БУБЛИК

Значення бублик це

БУ́БЛИК, а, ч.

1. Круглий крендель із заварного тіста, що має форму кільця. Пили горілку до ізволу І їли бублики (Котл., І, 1952, 174); Продавала бублики козакам, Вторговала, серденько, п’ятака (Шевч., II, 1953, 144); На мить в уяві постають гарячі, посипані маком, рум’яні бублики (Донч., III, 1956, 10); * Образно. Уночі приснились йому [Семенові] ті карлючки, хрестики, бублики, що прозиваються літери (Коцюб., І, 1955, 100); Та тут ось ізсередини на лантусі помітка якась накарлякана. Бублик якийсь, начебто як "о" (Гончар, II, 1959, 153); * У порівн. Біля вогню було тепло, і ми навіть могли по черзі спати, згорнувшись бубликом на постелі (Збан., Ліс. красуня, 1955, 15).

◊ [Держа́ти] хвіст (хвоста́) бу́бликом — бути бадьорим, життєрадісним. Головне, Романе, держи хвоста бубликом! (Стельмах, Хліб.., 1959, 124); Всі ходять, голови задравши і хвіст бубликом (Коп., Вибр., 1953, 131); Ді́рка з бу́блика див. ді́рка; Діста́неться на бу́блики див. дістава́тися.

2. розм. Рульове колесо автомашини. — Нема чого мені плакати, — розсудливо й серйозно веде мову шофер.., — тут аби встигав бублика крутити (Ю. Янов., II, 1954, 184); Мчить полуторка згори над самою кручею — хто це ранньої пори бублика накручує? (Голов., Поезії, 1955, 157).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 244.

Бублик, ка, м. Бубликъ, баранокъ. Чуб. VII. 445. Чудний як бублик: кругом об’їси, а в середині нема нічого. Ном. № 7827. Ум. Бубличок.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 104.

бу́блик (зменшене — бу́бличок) — традиційний український виріб із заварного тіста у вигляді круглого кільцеподібного кренделя; в’язки бубликів були неодмінним товаром старовинних торгів, добрим гостинцем для дітей, тому й у казці мовиться: «Ось тобі казка, а мені бубликів в’язка», «Кому казка, а кому і бубликів в’язка»; бублик був також об’єктом жарту, — «бублик — не хліб», «чудний [як] бублик: кру­гом об’їси, а всередині нема нічого (а всередині дірка)»; це можна ро­зуміти і як символіку беззмістов­ності. Пили горілку до ізволу і їли бублики (І. Котляревський); Продавала бублики козакам, Вторгува­ла, серденько, п ‘ятака (Т. Шевчен­ко).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 56-57.

бублик Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
bagelбублик

бублик Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
bublykbublykbublyk

бублик Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

бублик Словоформи слова

Називнийбубликбублики
Родовийбубликабубликів
Давальнийбубликові, бубликубубликам
Знахіднийбубликбублики
Оруднийбубликомбубликами
Місцевийна/у бубликуна/у бубликах
Кличнийбубликубублики

бублик Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

бублик в англійській розкладці - ,e,kbr

Цитати української літератури з використанням слова бублик

"- Бублик - за п'ятак, дiрка - за так! "Ячейкин Юрий - Бiблiйнi пригоди на небi i на землi

"Ще раз обвів очима голі стерні, стайки кіп і на межі, у бублик зігнуту, Минку."Косинка Григорій Михайлович - Серце

"— Ви на ярмарку були? — питаюся, шкодуючи їсти бублик."Стельмах Михайло Панасович - Гуси-лебеді летять…

"Знає, наприклад, А — таке, як кроківка, знає О — як око, як круглий бублик, знає Ж, як жук лапате і кричить, як жук — жжж! І знає він ті букви тому, що їх знає його мама"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"У Крошки в руці бублик"Винниченко Володимир Кирилович - Записки Кирпатого Мефістофеля

"І гарячий бублик з маком"Глібов Леонід Іванович - Перекотиполе (незакінчена поема)

"— Бублик, чого ти запізнився?"Ячейкін Юрій Дмитрович - Мої і чужі таємниці

"— За вашим викликом, —  і навіть зробив у повітрі бублик рукою, тобто спробував козирнути."Гончар Олесь Терентійович - Берег любові

"Хто бублик, хто гроші;"Шевченко Тарас Григорович - Катерина

"Будуй багнище, тільки на сусідових полях? Ну й Бублик! Безсмертний Бублик! Отак повернути, — каже він у захваті"Гончар Олесь Терентійович - Собор