НЕМИЛИЙ

Значення немилий це

НЕМИ́ЛИЙ, а, е.

1. Який но подобається кому-небудь. Його вдача хутко забувати те, що йому немиле, стала йому й тепер у пригоді (Март., Тв., 1954, 424); — То йди — обнімайся, цілуйся з ними, коли тобі мій хліб немилий (Стельмах, І, 1962, 313); // Який стає байдужим кому-небудь, не радує, не втішає когось. Еней один не веселився, Йому немиле все було (Котл., II, 1952, 115); Не до фільму було їй, все стало немилим, коли він не з’явивсь (Гончар, Тронка, 1963, 49).

◊ Світ (бо́жий) неми́лий; Життя́ неми́ле кому — кому-небудь все байдуже, ніщо не приносить задоволення, не хочеться жити. [Оленка:] Вже мені так осточортіло бігати по городу з тими кошиками, так гризе мене мати, що мені й світ немилий (Н.-Лев., II, 1956, 501); Видно Устим Сидорович за ним, за Степанком, сумує, от йому й світ немилий… (Збан., Переджнив’я, 1960, 384); — Вже мені тепер життя немиле, чи в темниці, чи на вільній волі (Л. Укр., І, 1951, 391).

2. Якого не кохає, не любить хто-небудь; нелюбий. Мало не хлопцем мене одружили; немила та жінка Дуже недовго жила шлюбним зо мною життям (Зеров, Вибр., 1966, 334); // у знач. ім. неми́лий, лого, ч.; неми́ла, лої, ж. Людина, яку не кохають, не люблять. У тому лібретто він розповідав, як за немилого видавали заміж дівчину (Мирний, III, 1954, 202); — Нехай краще кипить моє серце на ножі, як у тебе, немилого, у дворі, — промовила Лимерівна (Вовчок, Вибр., 1946, 183).

3. Пов’язаний з чимось поганим, прикрим, небажаним; неприємний. Нічого теплого з собою не мав, отже була передо мною немила перспектива мокнути і застудитися (Коцюб., III, 1956, 339); Сплюнувши тричі в той бік, де вчора була йому така немила пригода, він [Лис Микита] обережненько, лисячим звичаєм, виліз із нори (Фр., IV, 1950, 93); Тут чекала її ще немила несподіванка, бо хоч знала, що кошичок коштує десять крейцерів, то купчиха зацінила п’ятнадцять (Кобр., Вибр., 1954, 72); // Який не викликає симпатії, нелагідний у стосунках з людьми. Кругом неї чужі-чужісінькі та неприємні для неї, немилі люди… (Н.-Лев., III, 1956, 349); Громада старалась.. позбутися немилого урядового гостя: через день або два він виїздив (Фр., VI, 1951, 37).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 336.

Немилий, а, е.

1) = Нелюбий. Світ мені став немилий. Усе немиле, як здоров’я нема.

2) = Нелюб. Лучче ж умерти, ніж з немилим жити. Мет. 71.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 550.

неми́лий (ж. неми́ла) — людина, яку не кохають, не люблять; не­люб. Лучче ж умерти, ніж з неми­лим жити (А. Метлинський).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 393.

немилий Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
disagreeableмил

немилий Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
nemylyinemylyinemylyy

немилий Рід - прикметник

немилий Словоформи слова

Називнийнемилийнемиланемиленемилі
Родовийнемилогонемилоїнемилогонемилих
Давальнийнемиломунемилійнемиломунемилим
Знахіднийнемилий, немилогонемилунемиленемилі, немилих
Оруднийнемилимнемилоюнемилимнемилими
Місцевийна/у немилому, немилімна/у немилійна/у немилому, немилімна/у немилих

немилий Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

немилий в англійській розкладці - ytvbkbq

Цитати української літератури з використанням слова немилий

"І мені без тебе світ немилий"Королів-Старий Василь Костянтинович - Рибалчина русалонька

"Без Мелашки йому став світ немилий"Нечуй-Левицький Іван - Кайдашева сім’я

"— Таточку, батечку, i ти, матiнко рiднесенька! Що ж менi робити, коли не можу забути свого горя! Не можу не думати об своєму Василечковi! Свiт менi немилий, i нiщо не розвеселяє"Квітка-Основ’яненко Григорій Федорович - Маруся

"Було дуже нудно і світ немилий"Коцюбинський Михайло Михайлович - Persona grata

"Наколотить гидоти — світ немилий буде"Загребельний Павло Архипович - Добрий диявол

"I чому тi скелi не обваляться на неї? Нащо їй цей немилий свiт? Лише бiль та нездiйсненнi поривання.."Бережной Василий - Селенiтка

"А той противний і немилий."Сосюра Володимир Миколайович - Мазепа

"I немилий тобi весь свiт, раз ти в ньому такий нещасний"Нестайко В - Загадка старого клоуна

"І чому ті скелі не обваляться на неї? Нащо їй цей немилий світ? Лише біль та нездійсненні поривання…"Бережний Василь Павлович - Селенітка

"Без Наркиса їй став світ немилий, а школа була противна"Нечуй-Левицький Іван Семенович - На гастролях в Микитянах