ПОДАВАТИСЯ

Значення подаватися це

ПОДАВА́ТИСЯ, аю́ся, ає́шся, недок., ПОДА́ТИСЯ, да́мся, даси́ся, да́сться, док.

1. Відправлятися, вирушати куди-небудь, ідучи, їдучи, відлітаючи і т. ін. Підкралась [Лисичка] до вікна тихенько, вхопила пиріжок моторненько та й подалась (Укр.. казки, 1951, 27); Зважився Максим перебути на шахтах весну до зелених свят, а вже тоді подаватися додому на село (Гр., І, 1963, 378); Поважної ходи Роман не знає: поклич його — підбіжить з підскоком, пошли куди — подасться так, що тільки пісок закурить (Вас., I, 1959, 59).

2. Приступати до якої-небудь служби, діяльності; вступати кудись, ставати ким-небудь. — Доведеться вам, отче, подаватися на ступську парафію, — сказав смиренно піп (Тют., Вир, 1964, 409); [Аквіла:] Велика штука — вмерти! Я, мій брате, хотів у гладіатори податись, та Парвус залучив у християни (Л. Укр., II, 1951, 486); Гурин подався до інституту. Конкретно: енергетичного (Грим., Дніпрострум, 1932, 58); // Збиратися, намірятися що-небудь робити. [Юрист (встає):] Ні, я піду… (Подається йти, але спиняється) (Л. Укр., II, 1951, 512).

3. Переміщуватися, відхилятися в якому-небудь напрямку, набувати якогось положення. Аниця піймала ціпко віжки та й держить, аж подається назад (Март., Тв., 1954, 44); Павло знову відстібує свою баклажку, а обидва гребці кидають дрючки, так і подаються до нього грудьми (Кучер, Голод, 1961, 232); Червоная, ой, та калинонька На яр подалася (Укр.. лір. пісні, 1958, 268); Він [вовк] раптом витяг шию, подавсь наперед і так жалібно завив, що Остапові аж мороз пішов поза шкуру (Коцюб., І, 1955, 366); Натовп подався назад. Галас упав, ущух (М. Куліш, П’єси, 1960, 40); // Відступати з військових позицій. З настанням сутінків під зливою вогню декотрі [воїни] стали подаватися назад (Гончар, II, 1959, 318); Здригнулись німці й подалися назад, не маючи сили витримати з двох боків такого шаленого натиску (Стар., Облога.., 1961, 75); // Рухатися під дією напору, удару і т. ін. Рибалки зійшлися у кучу і почали тягти невід. Грузько-важко подавався він уперед (Мирний, І, 1954, 313); Шпурнув [хлопець грудку] угору. Високо, високо, гудючи [гудучи], подалася грудка, хлопці наставили руки, щоб ловити (Мирний, І, 1954, 251); // перен. Відходити, розташовуватися на дальшій відстані від чого-небудь. Зараз за тим островом скелясті високі береги оступаються од річки, подаються трохи на боки (Н.-Лев., II, 1956, 199).

◊ Куди́ не пода́йся — з усіх боків. — І чеберяв би далі, та, куди не подайся, — усюди стіни заважають [на печі]! (Стельмах, І, 1962, 213); Нема́ куди́ пода́тися кому — нема куди подітися (про безвихідне становище). Прибіг [Льоня] сюди [до школи] вчора. Йому більше не було куди податися (Ів., Таємниця, 1959, 54).

4. Піддаватися дії чого-небудь. Він копав, і земля подавалася. Вона не дуже ще замерзла (Коб., III, 1956, 445); Крутив [опришок] зубами сильно затягнуті вузли. Вузол подався (Хотк., II, 1966, 271); Тамара підповзла, спробувала відхилити двері — вони подалися, не замкнені (Хижняк, Тамара, 1959, 260); // перен. Піддаватися яким-небудь думкам, почуттям і т. ін. Гадки й у неї [Галі] схибнулися… — А справді?неначе вітер провійнув в її серці. Одначе чула душа не подалася тому вітру.. — Ні, Мотря не така людина… (Мирний, І, 1949, 406); // Зазнавати руйнування, псуватися. Навіть ближчі крепацькі [кріпацькі] хати були ще добрі, тілько ті, що стояли в далекому кутку довгого двора, вже подались: декотрі перехнябились, декотрі вже розвалювались (Н.-Лев., III, 1956, 38).

5. Прогинатися, вгинатися під дією чого-небудь. Вони пройшли повз дерева до рундучка, що шатавсь [хитався] і подавався під ногою (Вовчок, І, 1955, 302); Гупала [Софія] босими п’ятами по долівці, по подвір’ю і відчувала, як земля на подвір’ї м’яко подається під нею (Гуц., Скупана.., 1965, 93); В одному місці під ним, як на ресорах, подався болотяний грунт (Стельмах, І, 1962, 346).

6. перен. Відступати від чого-небудь, поступатися чимсь кому-небудь. Оттак-то Денис усе заїдався з Трохимом.. Трохим же, як був собі плохіший, то.. усе й подавався (Кв.-Осн., II, 1956, 411); Прикрутив [пан] усіх так, що й дихнути годі! Правда, громада не відразу подалася (Фр., II, 1950, 53); Кожного разу, як я бачу ворогів — стільки хоробрості мені підбавляється! Справжній герой той, хто такого часу не злякається і назад не подасться (Тич., III, 1957, 240).

