ЛОПАТКА

Значення лопатка це

ЛОПА́ТКА, и, ж.

1. Зменш. до лопа́та; маленька лопата. І досі бачу ту залізну лопатку, якою батько набирав вугля з дощаної скрині (Фр., IV, 1950, 187); Діти у сквері орудували іграшковими лопатками, прощаючись з останнім снігом (Руд., Остання шабля, 1959, 306); Комбриг побачив бійця. Той стояв з невеличкою саперною лопаткою в руці (Ю. Бедзик, Полки.., 1959, 10).

2. Те саме, що ло́пать 2. Газотурбінна установка складається з трьох основних частин: компресора, камери згорання і турбінного колеса з лопатками (Наука… 9, 1956, 12); Станція [ТЕС] потребувала.. машин, валів, підшипників, турбінних лопаток (Ю. Янов., II, 1954, 169).

3. Парна кістка трикутної форми в складі плечового пояса хребетних тварин і людини. — У мене очі мало з голови не вискочать, так призираюся, щоб вицідити йому [ведмедеві] просто під ліву лопатку (Фр., IV, 1950, 26); Він був страшний: ребра і лопатки випинались у нього з-під шкіри (Тулуб, Людолови, І, 1957, 476); // Частина тулуба в межах розташування цієї кістки. Поворухнувшись, Юрко .. відчув гострий біль у лівій лопатці (Козл., Ю. Крук, 1957, 500); Піт струменів поміж лопатками, і це трохи псувало їй настрій (Вільде, Сестри.., 1958, 179); // Передня плечова частина м’ясної туші. Лопатка [передня нога] і грудинка використовуються для засмажування в натуральному вигляді (Укр. страви, 1957, 150).

Кла́сти (покла́сти) на [оби́дві] лопа́тки кого: а) перемагати кого-небудь у боротьбі, поклавши супротивника на спину. Найбільшу насолоду Олег Башмачний дістає тоді, коли йому трапляється нагода покласти на обидві лопатки Сашка Чайку (Донч., II, 1956, 379); б) перемагати кого-небудь (у дискусії, суперечці). Після натяку Башкуєва він просто не знав, що говорити, почуваючи, що його поклали на обидві лопатки (Добр., Ол. солдатики, 1961, 87).

4. архт. Вертикальне стовщення стіни — різновид пілястра без капітелі й бази. Створення ряду архітектурних елементів і деталей — пілястрів, лопаток, поясків, карнизів і т. п. — взагалі не властиве сучасній архітектурі жилих будинків (Жилий буд. колгоспника, 1956, 147).

5. розм. Недозрілий стручок гороху. Лопатки гороху варять цілими (Укр. страви, 1957, 207); — Ей, обскубуть горох наш зеленцем, — побач!.. В лопатках обнесуть!.. (Г.-Арт., Байки.., 1958, 59).

◊ У Лопа́тки́ в горо́сі поба́чити (помі́тити і т. ін.) — виявити, відчути щось неприємне, звичайно приховуване. Коли він очунявся і побачив, що лопатки в горосі, то одної ночі невідомо куди зник з Бобринця (Збірник про Кроп., 1955, 37); Секретар постеріг лопатки в горосі. Він тілько шморгонув носом і нічого нікому не сказав (Мирний, І, 1954, 160).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 546.

Лопа́тка, ки, ж.

1) Ум. отъ лопата.

2) Въ колесѣ водяной мельницы каждая изъ расположенныхъ по окружности его дощечекъ, на которыя падаетъ вода. Черниг. у.

3) Часть валька, которой колотятъ бѣлье. Шух. І. 154.

4) Лопатка, плечевая кость.

5) Незрѣлый гороховый стручекъ. Кум не кум — не лізь у горох, не псуй лопаток. Ном. № 9713. Знатимеш лопатки в горосі. Будешь помнить! Ном. № 4331. Тим часом вже почав (горох) вбиваться й в лопатки, аж тут прийшла пора і на самі стручки. О. 1861. III. 95. Переносно вбиватися в лопатки значитъ вырастать.

6) Пластинка разогнутаго рога.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 377.

лопатка Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
shoulderлопатка

лопатка Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
lopatkalopatkalopatka

лопатка Рід - іменник, жіночий рід, неістота

лопатка Словоформи слова

Називнийлопаткалопатки
Родовийлопаткилопаток
Давальнийлопатцілопаткам
Знахіднийлопаткулопатки
Оруднийлопаткоюлопатками
Місцевийна/у лопатціна/у лопатках
Кличнийлопатколопатки

лопатка Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

лопатка в англійській розкладці - kjgfnrf

Цитати української літератури з використанням слова лопатка

"То був старий високий та сухий, мов вуджена козяча лопатка, дідуган"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Голосно ляпнула лопатка — жмурко ткнув пальцем у груди найближчого молодика…"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"I раптом я збагнув, що це за плями: лопатка, наче дзеркало, вiдбивала частину кiмнати у мене за спиною"Росоховатский Игорь - Бiлi звiрi

"Ззаду його товкла піхотинська лопатка, але він забув про неї і рив руками, обкидав мокру спину піском, що тріщав на зубах, роз’їдав очі"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"— Ну, а лопатка вам уже не потрібна?"Стельмах Ярослав Михайлович - Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера