КУПАТИСЯ

Значення купатися це

КУПА́ТИСЯ, а́юся, а́єшся, недок. Занурюватися у воду для миття, освіження тощо. Пере Ганна сорочки, а син купається, пірнає, брьохавться, хлюпається, грає, як та риба, в чистій воді (Н.-Лев., І, 1956, 104); Він же купався до перших морозіваж поки бралися крижаною коркою кам’яні брили на Ланжеронівському пляжі (Смолич, V, 1959, 14); // Занурюватися в що-небудь рідке, сипуче і т. ін. Тепер біля кожної хати ростуть троянди, і на майдані, де раніше дітлашня купалася в поросі, я з дівчатами розвела квітник (Ів., Вел. очі, 1956, 83); * Образно. В лісі було тепер зовсім тихо; внизу яром клубилася мряка, але вершки дерев уже купалися в рум’яній заграві (Фр., III, 1950, 85); Вже ближчими ставали і хати, і вулиці, і завулки цього села, що купалось у теплих пахощах снопів, соняшників та яблук (Стельмах, Правда.., 1961, 126); * У порівн. Те біле, трохи блакитне світло тихо лилось згори, а зачарована земля неначе купалась у фантастичному сяйві (Коцюб., І, 1955, 30).

Купа́тися в зо́лоті (меду́, молоці́ і т. ін.) — мати всього вдосталь, бути дуже багатим. Де ті, що.. Хіття [бажання] до праці не несли й по горло в золоті купались? (Щог., Поезії, 1958, 440); Купались їх [багатіїв] незлічні зграї В вині, в меду, у молоці… Ми ж після смерті ждали раю, Що обіцяли нам жерці (Сос., І, 1957, 465); [Візник:] Дайте йому, каже, золота, срібла, скільки забажає. Нехай, каже, купається в молоці, тільки не пускайте, каже, за кордон. Он як!.. (Довж., І, 1958, 401); Купа́тися в крові́ — проливати багато крові; Купа́тися в ро́зкоші (ро́зкошах, ща́сті і т. ін.) — жити в багатстві, щасливо і т. ін.— Дай же, боже, щоб наші молоді живі та здорові були, в щасті кохалися, в розкоші купалися (Мирний, І, 1949, 358); За рахунок працюючого люду вона [буржуазія] будує своє благополуччя, купається в розкошах (Цюпа, Назустріч.., 1958, 54); — Зерном засієш,за рік я у силі Дар принесу не такий ще в комори,В щасті купайся, неначе у хвилі… (Нагн., Пісня.., 1949, 20); Купа́тися в рома́нтиці (мрі́ях і т. ін.) — цілковито віддаватися романтиці, мріям і т. ін.— Цілий гуртожиток купався, як то кажуть, у романтиці (Ю. Янов., II, 1954, 82); Неллі знову хилиться і пришиває гудзики і купається в солодких мріях (Ірчан, II, 1958, 118); Купа́тися як сир у ма́слі див. ма́сло; Хоч купа́йся — велика кількість чого-небудь. Цілий тиждень музики грали, ..варена та запікана річкою лилася, а що вже простої, то хоч купайся… (Мирний, І, 1949, 357).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 401.

Купатися, паюся, єшся, гл. Купаться. Хто по кладці мудро ступає, той ся в болоті не купає. Ном. Душно мені: ходім, дочко, до ставка купатись. Шевч. 22.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 326.

купатися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
batheкупаться

купатися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
kupatysiakupatysiakupatysya

купатися Рід - дієслово, недоконаний вид

купатися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особакупаюсякупаємося
2 особакупаєшсякупаєтеся
3 особакупаєтьсякупаються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особакупатимусякупатимемося
2 особакупатимешсякупатиметеся
3 особакупатиметьсякупатимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідкупавсякупалися
Жіночий рідкупалася
Середній рідкупалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа купаймося
2 особакупайсякупайтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часкупаючись
Минулий часкупавшись

купатися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

купатися в англійській розкладці - regfnbcz

Цитати української літератури з використанням слова купатися

"Я дам тобі науку і хліб, твоїй дочці знайду колись багатого жениха, і ти будеш купатися в розкошах, які ніколи й не могли приснитися в поганому твоєму краю"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Тільки схрестили шаблі — аж тут тітка Мокрина біжить: «А чого це ви тут розходилися? Дітки ж іще сплять!» Подалися ми за лози, а там дівки вселенський вереск зчинили: бачте, їм купатися за кортіло"Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки

"Пити холодне солодке молоко i купатися в Днiпрi — це Андрiй любив над усе."Загребельний Павло Архипович - Дума про невмирущого

"Я довго стримував себе.— Він хоче на фронт? Він хоче подалі від цього чорного брудного діла? Він хоче витерти руки й бути невинним, як голуб? Він  м е н і  віддає «своє право» купатися в калюжах крові?"Хвильовий Микола - Я (Романтика)

"Купалися на пляжі, неподалік від піонерського табору, бо там, де дачі, рибу ловити можна, а купатися незручно, обривчастий берег, і муляка закипає бульбами, насичуючи повітря смородом."Чабанівський Михайло Іванович - «Акванавти» або «Золота жила»

"Погодилась лишень купатися і ми цю спроможність використовували до краю"Самчук Улас Олексійович - На твердій землі

"— Вроки, вроки треба вчить, а не купатися"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Протягом сорока хвилин Олег вислуховував маминi поради й настанови, бiльшiсть яких починалися словом "не": не купатися в озерi, не перегрiватися на сонцi, не їсти немитих фруктiв, не лазити по деревах.."Костецкий Анатолий - Мiнiмакс - кишеньковия дракон, або День без батькiв

"Особливо змерз бідолашний Руденко, посинів, як печінка, й увесь вкрився «гусячою шкірою», нагадував того одчайдушного хлопчиська, що поліз до ставка купатися після того, як «Ілько в воду нас…», та й зарікся"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"- В Днiпрi все-таки краще купатися, - усмiхнувся вiн"Бережной Василий - Тривiум харонтiс