ПИСЬМО

Значення письмо це

ПИСЬМО́, а́, с.

1. тільки одн. Уміння писати, зображувати графічні знаки; спосіб такого зображення, писання. Мабуть, з усіх людських відкрить найдивовижнішим є письмо (Руд., Остання шабля, 1959, 290); Болгарія ділилась із Руссю своїм письмом. Вчителі їхні, Кирило і Мефодій, бували в Києві (Скл., Святослав, 1959, 131); // Писання як навчальний предмет. У неї є зошит, і в ньому кожну сторінку розліновано на рядки — це зошит для письма (Донч., VI, 1957, 424); // Уміння писати й читати; письменність (у 1 знач.). Якби її воля, привчилася б і письма: так тогді-бо незвичайно було, щоб дівка та вміла читати (Кв.-Осн., ІІ, 1956, 312); Одне лихо гнітило молоду дідову душу: був дід Йосип, наче сліпий, не знав письма (Д. Бедзик, Дніпро.., 1951, 14); // заст. Орфографія. Юзя робила вже тільки ті орфографічні помилки у французькому письмі, які робила сама вчителька (Л. Укр., III, 1952, 662).

На письмі́ — у письмовому вигляді. — Що ти за дурниці балакаєш? — промовив він [Осел]. — Ти цар над усіми звірями? Хто тобі се казав? Маєш то на письмі? (Фр., IV, 1950, 51); Вітер синю тінь переганяв Через луги.. і через ліс. Уже вечірнім діткнутий промінням. Усе це довго на письмі виходить І в пам’яті лишило довгий слід (Рильський, II, 1960, 76).

2. тільки одн. Зовнішній вигляд написаного; почерк. Гарним письмом засіяла Оленка.. лист; усяке б здивувалось, що так недавнечко ще вона письменною стала (П. Куліш, Вибр., 1969, 280); Це був дуже простий шифр: у звичайному листі, написаному похилим письмом, деякі літери писалися прямо (Сміл., Сашко, 1957, 98).

3. тільки одн. Те саме, що писе́мність 1. Ротмістр подивився на пергамент, списаний чорними гачками східного письма, на.. печатку й люто кинув ярлик отаманові в очі (Тулуб, Людолови, І, 1957, 385); * Образно. Нахиливши голову, Максим пильно дивиться в глибінь, мов читає книгу. І звичайне письмо затопленого дна неждано починає проростати картинами підводного царства (Стельмах, І, 1962, 434).

Готи́чне письмо́ див. готи́чний1.

4. розм. Те саме, що лист (див. лист2 2). Прибіг гінець з письмом к Латину, Нерадісну привіз новину, Князь Тур йому війну писав (Котл., І, 1952, 183); Ми довго в морі пропадали, Прийшли в Дар’ю, на якор [якір] стали; З Ватаги письма принесли, І всі тихенько зачитали (Шевч., II, 1963, 97); Марта, коли Опанас скінчив письмо, наче помолоділа надіями сина і пішла до печі рівна та бадьора, щоб дати пополуднувати дітям (Кос., Новели, 1962, 76).

5. тільки одн., розм. Створення літературно-художніх творів. Маючи нахил і любов до письма, він [імператор Костянтин VII] написав навіть цілий трактат «Про управління імперією» і ще один трактат «Про народи» (Скл., Святослав, 1959, 131); // Стиль, манера написання літературно-художніх творів та виготовлення творів мистецтва. Конче пришлю Вам коректуру та уважатиму своїм обов’язком зберегти всі особливості Вашого письма (Коцюб., III, 1956, 261); Англійці хвалилися, ніби їхня художня кінематографія відзначається високою якістю реалістичного письма і що цим вони завдячують саме тому, що їх режисери художньої кінематографії пройшли через документальну кінематографію (Довж., III, 1960, 220).

6. тільки одн. Відтворення музики за допомогою нотних знаків. В кантаті «Кавказ» Людкевич виявив себе прекрасним знавцем хорового письма (Мист., 1, 1963, 6).

7. Засоби створення малюнка в живописі. Повз почесну варту високих китайських ваз, повз потемнілі портрети старовинного письма капітан швидко пішов нагору (Полт., Повість.., 1960, 8); Користуючись прийомами лубкового письма або малюючи цілком фантастичні сценки з життя неземних істот, художниця, насамперед, дбає про найвиразніше мистецьке втілення своєї думки (Нар. тв. та етн., 3, 1966, 13).

8. заст. Писаний або друкований твір; звичайно газета чи журнал. Отець Спиридон був надзирателем невеличкої, хоть досить багатої на старі книги і письма бібліотеки монастирської (Фр., VIII, 1952, 136); Давно вже на Україні відчувається потреба такого письма, як Ви хочете видавати (Крим., Вибр., 1965, 582).

[Святе́] письмо́ — книги Ветхого і Нового завіту. — Панотець, посидівши і поговоривши дечого з письма, пішов додому (Кв.-Осн., II, 1956, 85); — Працюй, Іване, — пан казав, — І не вважай на втому: Від бога нам такий закон В його письмі святому (Сам., І, 1958, 208).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 366.

Письмо, ма, с.

1) Писаніе; рука.

2) Грамотность.

3) Письмо. А я ж тії листи, а я ж тії письма сам перечитаю. Мет. 24.

4) Святе Письмо. Священное писаніе. Ти аю Святе Письмо в руки береш-читаєш, нас, простих людей, на все добре наставляєш. Дума.

5) = Писання 3. Шух. 1. 292, 304. Ум. Писе́мце, письмечко.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 154.

письмо Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
letterписьмо

письмо Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
pysmopys'mopys'mo

письмо Рід - іменник, середній рід, неістота

письмо Словоформи слова

Називнийписьмописьма
Родовийписьмаписьм
Давальнийписьмуписьмам
Знахіднийписьмописьма
Оруднийписьмомписьмами
Місцевийна/у письміна/у письмах
Кличнийписьмописьма

письмо Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
623

письмо в англійській розкладці - gbcmvj

Цитати української літератури з використанням слова письмо

"Сидів він, читав Святе Письмо, свічечка горіла, як убігли хлопці з Оксаною"Вовчок Марко - Отець Андрій

"Той поглянув на нього, сам не знаючи, що про се думати, і тільки охнув: письмо було писане по латині, котру Чимчикевич іще перед п’ятдесятьма роками вспів забути всю до нащадку!"Франко Іван Якович - Чума

"І справдї цїлі тисячолїтя люди вірили, що так воно й є, що сьвяте письмо стоїть недосяжно висше понад усї людські писання"Франко Іван Якович - Сотвореннє Cьвіта

"Що означають отi пунктирнi кривi? Може, це своєрiдне письмо?."Бережной Василий - Пiд крижаним щитом

"«Русі багато, а русинів у Львові…» Та чому це справді так: ні в магістраті, ні в цеху, ні в суді, іно в церкві недолугий попик і кілька братчиків, серед яких не кожен і письмо знає"Іваничук Роман Іванович - Манускрипт з вулиці Руської

письмо раз в раз читав"Франко Іван Якович - Іван Вишенський

"синодом контракт о тоту доставу, зложила 100 000 рублів кавції і швидко має постачити перший ладунок — 50 000 сотнарів? Грім з ясного неба не був би так перелякав бідного Ван-Гехта, як се дружнє письмо"Франко Іван Якович - Борислав сміється

"Тяжко приходилось тепер Олені до неї і її мужа відсилати письмо, котре мало характер просьби"Кобилянська Ольга Юліанівна - Людина

"Сини, уважєєте, письменні, так як дістали якесь письмо до рук, як дістали якусь напу, та як підійшли під стару, та й пилили, пилили, аж перерубали"Стефаник Василь Семенович - Камінний хрест

"Найда був письменний і знав не тільки церковне, а й світське письмо, а в ті часи то було рідкістю, і тому, крім доручень в роз’їздах, він почав виконувати ще при Мельхіседеку й обов’язки писаря"Старицький Михайло Петрович - Останні орли