ЯЩУР

Значення ящур це

Я́ЩУР1, у, ч., вет. Гостра інфекційна хвороба парпокопитих тварин і людини, спричинювана фільтрівним вірусом. Ящур. Дуже заразна хвороба великої рогатої худоби, свиней, овець і кіз. На ящур можуть захворіти і люди (Колг. енц., II, 1956, 791); [Старшина:] А як ящур напав худобу? А чума? .. [Роман:] Куди це ви розмову заламуєте? [Старшина:] То-то ж бо й є! Скотину велено вбивать, а громада почина бунтувать! (Кроп., II, 1958, 18).

Я́ЩУР3, а, ч.

1. розм., заст. Те саме, що я́щір. — Два-три тижні провалявся [Преображенський] в улугнарських гірських мисливців, що ловлять ящурів, а після подався через гірський хребет… (Ле, Міжгір’я, 1953, 389); Вони привезли з далекої Туркменії варана, спійманого ними в степу. Це ящур, який рідко тепер зустрічається і нагадує крокодила (Веч. Київ, 11.Х 1968, 4); Потроху степ ставав хвилястий, наче з-під землі випинали горбасті спини передісторичних ящурів (Тулуб, Людолови, І, 1957, 183).

2. Рухлива гра, учасники якої стають і крутяться навколо того, хто стоїть всередині. Про ящура.. написано. Щоб дівчата й парубки не гуляли повесні в ящура, а то на скотину моровиця буде (Гр., II, 1963, 359); // Головна дійова особа такої гри. Дівчата почали грати в ящура. Вони побрались за руки, крутились кружком. А серед кружка сиділа Лукина: вона була за ящура (Н.-Лев., III, 1956, 321).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 11. — С. 662.

Ящур, ра, м.

1) Саламандра, Salamandra. Вх. Лем. 488. Вона мня, Івасеньку, та й счарувала, лютими мня ящурами нагодувала. Гол. І. 77.

2) Названіе существа, упоминаемаго въ весенней хороводной игрѣ, носящей то же названіе. Мил. 53. Сиди, сиди, ящуре, в хорошому місті, май собі жінку, як перепілку. Кого ймеш — обдереш, собі грошей набереш і ящурку спом’янеш. Мил. 53.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 547.

ящур Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
murrainящур

ящур Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
yashchuryaschuryashchur

ящур Рід - іменник, чоловічий рід, істота, однина і множина,іменник, чоловічий рід, неістота, тільки однина (хвороба)

ящур Словоформи слова

Називнийящурящури
Родовийящураящурів
Давальнийящурові, ящуруящурам
Знахіднийящураящурів
Оруднийящуромящурами
Місцевийна/у ящуріна/у ящурах
Кличнийящуреящури

ящур Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
422

ящур в англійській розкладці - zoeh

Цитати української літератури з використанням слова ящур

"Дівчата скидали свити, і ящур складав одежу під себе"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Пропащі

"Здержуючи своє серце, що колотилося в грудях, мов пташка у сільці, Демко пішов до хати, тільки не так пішов, як ходять люди, а поплазував на череві, ховаючись поміж травою, мов ящур або полоз."Кащенко Адріан Феофанович - Зруйноване гніздо