ЛЮТИЙ

Значення лютий це

ЛЮ́ТИЙ1, а, е.

1. Хижий, кровожерний, злий (про звіра, тварину). — І що воно за звірюка? — думав він.. — А люте, мабуть?.. Лютіше вовка!.. (Мирний, І, 1949, 170); Мали вони трьох хлопців, працювали скопом, рано прокидались і рано лягали, а на ніч випускали на вали лютих псів (Скл., Святослав, 1959, 20); // Який виражає хижість. Приснився я собі самому У дебрі голосно-німій. Я йшов у пралісі густому Під лютий ляск гримучих змій (Рильський, III, 1961, 292); // Безжалісно жорстокий, нещадний (про людину). — Веселися, лютий кате, Проклятий! проклятий! (Шевч., І, 1963, 249); — Чи ти запаніла, розлучнице люта, влізши до моєї хати, що сидиш, мов княгиня, закопиливши губу? (Коцюб., І, 1955, 72); На кілька років залишати Орисю з лютою мачухою ніяк не хотілось (Головко, II, 1957, 515); // Який виражає або в якому виявляється жорстокість, нещадність. Люті очі [Грегора] блищали, неначе в звіра (Н.-Лев., III, 1956, 276); Через ворота вони [Степан з дукачем] схопилися в люті обійми, підважуючи один одного, перетискаючи тіло і дерево (Стельмах, II, 1962, 11); // Доведений до розлюченості, гніву; дуже сердитий. Параска вернулася з ломакою в руках. Люта — вона кинулась на сина (Мирний, IV, 1955, 116); Семенові страшно навіть було дивитися на нього. Отаким лютим і водночас розгубленим він іще ніколи не бачив його в житті (Шиян, Баланда, 1957, 65); // Який виражає розлюченість, гнів. В свічаді відбивалися заплакані очі, розтріпане волосся, лютий, непритомний погляд і щоки червоні від сліз та гніву (Л. Укр., III, 1952, 540); Іван підійшов до пана й спідлоба блиснув лютими очима (Чорн., Визвол. земля, 1959, 26).

2. Який приносить надзвичайно тяжкі страждання, муки. І мене в неволі лютій Інколи згадайте (Шевч., І, 1951, 379); — Найгірша для мене ся люта година! Не любить мене чарівниця-дівчина! (Л. Укр., І, 1951, 111); Навік минуло врем’я люте, З плечей упав тягар століть (Рильський, III, 1961, 99); // Надзвичайно сильний і невимовно тяжкий. На віку Всі люде бачать лихо, сину. Але такого, мій єдиний, Такого лютого ніхто, Ніхто і здалека не бачив, Як я, лукавий (Шевч., II, 1963, 270); Стугоніла, розвиваючись од лютого болю, голова (Стельмах, II, 1962, 180).

3. Надзвичайної сили вияву (про мороз, негоду тощо). — Зима люта! — вимовила. — Куди ви мене женете? (Вовчок, II, 1955, 272); Зима тисяча дев’ятсот двадцять четвертого року була сніжна й дуже сувора. Люті морози доходили краю й не попускали (Довж., І, 1958, 471); Все те жере огонь, то своїм широким, лютим полум’ям, то своїми гострими язиками — лиже (Мирний, І, 1949, 309); І крізь вогонь, крізь бурю люту, йдучи до світлої мети, достойним сином їхнім [батьків] бути і, як вони, перемогти (Сос., II, 1958, 486).

4. розм. Сповнений самозабуття; повний, цілковитий (про чиюсь відданість певній справі тощо). Нащо всі дива світу, .. якщо це їй, його ясочці, уже не потрібне? Нащо, нарешті, він сам, ..і його праця тяжка, і його люта відданість ділу? (Гончар, Тронка, 1963, 306).

