ЗГАНЯТИ

Значення зганяти це

ЗГАНЯ́ТИ, я́ю, я́єш ЗГО́НИТИ, ню, ниш, недок., ЗІГНА́ТИ і розм. ЗОГНА́ТИ, зжену́, зжене́ш, док., перех.

1. Примушувати покидати певне місце; проганяти. Одного дня прибігли до Тухлі вівчарі, голосячи сумну вість, що боярські слуги зганяють їх з найкращої громадської полонини (Фр., VI, 1951, 42); В тіні на траві лежала тітка Павлина, а кума сиділа поруч і зганяла з неї мух широким лопуховим листом (Томч., Готель.., 1960, 253); Сход закликав села згонити земських начальників, урядників, не платити податків, не давать запасних і новобранців (Горд., І, 1959, 303); — Зжени отого вола Ліг саме на стежці (Н.-Лев., І, 1956, 69); Як увійде в комору, то хоч би гадюка лежала, то зогнав би та вкрав (Номис, 1864, № 11083); // Примушувати переселятися звідки-небудь. Пан Вишневецький зігнав козаків з усієї Лубенщини і на їх місце оселив волинян (Тулуб, Людолови, I, 1957, 27); // Виганяти кого-небудь з двору, дому і т. ін. Бог скарб Максимові послав: І ті, хто Максимця не раз з двора зганяли,— Максимових собак ласкали (Бор., Тв., 1957, 135).

Зганя́ти (зго́нити, зігна́ти, зогна́ти) зі (з) сві́ту кого — укорочувати життя кому-небудь. [Ярина:] Мамо! Тату! За віщо ж ви мене зганяєте зі світу? (К.-Карий, II, 1960, 200); Нехай їй біс, Тій гаспидській горілці! Вона мене З світу зжене (Г.-Арт., Байки.., 1958, 133).

2. Скидати, змітати, змахувати що-небудь з чогось. Вітер зганяв сніжинки набік, і потоки їх нагадували довгі, старанно розчісані коси (Собко, Зор. крила, 1950, 207); Поцілував [Сопліца] Тадеуша в щоку, Зганяючи з очей оту сльозу швидку, Що більше за слова до серця промовляє (Міцк., П. Тадеуш, перекл. Рильського, 1949, 34); Зігнала [Галя] рукою порох з поструганих дощок столу (Ле, Право.., 1957, 208); * Образно. Була рання весна; ще сніг не зігнало тепло з землі — він тілько почорнів та узявся льодом (Мирний, IV, 1955, 119); // Призводити до зникнення чого-небудь; знищувати. * Образно. Образ ваш, мов упир, що з могили приліз, кров зганяв з обличчя рідно́го (Л. Укр., І, 1951, 247); Літа зігнали краску з лиця — воно зажовкло, замліло, спина зігнулася (Мирний, IV, 1955, 114).

3. перен. Примушувати пройти, минути (яке-небудь почуття, стан і т. ін.). Обиди тієї не зженеш, усе пам’ять зостанеться (Барв., Опов.., 1902, 59); При згадці про це його тіло опанувала втома, наче він не спав багато ночей і його раптом розбудили, зігнавши перший сон (Кучер, Чорноморці, 1956, 53); Він зумів зігнати лагідність з своїх очей, привчив свій голос до суворих команд (Ю. Бедзик, Полки.., 1959, 100).

◊ Зганя́ти (зго́нити, зігна́ти, зогна́ти) жир (вагу́) — позбавлятися повноти; худнути. Прийшов колись один туди [до джерела] Дебелий богатир, Щоб дзвоном чистої води Зігнати зайвий жир (Гірник, Стартують.., 1963, 54); Зганя́ти (зго́нити, зігна́ти, зогна́ти) злість (зло, се́рце, доса́ду і т. ін.) на кому — мститися не на тому, хто викликав гнів, роздратування, досаду. Антонове серце стискала злість, яку він завжди зганяв на Катерині (Чорн., Визвол. земля, 1959, 9); — Оце було її діти пустують, вона на них сердиться, а на мені згонить злість (Н.-Лев., II, 1956, 175); Він вирішив зачепити Сергія, щоб зігнати на ньому своє зло (Тют., Вир, 1960, 36); [Катерина:] Пан сотник дуже свариться, як углядить твої сльози, і на нас.. зганя своє серце (Стор., І, 1957, 290); Її, як дівку, відкілясь здалека взяту, поїдом їли,.. били і всяку досаду на їй зганяли (Григ., Вибр., 1959, 273); Зганя́ти (зго́нити, зігна́ти, зогна́ти) оско́му див. оско́ма.

