СІТКА

Значення сітка це

СІ́ТКА, и, ж.

1. Те саме, що сіть 1; мережа (у 1 знач.). Закинули рибалки сітку, одпливли вгору й почали бовтами полохать рибу (Н.-Лев., І, 1956, 60); Любив Кисачка рибалити і сіткою, і ятерями (Збан., Переджнив’я, 1960, 143); // Невелика сіть. Отуманене звіря стрілою влетіло в сітку (Фр., VI, 1951, 313); Дрібну рибу ловлять сіткою на круглому обручі (Ю. Янов., II, 1958, 46); // перен. Складне переплетіння чого-небудь (інтриг, подій, чуток і т. ін.). Чула, що логіка цієї хитрої людини обплутує її. Сама повторювала не раз: «Бійся дарів данайців», сама знала, що не треба слухати нічого, що говориться «звідти», але тут гра була занадто тонка, сітка дуже прозорчаста [прозора] й обплутувала непомітно (Хотк., І, 1966, 173).

2. Предмет різного призначення з перехресних ниток, мотузок, дроту та ін. На голові [у Галочки], замість стрічок.., золота сітка пов’язана (Кв.-Осн., II, 1956, 313); Вкриє тебе [сталева сорочка] залізною сіткою — і ніяка шабля не візьме (П. Куліш, Вибр., 1969, 61); В ній [каюті] були дві неширокі сітки для спання (Смолич, II, 1958, 43); На скирту поповзла завантажена соломою сітка (Логв., Літа.., 1960, 20); Вдягаю сітку і збираю У решето з дерев рої… (Стельмах, V, 1963, 22); Біля пляжу стояли два стовпи, на яких чіпляли волейбольну сітку (Ле, Право.., 1957, 325); За міцною металевою сіткою, що відділяла хлоп’ят від саду, буяло зелене царство (Гончар, Таврія, 1952, 167); Маскувальна сітка; * Образно. В лісі було пусто. Лиш вітер гучав межи деревами та сипав сніг, закриваючи білою сіткою далечінь… (Коцюб., І, 1955, 81); * У порівн. В останньому промінні сонця грала дрібненька мушва і, мов сітка, мигтіла перед очима (Коцюб., І, 1955, 27); Ми стояли, як сталева сітка, від якої м’ячі відлітали самі собою (Ю. Янов., II, 1954, 25).

3. чого, перен. Те, що нагадує своїми обрисами багато схрещених, переплетених ліній, ниток і т. ін.; мережа (у 2 знач.). Бореться [дерево] за найменший шматочок землі, сіткою корінчиків оплутує камінь (Хотк., II, 1966, 317); Роки не поклали на його обличчя густої сітки зморщок (Коз., Нові Потоки, 1948, 49).

4. яка, чого. Сукупність яких-небудь шляхів, ліній зв’язку, каналів і т. ін., розташованих на певній території; мережа (у 3 знач.). Спорудили [в колгоспі] механізований водогін з напірною баштою, проклали сітку труб, змонтували автопоїлки (Вол., Місячне срібло, 1961, 187); Сітка залізниць; Зрошувальна сітка.

5. яка, чого. Сукупність однорідних закладів, підприємств і т. ін., розташованих на певній території; мережа (у 4 знач.). Особлива увага має бути приділена розгортанню в місті і на селі сітки закладів по охороні здоров’я матері і дитини (Програма КПРС, 1961, 84); Вся наша неосяжна держава вкрилася сіткою великих і малих електростанцій (Кучер, Засвіт. вогні, 1947, 20); Велике значення має комплектування сітки партійної освіти (Рад. Укр., 27 .VIII 1959, 1).

6. розм. Сумка, сплетена з шнурків, мотузків, міцних ниток і т. ін., у якій носять продукти, дрібні речі тощо. Так круто повернув [Бронко], що мало не зачепив старенького пенсіонера, який повертався з базару з сіткою, напханою городиною (Вільде, Сестри.., 1958, 502).

7. розм. Сорочка з тканини рідкого плетива, в’язання.

8. Клітинки, які утворюються внаслідок розлініювання паперу, карти і т. ін. Карта складена на науковій основі і має сітку паралелей і меридіанів (Видатні вітч. географи.., 1954, 23); Доки очі не звикнуть до гірських умов, старший лейтенант заборонив і собі, і своїм підлеглим визначати дистанції на око. Він став вимагати, щоб дані ока обов’язково перевірялись хоч би сіткою бінокля (Гончар, III, 1959,114).

∆ Гра́дусна сі́тка див. гра́дусний.

9. спец. Система чисел, прийнятих для виміру, оцінки чи визначення певних величин; шкала. Основним інструментом обліку якості праці і її відображення в заробітній платі трудящих служить тарифна система, яка включає в себе тарифно-кваліфікаційні довідники, тарифні сітки і тарифні ставки (Ком. Укр., 7, 1965, 46).

10. анат. Другий відділ шлунка жуйних тварин. Він [шлунок корови] складається з чотирьох відділів: рубця, сітки, книжки й сичуга (Зоол., 1957, 170).

11. радіо. Гратчастий електрод електронної лампи. Сітка встановлюється між катодом і анодом і має вигляд циліндричної спіралі з тонкого дроту (Осн. радіо-техн., 1957, 15).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 233.

Сітка, ки, ж. Сѣтка вообще. Сѣть поменьше невода для ловли рыбы; также сѣть для ловли перепеловъ. Сим. 28. Заплутався, мов рибка в сітці. Котл. Ен. V. 5. — плавна. Особый родъ сѣти для ловли рыбы по фарватеру рѣки. Вас. 188. Ум. Сіточка.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 128.

сітка Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
meshсетка

сітка Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
sitkasitkasitka

сітка Рід - іменник, жіночий рід, неістота

сітка Словоформи слова

Називнийсіткасітки
Родовийсіткисіток
Давальнийсітцісіткам
Знахіднийсіткусітки
Оруднийсіткоюсітками
Місцевийна/у сітціна/у сітках
Кличнийсіткосітки

сітка Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

сітка в англійській розкладці - csnrf

Цитати української літератури з використанням слова сітка

"Одні одно говорили, а другі друге — і з тих розмов спліталась сітка, в якій ні кінця, ні початку"Коцюбинський Михайло Михайлович - Fata morgana

"Вилазка лише для ознайомлення з територією радіусом… Скільки до узлісся? — На екрані з’явилась сітка координат"Бережний Василь Павлович - Така далека подорож Чамхаба

"В останньому промінні сонця грала дрібненька мушва і, мов сітка, мигтіла перед очима"Коцюбинський Михайло Михайлович - На віру

"Невже відмовила сітка зв’язку? Чи, може, Арі тільки думає, а не вимовляє слів? Так можна збожеволіти…"Бережний Василь Павлович - Космічна Ніагара

"Спочатку перед її очима висіла дрібна сітка, що вкривала все, як у ранковому тумані"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"Глянула вона на завіси коло вікон — тоненька сітка завіс ніби затрусилась перед її очима, як соняшне марево, затрусилась крізь сльози, що налились в її очі й от-от були напоготові покотиться краплями по щоках"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Поміж ворогами

"Далечина була лагідна й виразиста, а над полями, на які спала рясно роса, здавалося, розпростерта срібна сітка."Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"Звірі добре затямили, як б’ється ця сітка, і не доторкалися до неї"Бережний Василь Павлович - Останній рейс «Бурана»

"Сітка, яку він поставив, була набита ущерть рибою"Покальчук Юрій Володимирович - Озерний вітер

"ниточки, і швидко сітка"Франко Іван Якович - Іван Вишенський