ЛЮ́ТИЙ2, того, ч. Другий календарний місяць року. Цілий січень була чудова погода..; в лютому вже не так (Л. Укр., V, 1956, 397); 17 лютого 1897 року Ленін вирушив на сибірське заслання (Біогр. Леніна, 1955, 35).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 573 - 574.

Лю́тий, а, е.

1) Свирѣпый, суровый, жестокій, лютый. Збери всіх лютих змій, збери, роспитай, котора люта. Чуб. І. 122. Лютий звір. Мет. 15. Ой боїться ж воно да лютої зіми. Мет. 149. Лютий ворог. Шевч. 256. Люте горе. Шевч. 44. Не бачив кінця моїй лютій муці. Стор. МПр. 40.

2) Крѣпкій (о табакѣ). Лютий тютюн (у гуцуловъ). Шух. І. 36.

3) Февраль (назв. мѣсяца).

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 390.

лю́тий — другий календарний місяць року; у народі називають ще бокогрі́єм, снігові́єм, скаже́ним (казали: «Лютий корові вдень бік нагріє, а вночі ріг зіб’є»); останній місяць зими; з місяцем пов’язують зустріч зими з весною на Стрі́тення (див.): «В лютому зима з весною вперше зустрічаються»; про перші ознаки близької весни кажуть: «Лютий лютує, та весні дорогу го­тує», «Як лютий не лютуй, а на весну брів не хмур»; з місяцем по­в’язані деякі народні прикмети, — «в лютім сонце іде на літо, а зима на мороз», «коли мороз в лютім остро тримається, тоді вже недовга зима», «якщо вітер гострий в лю­тому віє, то рільники мають на­дію». Січню морози, а лютому хур­товини (приказка); Лютий — місяць вітрів і кривих шляхів (припо­відка); Лютий воду відпускає, а березень підбирає (приказка); Спи­тає лютий, чи взутий (приказка).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 346.

лютий Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
Februaryфевраль

лютий Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
liutyiliutyilyutyy

лютий Рід - іменник, чоловічий рід, істота,прикметник

лютий Словоформи слова

Називнийлютийлюті
Родовийлютоголютих
Давальнийлютомулютим
Знахіднийлютоголютих
Оруднийлютимлютими
Місцевийна/у лютому, лютімна/у лютих
Кличнийлютийлюті

лютий Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

лютий в англійській розкладці - k.nbq

Цитати української літератури з використанням слова лютий

"Отець Василь лютий, як звір:"Васильченко Степан Васильович - Талант

"Матіс щось буркнув глузливо в тон, недбало, і ще, й досі був лютий, зиркав збоку на Ольгу примруженим оком…"Багряний Іван Павлович - Розгром

"Нiна вiдчула, який лютий мороз надворi, як кусає її нiс, щоки, на яких замерзли сльози, як холод проймає крiзь благеньке пальто до кiсток i зашпори заходять у пальцi"Кашин Владимир - I жодної версiї

"І нині лютий біль шматує грудь до скону,"Карманський Петро Сильвестрович - «Не жив я ще зовсім…»

"Потім схопились ліворуч та розчали знов грець, лютий, страшніший первого."Куліш Пантелеймон Олександрович - Чорна Рада

"Але надаремне: вогонь бурхав, скаженів, мов лютий звір, кидався на все, що могло горіти, вихоплювавсь там, де його й не сподівались"Коцюбинський Михайло Михайлович - Ціпов’яз

"О другій по обіді, наче на замовлення бюро прогнозів, чисту голубінь неба раптом запинали хмари, ставало темно, мов удосвіта або перед смерком, здіймався лютий вітрюган і на землю виливались мільйони тонн води"Білик Іван Іванович - Танго

"Його вид був лютий, страшний"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Поміж ворогами

"В той час вертав ся на Україну архиєрей Методий, лютий ворог Бруховецького"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Бруховецький та Тетеря

"А він, лютий вітер, студив їх поволі, обертаючи в крижані стовпи"Багряний Іван Павлович - Людина біжить над прірвою