4. Приганяти звідусіль в одне місце, примушувати збиратися в одному місці. На тім боці Дунаю, Дунаю Да вівчар вівці зганяє (Чуб., V, 1874, 189); Вершники гасали по полю, рубали недобитих, а поранених зганяли в гурт (Панч, В дорозі, 1959, 61); Людей силоміць згонили, мов череду, перед панові «світлі» очі (Воскр., Весна.., 1939, 56); На майдані біля церкви натовп. Зігнали з усього села (Головко, І, 1957, 357); * Образно. Осінь угорі темні хмари над ним [дитячим будинком] у отару зганяє (Вас.,11, 1959, 129).

5. тільки зганя́ти, зігна́ти, мед. Видаляти плід.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 508.

Зганя́ти, ня́ю, єш, сов. в. зігна́ти, зжену́, не́ш, гл.

1) Сгонять, согнать съ чего, прогонять, прогнать откуда. Послухай ти, чуро: чи то гуси кричать, чи лебеді ячать?. Коли гуси кричать, або лебеді ячать, то зжени. Макс. (1849), 26. Свою матір рідненьку, удову стареньку, зневажали ти з домівки зганяли. Мет. 346.

2) Сгонять, согнать въ одно мѣсто. Бігає за скотом, зганя докупи всіх. Рудч. Ск. II. 188.

3) — з сві́ту. Губить, погубить, лишить жизни, убить. Чи ж я кого з світу зігнав, чи я в кого одняв? Чуб. V. 233.

4) — ти́рсу. У гребенщиковъ: соскабливать, соскоблить ножемъ и сгладить шероховатую поверхность гребня. Вас. 163.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 137.

зганяти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to driveсгонять

зганяти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zghaniatyzghaniatyzhanyaty

зганяти Рід - дієслово, недоконаний вид

зганяти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазганяюзганяємо
2 особазганяєшзганяєте
3 особазганяєзганяють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазганятимузганятимемо
2 особазганятимешзганятимете
3 особазганятимезганятимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідзганявзганяли
Жіночий рідзганяла
Середній рідзганяло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа зганяймо
2 особазганяйзганяйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часзганяючи
Минулий часзганявши

зганяти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

зганяти в англійській розкладці - pufyznb

Цитати української літератури з використанням слова зганяти

"Інші кинулися зганяти товар, ловити коней та грабувати"Чайковський Андрій Якович - За сестрою

"- "Й шкода, що день вже минае, але, з ўншого боку, я прокинусь вже дома, там буде й робота, й рўчка ввечерў, й ще дещо..." - вўн посмўхнувся - "...але треба й в Киўв зганяти.."Радутный Радий - Свiтло в кiнцi тунелю

"Все так підстроєно — тільки мучити і зганяти з світу"Барка Василь Костянтинович - Жовтий князь

"Поки Дiма дрiмав, Сергiй устиг зганяти в магазин, купити величезного "Київського" торта i тепер вертався додому"Костецкий Анатолий - Все - як насправдi

"Тим часом Бжозовський багато втратив своїх панщанних людей і почав їздить скрізь по сахарнях та зганяти їх додому"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Микола Джеря

"А коли нарешті Крокодил, так і не домігшись свого, подався до інших, ще там на комусь зганяти злість, Бугор, наставивши пальці ріжками над лобом, затанцював перед Порфиром:"Гончар Олесь Терентійович - Бригантина

"- Хочу зганяти в мўсто"Радутный Радий - Люди та зорi

"Закривілого, змученого, його доводилось зганяти з дороги вбік і кидати, шукаючи собі іншого"Гончар Олесь Терентійович - Прапороносці

"Матвій закомандував худобу зганяти і в дорогу"Самчук Улас Олексійович - Волинь