З'ЯВЛЯТИСЯ

Значення з'являтися це

З’ЯВЛЯ́ТИСЯ, я́юся, я́єшся, недок., З’ЯВИ́ТИСЯ, з’явлю́ся, з’я́вишся, док.

1. Приходити, прибувати куди-небудь. Стурбований, що вона [Раїса] не з’являється на обід, о. Василь заходив у школу (Коцюб., І, 1955, 325); Кожного вечора дід Галактіон з’являється до голови колгоспу й рапортує: — За минулий день ніяких подій не було (Донч., VI, 1957, 12); Був [Калинович] один в бухгалтерії, бо жоден з його колег не з’явився сьогодні на роботу (Фр., VI, 1951, 154); — О, нарешті з’явився бурлака,— радо стрічає батько Романа (Стельмах, І, 1962, 135); // Приходити, прибувати в офіційну установу, до службової особи за викликом, наказом або в якійсь офіційній справі. Всю ніч Кутузов приймав генералів, що один за одним з’являлися з рапортами (Кочура, Зол. грамота, 1960, 302); Він [Гнат] послав до Хомутенка виконавця із запискою, у якій значилося: «Цим повідомляю, що громадянинові Хомутенку Уласові Лук’яновичу негайно треба з’явитися в сільську Раду..» (Тют., Вир, 1964, 151); // Приїжджати, прибувати в який-небудь населений пункт, у якусь місцевість. Збирали пізні гречки, коли в селі несподівано з’явився Гуща (Коцюб., II, 1955, 65); Петро Недоля з’явився в Алатирі років два тому десь аж із Петербурга і вміло керував робітниками (Ле, Опов. та нариси, 1950, 12); // рідко. Наставати (про ніч, день і т. ін.). Удосвіта.. виносив [Микола] помийницю, порався на дворі, аж поки не з’являвся день (Ю. Янов., І, 1958, 51); Ранок з’явився несподівано (Збан., Єдина, 1959, 79).

2. Показуватися де-небудь, ставати доступним зорові, видним; появлятися. В одчиненому вікні, ліворуч від ганкових середніх дверей, з’являється Любов (Л. Укр., II, 1951, 7); Дельфіни ніби гралися, то з’являючись на поверхні, то зникаючи під водою (Трубл., Мандр., 1938, 109); // Поставати в уяві, в пам’яті; привиджуватися. Як тільки Остап розплющив очі, дідусь ховавсь у комиші, але доволі було заплющити їх, як дідусь знов з’являвсь і слухав пригоди Остапові або оповідав про себе (Коцюб., І, 1955, 365); Давно я скінчив воювати, Та довго ще по війні Солдати мої і гармати З’являлися в мирному сні… (Гірник, Друзі.., 1953, 39); Андрій лежав і дивився в небо. У небі сяяли мільйони зірок. На мить з’явився образ панночки і зник (Довж., І, 1958, 226).

З’явля́тися (з’яви́тися) на лю́ди — те саме, що На лю́ди вихо́дити (пока́зуватися і т. ін.) (див. лю́ди). На люди він [бандит] з’явитись не міг (Стельмах, II, 1962, 293).

3. Ставати наявним де-небудь; бути в наявності. Вечорами.. вони [тітки] сідали довкола обіднього столу, на якому тепер з’являлася ціла купа білого шмаття (Смолич, II, 1958, 21); Паніматка догадалась, і на столі з’явився маленький графинчик з горілкою й маленька чарочка (Н.-Лев., III, 1956, 57); «Коли б тільки за Ставищем гнила вода не з’явилася»,— знову гупає в голові та сама думка (Стельмах, І, 1962, 76); — Степане, лихі люди з’явилися в тайзі (Довж., І, 1958, 113); // Виявлятися, ставати помітним (про риси характеру й поведінку людини, вираз обличчя і т. ін.). В його поведінці поступово зникли деяка запобігливість і острах, а натомість з’являлась горда рішучість, упевненість, навіть зухвальство (Гончар, III, 1959, 201); У поета знов з’явився на обличчі жорстокий вираз (Л. Укр., III, 1952, 704); // перев. док., перен. Почати діяти, виявити себе в діяльності. З’явитися на міжнародній арені; // Виходити в світ, ставати опублікованим (про літературні, наукові та ін. твори); друкуватися. Коли з’являлася стаття Грабовського, молодь читала газету [«Сибирский листок»] з особливим інтересом (Рад. літ-во, 1, 1965, 61).

З’яви́тися дру́ком див. друк; З’яви́тися на горизо́нті (о́брії) див. горизо́нт.

4. Зароджуватися, утворюватися. Був час, коли держави не було. Вона з’являється там і тоді, де і коли з’являється поділ суспільства на класи, коли з’являються експлуататори і експлуатовані (Ленін, 29, 1951, 421); Я вже сказав: із нічого з’являтися речі не можуть, Як і не можуть, скажімо, у повне ніщо обертатись (Зеров, Вибр., 1966, 131); — Ви ось по десять класів покінчали, проте й досі не знаєте, що раніше з’явилось в природі: курка чи оце яйце? (Гончар, Тронка, 1963, 119); // Виникати (про почуття, думки і т. ін.). У полковника Тіца, що перебував у стані надзвичайного нервового напруження, з’явилось бажання застрелити генерала (Довж., І, 1958, 359).

З’яви́тися на світ див. світ.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 743.

З’являтися, ля́юся, єшся, сов. в. з’яви́тися, влю́ся, вишся, гл. Являться, явиться. Грин. III. 33. Там, де його ніхто не сподівався, там він з’являвсь. КС. 1882. X. 185. Нова рада, нова рада світу ся з’явила. Чуб. III. 328. Перед гетьманом козаки з’явились. К. МБ. II. 139.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 191.

з'являтися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to appearпоявляться

з'являтися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
ziavliatysiaz'iavliatysiaz'yavlyatysya

з'являтися Рід - дієслово, недоконаний вид

з'являтися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаз'являюсяз'являємося
2 особаз'являєшсяз'являєтеся
3 особаз'являєтьсяз'являються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаз'являтимусяз'являтимемося
2 особаз'являтимешсяз'являтиметеся
3 особаз'являтиметьсяз'являтимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідз'являвсяз'являлися
Жіночий рідз'являлася
Середній рідз'являлося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа з'являймося
2 особаз'являйсяз'являйтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часз'являючись
Минулий часз'являвшись

з'являтися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

з'являтися в англійській розкладці - p'zdkznbcz

Цитати української літератури з використанням слова з'являтися

"Хоча в особистих стосунках i почали з'являтися деякi аномалiї"Бережной Василий - Космiчний Гольфстрiм

"Проте зараз Дмитру Iвановичу не хотiлося з'являтися йому на очi"Кашин Владимир - Кривавий блиск алмазiв