7. Худнути, марніти, занепадати здоров’ям. Не тільки що кожний день, вона [Галочка] кожний час подавалася усе більш, усе більш і кожний вечір вона вже була не така, як була ранком (Кв.-Осн., II, 1956, 358); За одним із столів — Цупович, невеличкого росту, лисавий блондин, колись огрядний, тепер трохи подався (Галан, І, 1960, 359); // Погіршуватися, занепадати (про здоров’я). Здоров’я його подалось.

8. розм. Ставати ширшим, просторішим. Черево не дерево — подасться (Номис, 1864, № 12014); Широкая да улиця Да ще й подалася (Чуб., V, 1874, 421).

9. звичайно із запереч., розм. Те саме, що дава́тися 1. Одна думка обганяла другу; ..вони од його тікали, зникали, одні тільки краї на одну хвилиночку проносились, поки не злилися в одну думку: як-не-як, а живцем не податися в руки! (Мирний, І, 1949, 385).

10. тільки недок. Пас. до подава́ти1 1, 3-5, 7-10, 12-14. Їли все, що подавалося і що можна було з’їсти (Тулуб, В степу.., 1964, 359); Пальне подається найчастіше насосами (Наука.., 8, 1958, 16); В механічні цехи інструментальних заводів метал подається у вигляді заготовок (Технол. різального інстр., 1959, 85); Державний бюджет Української РСР складається Радою Міністрів Української РСР і подається нею на затвердження Верховної Ради Української РСР (Конст. УРСР, 1969, 21); Молодь.. зрозуміла, що це їй подається рахунок за неполадки з машинами, і при останніх словах лектора насторожилась, захвилювалась (Коцюба, Нові береги, 1959, 106); Дійсність подавалась натуралістами не в її істотних проявах,.. а в зображенні мало характерних, поодиноких явищ (Укр.. кіномист., II, 1959, 71); Задзвонив дзвіночок.. Як я його любив у Скрипалівській школі! Там він у перший день подавався урочисто, калатав ним голова сільради чи колгоспу (Збан., Малин. дзвін, 1958, 47); Трудно було розібрати, що він казав, та всі знали, що то подається знак рушати (Вас., І, 1959, 116).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 731.

Подаватися, даюся, є́шся, сов. в. податися, дамся, дасися, гл.

1) Подаваться, податься, наклоняться, наклониться. Зелененька ялиночка на яр подалася. Чуб. V. 122.

2) Раздаваться, раздаться, расширяться, расшириться. Ном. № 12013. Широкая да улиця да ще й подалася. Чуб. V. 421.

3) Отступать, отступить, подвигаться, подвинуться. Перед мечем назад не подається. К. Іов. 89.

4) — кому. Уступать, уступить, податься. Грицько перший, раз подався кацапові, а другий раз не подався. Рудч. Ск. І. 201.

5) Ослабѣть, похудѣть. Його жінка дуже подалась, змізерніла, зблідла. Лев. Пов. 155.

6) Отправляться, отправиться. Подалась до річки. Мнж. 1. Подалась на чуже село. Г. Барв. 366. Глянув тільки в хату, та й подавсь геть у поле. Зміев. у. Осідлали кониченьки, в степи подалися. Грин. ІІІ. 591.

7) — на поталу. См. Потала.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 238.

подаватися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to goподаваться

подаватися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
podavatysiapodavatysiapodavatysya

подаватися Рід - дієслово, недоконаний вид,дієслово, недоконаний вид

подаватися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаподаюсяподаємося
2 особаподаєшсяподаєтеся
3 особаподаєтьсяподаються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаподаватимусяподаватимемося
2 особаподаватимешсяподаватиметеся
3 особаподаватиметьсяподаватимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідподававсяподавалися
Жіночий рідподавалася
Середній рідподавалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа подаймося
2 особаподайсяподайтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часподаючись
Минулий часподававшись

подаватися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1055

подаватися в англійській розкладці - gjlfdfnbcz

Цитати української літератури з використанням слова подаватися

"Зміст мав би подаватися лише кількома словами, але так, щоби кождий, бажаючий щось розумного прочитати, знав із спису відразу, що за річ бере в руки, з якого часу, напряму і т"Кобилянська Ольга Юліанівна - Царівна

"— Поховаємо його, а самим треба подаватися звідси"Загребельний Павло Архипович - Диво

"— Доведеться вам, отче, подаватися на ступську парафію, — сказав смиренно піп у довгій хламиді, по-фарбрваній учнівським чорнилом."Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"Два чи три дні тяглися умови та перемови, — Герман торгувався уперто, і бельгієць, котрого ожидания та надії зразу так високо грали, мусив під тиском сухих, чисто ділових, жидівських обрахунків Германа хоть туго і звільна, а все-таки подаватися"Франко Іван Якович - Борислав сміється

"Еге-ге! Треба тільки не подаватися! Так же я тепер і робитиму!"Грінченко Борис Дмитрович - Сам собі пан

"Вже напасники почали подаватися взад і вбоки, коли втім Бурунда і Тугар Вовк з голими мечами кинулись їм навперейми."Франко Іван Якович - Захар Беркут

"То й зважився Максим перебути на шахтах весну до зелених свят, а вже тоді подаватися додому на село."Грінченко Борис Дмитрович - Батько та дочка

"Дід Кібчик був людиною з гонором і не міг просто так сказати, що йому ой як не хочеться подаватися звідсіля"Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки