ВИЛА

Значення вила це

ВИ́ЛА, вил, мн. Сільськогосподарське знаряддя з кількома довгими зубами на держаку, що використовується для піднімання, розтрушування сіна, соломи і т. ін. Ой покину ціп на току, А вила на стозі (Чуб., V, 1874, 1106); Філемон бере вила двозубі тим часом у руки (Зеров, Вибр., 1966, 326); Іван вилами перевертав гній, а в грудях наростала злість на пана (Чорн., Визвол. земля, 1959, 26).

Ви́лами [по воді́] пи́сано — про те, здійснення чого викликає сумнів. Чи не приїдемо до вас ось такими силами: я, Садовський, Левицький.. Але це ще вилами писано (Збірник про Кроп., 1955, 355).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 419.

Вила, вил, с. мн.

1) Вилы (земледѣльческій инструментъ). Приткнув, як ужа вилами. Ном. № 6787. А Кавель узяв та й заколов вильми Авеля. Чуб. І. 9. Се ще вилами писано. Еще очень мало вѣроятности, чтобы это совершилось. Ном. № 6821. Говіти на вилах. Говѣть на шестой недѣлѣ поста. Коли говітимеш? — На вилах. (На шостому тиждні, бо вже виляла-виляла, та далі нікуди, бо на останньому і ніколи, і служба довга). Грин. II. 304.

2) Развилье, разсохи — отдѣльно или какъ часть различныхъ снарядовъ, напр. сак имѣетъ вила, на которыхъ виситъ сѣть. Шух. І. 224, 228.

3) Уголъ, образуемый пересѣченіемъ двухъ рѣкъ, дорогъ и пр. Ум. Ви́лка, вилочки. На Юрія сіна кинь, та й вилка закинь. Ном. № 440.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 166.

ви́ла1 = ві́ла (мн. ви́ли = ві́ли) — у дохристиянських віруваннях — бо­жество долі (їх тридцять, назива­ють ще бі́лими боги́нями); вони жи­вуть у лісах, воді, горах; є послан­цями Велеса (Виласа, Волоса) — опі­куна закоханих, сівача добробуту; вселяються в новонароджену ду­шу, наділяючи її вдачею, умінням, натхненням; об’єкт поклоніння (до кінця не з’ясований, поряд з Перуном і Хорсом згадуються у «Слові реченому хрестолюбцем» — XIV ст.); сербська вила — те саме, що українська русалка; русалку українці називали також вілою (див. ще руса́лка 1). — Я ж недарма віла-чарівниця — вмію гоїть всі юнацькі рани (Леся Українка); Сивоок озир­нувся довкола, мовби ждав звідкись порятунку. Може, гадав, що з пущі виступлять віли або з грузовиська надійдуть берегині й порятують товариша-брата (П. Загребельний).

ви́ла2 — знаряддя з кількома дов­гими зубами на держаку, що використовується для піднімання, роз­трушування сіна, соломи і т. ін.; за біблійною легендою, Каїн заколов вилами свого брата Авеля. Ой по­кину ціп на току, А вила на стозі (П. Чубинський); Приткнув, як ужа вилами (М. Номис); фразео­логізм: ви́лами [по воді́] пи́сано — про те, здійснення чого викликає сумнів.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 85-86.

вила Синоніми слова

(з трьома зубцями) ґаблі, галі, вильця, вилки, вилка

вила Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
pitchforkвилы

вила Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vylavylavyla

вила Рід - дієслово, недоконаний вид,дієслово, недоконаний вид,дієслово, недоконаний вид

вила Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особав'юв'ємо
2 особав'єшв'єте
3 особав'єв'ють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавистимувистимемо
2 особавистимешвистимете
3 особавистимевистимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідвиввили
Жіночий рідвила
Середній рідвило
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа виймо
2 особавийвийте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часв'ючи
Минулий часвивши

вила Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
422

вила в англійській розкладці - dbkf

Цитати української літератури з використанням слова вила

"А отца над ними как бы опекуном остаю вила"Шевченко Тарас Григорович - Несчастный

"Умить на вила схоплять,"Олесь Олександр - Микита Кожум’яка

"Є магазин, у якому продається вакса, хомути, горілка, сіль, вила, підситки, вухналі, сковороди і крам на кофточки."Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"А дикi веселощi старої вибухали з новою силою, i вона, хапаючись за живiт, зiгнута навпiл, не смiялася вже, а вила, раз по раз тицяючи в Михайла скарлюченим пальцем"Заяц Владимир - Втеча

"Вадим передав дерев’яні вила отрокові й пішов, а Претич показав йому височенного конягу, що стояв біля ясел у самому кутку"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Сам подумай: чого на мiсяцi Каїн взяв Авеля на вила? Все через тiсноту."Стельмах Михайло Панасович - Гуси-лебеді летять…

"Хотів щось сказати, але на нього посипалися камінці, погрозливо наставилися кочерги, вила, ціпи, сокири."Харчук Борис Микитович - Планетник

"Вона діставала їх по одному, брала лише двома пальцями, ста— вила коло келихів імператорських — один… два… п’ять… Лишався ще й шостий"Загребельний Павло Архипович - Євпраксія

"Масюк не втерпів, схопив вила й почав подавать снопи на стіжок, як простий подавальник, ніби показуючи парубкові; потім взяв важку лопату й почав припліскувать верстви снопів в новому стіжку"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Хмари

"Іноді, замість зарядки, Ольга теж бере вила в руки"Гончар Олесь Терентійович - На косі