УЛЮБЛЕНИЙ

Значення улюблений це

УЛЮ́БЛЕНИЙ, а, е.

1. Дієпр. пас. мин. ч. до улюби́ти. Чолом тобі [Лесе Українко], улюблена в народі, Як люблені борці лиш і співці! (Рильський, Зим. записи, 1964, 55); Для них [учнів] це улюблене їхньою вчителькою «тощо» було, мов пароль, мов заклик до веселощів (Гончар, Тронка, 1963, 38); Мій жених (як величає його Катря) — тип, улюблений сількорами (Кач., II, 1958, 48); Дуже давній улюблений народом вид озеленення громадських територій — обсаджування деревами вулиць та шляхів (Озелен. колг. села, 1955, 10)

2. у знач. прикм. Який викликає почуття любові, користується любов’ю. Про давніх своїх знайомих Обринських і саму колишню улюблену дівчину чував я від хвилі розлуки небагато (Коб., III, 1956, 88); — Ти для мене тепер не лише улюблений поет, ти мені рідний, як батьківщина… (Тулуб, В степу.., 1964, 489); Вранці діти, йдучи до школи, тримали в рученятах букетики синіх пролісків та рожевого рясту, щоб піднести їх улюбленим вчителькам (Шиян, Баланда, 1957, 60); // Якому віддають перевагу, який подобається більше, ніж інші. В майбутньому — в широкому різноманітному репертуарі Панаса Саксаганського улюбленими ролями стануть образи простих людей (Мартич, Повість про нар. артиста, 1954, 32); Юра горлав свою улюблену пісню (Смолич, II, 1958, 12); Стояла спека. І ми вирішили знову йти в ліс до свого улюбленого місця на річці (Досв., Вибр., 1959, 56).

3. у знач. ім. улю́блений, ного, ч., рідко. Той, кого дуже люблять; коханий. Вона бачила Ольгу.. на таємних сходинах з улюбленим (Фр., II, 1950, 317).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 432.

Улюблений, а, е. Любимый, возлюбленный. Пані моя, пані моя, пані влюбленая. Мет. 122.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 335.

улюблений Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
favoriteлюбимый

улюблений Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
uliublenyiuliublenyiulyublenyy

улюблений Рід - прикметник

улюблений Словоформи слова

Називнийулюбленийулюбленаулюбленеулюблені
Родовийулюбленогоулюбленоїулюбленогоулюблених
Давальнийулюбленомуулюбленійулюбленомуулюбленим
Знахіднийулюблений, улюбленогоулюбленуулюбленеулюблені, улюблених
Оруднийулюбленимулюбленоюулюбленимулюбленими
Місцевийна/у улюбленому, улюбленімна/у улюбленійна/у улюбленому, улюбленімна/у улюблених

улюблений Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

улюблений в англійській розкладці - ek.,ktybq

Цитати української літератури з використанням слова улюблений

"- "Зрозумiйте мене правильно" - це улюблений його вираз"Кашин Владимир - I жодної версiї

"Я вiдчув на губах знайомий солодкий смак i зрозумiв — тiтка вихлюпнула на мене з каструлi свiй улюблений вишневий компот, що стояв на балконi"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Придивися до того останнього слова і його знаку, улюблений читальнику, — костьол свій римський хоче показати правдивим, але й тут глибоко бреше й не хоче озирнутися на страх божий ані на майбутнє позорище та викриття суду"Вишенський Іван - Короткослівна відповідь Феодула…

"Улюблений герой Шевченкових поезій — витязь народний, повстанець-гайдамака, козак-запорожець, що виступає оборонником рідного краю, носієм народної правди й честі"Гончар Олесь Терентійович - Вічне слово

"З ним був кинджал, його улюблений короткий широкий кинджал у пiхвах"Владко Владимир - Аргонавти Всесвiту

"Озирнувся жандарм навкруги, когось очима шукаючи, зупинився поглядом на Людмилі Василівні у білім халаті, кулаком на неї посварився (його улюблений жест) і крикнув:"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"Придивися ж, улюблений читальнику, чому латинський костьол щасливий"Вишенський Іван - Зачіпка мудрого латинника з дурним русином…

"У Свенельда здох улюблений жеребець, названий ім’ям варязького бога Інгі"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Це був улюблений випад Га-ава: налетіти, рвонути, відскочити"Дімаров Анатолій Андрійович - Три грані часу

"- Отож я й помiтив, - перебив хтось iз гостей, - що герої твого бiофiльму вживають твiй улюблений вираз "одне слово""Бережной Василий - Апарат iнженера Сокороки