батькової фантазії (Панч, II, 1956 469); Комуністична партія і Радянська влада створили необмежені можливості для польоту розкутої думки, розквіту творчості нашого народу (Наука.., 9, 1964, 5).

◊ З висоти́ пташи́ного польо́ту — зверху, з великої висоти, звідки все видно. Якщо подивитись у вечірні години на наше місто [Київ] з висоти пташиного польоту, то перед очима постане казкова панорама (Веч. Київ, 20.III 1967, 3); Не на́шого (низько́го, висо́кого і т. ін.) польо́ту пти́ця див. пти́ця.

ПОЛІ́Т… Перша частина складних слів, що відповідає слову політи́чний, напр.: політапара́т, політбе́сіда, політвида́в, політвихова́ння і т. ін.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 79.

Політ, льо́ту, м. Полетъ. Він сам за мною залетів, за моїм тихим польотом. Мет. 178.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 284.

політ Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
flightполет

політ Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
politpolitpolit

політ Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

політ Словоформи слова

Називнийполітпольоти
Родовийпольотупольотів
Давальнийпольотові, польотупольотам
Знахіднийполітпольоти
Оруднийпольотомпольотами
Місцевийна/у польотіна/у польотах
Кличнийпольотепольоти

політ Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

політ в англійській розкладці - gjksn

Цитати української літератури з використанням слова політ

"Політ спрямували до третьої від світила голубуватої планети."Бережний Василь Павлович - Спалах у небі

"— І саме тому, що цей політ для нього е продовженням тієї подорожі, він летить."Гончар Олесь Терентійович - Твоя зоря

"— І політ над воєнною базою — теж природне право? Вас може звільнити тільки військовий суд! — Сержант заступив дорогу, його рука в широкій кишені стискувала рукоятку пістолета: «Кинеться на мене чи ні? — тривожно стукала думка"Бережний Василь Павлович - Археоскрипт

"свідомість Роксолани бунтувалася проти будь-якої покори, мала лелечка летіла в небо на твердих крилах, летіла ще й невисоко, але замірялася на політ високий, може, й напвищий"Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"Нарешті юний астроном дійшов висновку, що достеменно дізнатися про життя на Марсі можна, тільки здійснивши політ на планету"Бережний Василь Павлович - А ви ще не були на Марсі?

"— Політ пройшов нормально"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"Політ крізь часопростір"Воронина Леся - Таємне товариство боягузів, або засіб від переляку № 9

"Музику бджоли, політ її — це він би згоден, а так… Сигарета вже лежала в нього на губі, одутлувате обличчя замкнулось в безкінечній байдужості"Гончар Олесь Терентійович - Циклон

"Ох, як йому кортіло розповісти про цей омріяний політ, про те, як він хвилювався, проходячи відбіркову комісію! Але стримався"Бережний Василь Павлович - Материн голос

"Не всі схвалювали такий політ, але Девід на це не зважив"Бережний Василь Павлович - Молодший брат Сонця