ГРІХ

Значення гріх це

ГРІХ, а́, ч. 1. рел. Порушення релігійно-моральних догм, настанов і т. ін. [Єпископ:] З нас кожен і без сповіді простив би вину супроти нього. Я питаю про гріх супроти бога (Л. Укр., II, 1951, 501); Молода, небесної краси черниця у пустелі десь замолює свої гріхи (Кач., II, 1958, 22); * У порівн. Він не бачив його [сина] ніколи, не цікавився ним, ненавидів його, як гріх, як помилку (Фр., IV, 1950, 39).

2. Поганий, непорядний вчинок; якийсь недолік, помилка, недогляд. Чула ж вона, що він взагалі охочий зводити дурненьких дівчат і вже не один такий гріх мав на своєму сумлінні (Коз., Сальвія, 1956, 258); Трактористів гріхна полі огріх (Укр.. присл.., 1955, 368).

3. у знач. присудк. сл. Непорядно, недобре; недозволенно. Це ж просто гріх з Вашого боку, що про себе ані словечка (Коцюб., III, 1956, 392); Вона не забуде сказати сусідові, що так бити тварину гріх (Шиян, Гроза.., 1956, 224).

◊ Бра́ти (взя́ти) гріх на ду́шу — робити що-небудь усупереч власній совісті, прийнятим нормам моралі. Зізнаюсь вам, діти: мій гріх. Все життя нікого не обманювала, а тут, на старості…вона затулила обличчя руками.Хто зна, як воно там попереду буде. Не ради себе… заради ж вас… заради Василька гріх на душу взяла! (Гончар, II, 1959, 150); Вво́дити (ввести́) в гріх див. вво́дити; Відхо́дити (відійти́) від гріха́ див. відхо́дити; Впа́сти у гріх див. впада́ти1; Гріха́ не боя́тися — не боятися робити погані, непорядні вчинки; не зважати на норми моралі. Всі люди загомоніли, що осавула гріха не боїться (Н.-Лев., II, 1956, 192); Дово́дити (довести́) до гріха́ див. дово́дити; 3 гріхо́м попола́м — не без помилок; не зовсім добре. Відстороняючи робочих та зоотехніків, Софія Карлівна і тут [в зоосаду] сама давала пояснення, хоча це й виходило в неї з гріхом пополам (Гончар, Таврія.., 1957,183); — 3 гріхом пополам закінчив церковнопарафіяльну школу (Ков., Кутя.., 1960, 23); Не бра́ти (взя́ти) гріха́ на ду́шу — не бути винним у чому-небудь. — Не можу з певністю сказати,щоб не взяти гріха на душу,але мені здається, чи не походить ся думка про «дві правди» ще й від панського страху (Л. Укр., V, 1956, 142); Не гріх — можна; потрібно; дозволенно. — А вам, куме, не гріх і більше оддати. Нащо вам, справді, ви вже старі (Коцюб., II, 1955, 53); Ні́де гріха́ ді́ти; Ні́чого гріха́ кри́ти (таї́ти) —потрібно, треба признатися; немає потреби приховувати. А Сидір Іванович, ніде гріха діти, в подяку за допомогу перекидав дівчині то зайву верейку січки, то зайве відро жому (Добр., Тече річка.., 1961, 155); — Таки нічого гріха таїтизнайшовсь із наших, хрещених людей, що уступив у їх віру та.. узявсь держать і Липці, і другії слободи (Кв.-Осн., II, 1956, 8); Пога́на, як сме́ртний гріх — про дуже некрасиву людину. — Скажіть, як вам здається тая Girod? правда ж, вона погана, як смертний гріх? (Л. Укр., III, 1952, 610); Споку́тувати гріхи́ — визнати свою провину і відповідати за неї. Маю надію скоро побачитись з Вами і тоді вже спокутую всі гріхи свої перед Вами (Коцюб., III, 1956, 315); Як (мов, на́че, нена́че і т. ін.) на гріх — як навмисне, як на нещастя. [Нянька:] Скоїлось, як на гріх, ще торік по весні (Кроп., V, 1959, 228); Досі дні стояли теплі, сонячні,.. а сьогодні, мов на гріх, задощило (Гур., Друзі.., 1959, 86).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 171.

Гріх, ха́, м.

1) Грѣхъ. Як не прийме Біг гріхи за жарт, то буде шелесту багато. Ном. № 108. Незнай гріха не чинить. Ном. № 106. Б’ють не ляхи, а наші гріхи. Ном. № 866. Де гріх, там і покута. Ном. № 124.

2) Вина. Батько Настусин радіє, що без його гріха сталось таке Грицькові: без вісти зник, вовкулакує. Г. Барв. 452. Ум. Грішо́к, гріше́чок. На душечку спасения, грішечків отпущение. ЕЗ. V. 106.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 328.

гріх (зменшено-пестливі — грі­шо́к, гріше́чок) — порушення запо­вітів Божих, релігійно-моральних догм, настанов і т. ін.; також про­вина, непорядний учинок тощо; першим грішником на землі був Адам, який не послухався наказу Божого і скуштував «яблуко спо­куси» (жартують: «Адам з’їв кис­личку, а у нас оскома на зубах (ос­кома напала)»); це був так званий перворо́дний гріх; в таїнстві хрещен­ня християнин омивається від первородного гріха, але з часом спокушається на нові гріхи (не ви­падково кажуть: «Без грішка чоло­вік не проживе») і спокутує їх по­тім через священика перед Богом; одна з найбільших спокус для лю­дини постає в образі мамони, ідола багатства; Біблія застерігає: «Не можете служити Богові й мамоні»; тому Христос сказав: «Хто не зо мною, той проти мене», хоч уста­ми Луки водночас застерігає: «Не судіть, то й не будете суджені; не осуджуйте, то й не будете осудже­ні; прощайте, то й буде вам про­щено»; отже, кожна людина має право на прощення, якщо вона прощає іншим, тобто здатна на безкорисливу любов до ближньо­го; у народній свідомості гріх часто персоніфікується: «Гріх по дорозі біг та на нас плиг», «Гріх по людях ходить». Де гріх, там і покута (М. Номис); Рада б душа в рай, та гріхи не пускають (приказка); Чужі гріхи перед очима, а свої за плечима (прислів’я); Бог хоч бачить, та мовчить, Гріхам великим потурає (Т. Шевченко); фразеологізми: бра́ти гріх на ду́шу — робити що-небудь усупереч власній совісті, прийнятим нормам моралі. Не бе­ри гріха на душу (І. Франко); споку­тува́ти гріхи́ — визнавати свою провину і відповідати за неї, бо «со­лодко грішити, гірко покутувати».

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 157-158.

гріх Синоніми слова

провина, прогріх, фр. неподобність, неподобство, порушення, недозволеність, спокуса, (плотський) розпуста, перелюб, перелюбство, (в роботі) огріх

гріх Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
sinгрех

гріх Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
hrikhhrikhhrikh

гріх Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

гріх Словоформи слова

Називнийгріхгріхи
Родовийгріхагріхів
Давальнийгріхові, гріхугріхам
Знахіднийгріхгріхи
Оруднийгріхомгріхами
Місцевийна/у гріхуна/у гріхах
Кличнийгріхугріхи

гріх Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
413

гріх в англійській розкладці - uhs[

Цитати української літератури з використанням слова гріх

"Гляди ж мені, заведи й в цьому селі цей празник, бо буде тобі гріх од бога, як мене не послухаєш»"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Не той став

"Не гріх і бабою прозвать."Глібов Леонід Іванович - «Була собі бабуся Гася…»

"— Не тяжкий гріх! — аж закричав патер."Франко Іван Якович - Чума

"— Що ви? Подуріли, дівки, з своїм голосінєм? Гріх голосити, як нема вмерлого."Стефаник Василь Семенович - Пістунка

"Там, у Лаврі Печерській, довго молився та пестився, свій невільний гріх покутував, бо ж думав він помилково, що кохав він щиро, справді, не звичайну, гожу дівчину, а якусь лиху Відьму"Королів-Старий Василь Костянтинович - Перелесник

"Горбуша і в могилі не знав спокою, мучився, спокутував свій гріх."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"Такою артисткою варто дорожити, її мусиш оберігати, плекати, пантрувати, навіть прислужитися їй не гріх"Гончар Олесь Терентійович - Циклон

"— От ще погризуться… А — гріх! — умішалася Вовчиха"Мирний Панас - Повія

"Навіть порівнювати гріх"Білик Іван Іванович - Танго