САЖЕНЬ

Значення сажень це

СА́ЖЕНЬ, жня, ч., заст.

1. Давня східнослов’янська лінійна міра, яка вживалася до запровадження метричної системи мір; з XVIII ст. дорівнювала 3 аршинам, або 2,134 м. — Он Грицько розказує. Що я, каже, її [гадюку] кинув від себе сажнів за три, а вона тобі в одну мить опинилася коло берега (Мирний, І, 1954, 245); — А що, пак, річка тут глибока? — Найглибше під містком, сажнів у два води,— Сказав Гордій,— а далі хоч бреди (Гл., Вибр., 1951, 79); Шевченкова гора піднімається вгору на сажнів тридцять п’ять або сорок (Н.-Лев., II, 1956, 385); Поле тверде підіймається помалу вгору, через п’ятсот сажнів бугор, над бугром червоне сонце (Ю. Янов., І, 1958, 126).

Косови́й са́жень — міра довжини, що дорівнює відстані між кінчиком середнього пальця витягнутої угору і вбік правої руки і носком відставленої убік лівої ноги чи навпаки. Щоб під ним і над ним земля горіла на косовий сажень! (Номис, 1864, № 3795); — Еге, чого ж то вже спочивати? — здивувався Микола, не перестаючи махати ціпом.. Добре йому було так казати, як він — мало не в косовий сажень — здоровий чоловік (Григ., Вибр., 1959, 44); Махови́й са́жень — міра довжини, що дорівнює відстані між кінчиками середніх пальців розкинутих рук; Пого́нний са́жень — лінійна міра, що дорівнює одному сажневі.

[З] са́жень [косови́й (до́брий)] у пле́ча́х — з широкими плечима, широкоплечий. І веселі молодиці — Із грайливістю в очах! І дядьки — червонолиці, З добрий сажень у плечах! Гарні всі! (С. Ол., Вибр., 1959, 278); У (з) са́жень зро́сту (ро́сту) — дуже високий. У сажень росту, в півсажня у плечах, як миша кинувся [корчмар] до бочки, уточив горілки і поставив коло Якова (Мирний, І, 1954, 276).

2. Ця лінійна одиниця, вживана для виміру площі. Двори коло хат маленькі, на кілька сажнів, не одгороджені од вулиці (Н.-Лев., II, 1956, 401); Споконвіку було відомо — внеси гною по пуду на сажень, і врожай забезпечено навіть на поганій землі (Хлібороб Укр., 10, 1963, 14); Квадратний сажень.

3. Кількість (об’єм) чого-небудь, що дорівнює цій одиниці (кубічній). — Оце привезуть до сахарні десять сажнів дров, а ти лічи та й записуй (Н.-Лев,, III, 1956, 320); Втікачі були серед набитого дрібного й великого каміння. Деяке було поскладане сажнями, деяке згорнене просто купами (Гр.. II, 1963, 296).

4. Спеціально виготовлена мірка, що відповідає цій лінійній одиниці і використовується для різних вимірів. З лопатами, дерев’яним сажнем.. вийшли на греблю яривчани (М. Куліш, П’єси, 1960, 104); Він ходив із сажнем по полю, заміряв виоране (Тют., Вир, 1964, 14); [Малоштан:] Дайте мені сажень, я зміряю глибину (Мик., І, 1957, 86).

5. тільки мн., спорт. Спосіб плавання на грудях, під час якого плавець по черзі викидає над водою то одну, то другу випростану руку. Сам Ігнат був ще молодий козак.., скакати через купалове огнище або перемахати сажнями Дніпро — ото були його забавки (П. Куліш, Вибр., 1969, 271); Пливти сажнями.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 9. — С. 15.

Сажень, жна, м.

1) Сажень.

2) — косовий. Разстояніе между концемъ ноги и вытянутой вверхъ рукой. Щоб під ним і над ним земля горіла на косовий сажень. Ном. № 3795.

3) Маховий. Разстояніе между распростертыми горизонтально руками.

4) Плавати сажнями. Плавать, вытягивая руки.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 96.

са́жень = са́жінь = ся́жень — дав­ня східнослов’янська лінійна мі­ра, що вживалася до запроваджен­ня метричної системи мір (з XIX ст. дорівнювала 3 аршинам, або 1,8965 м); така сама міра, що використовувалася для виміру площі; кількість (об’єм) чого-не­будь, шо дорівнює цій одиниці (кубічній); спеціально виготовлена мірка згідно цієї лінійної одиниці; розрізняли косови́й са́жень (дов­жина, рівна віддані між кінцем но­ги і кінцем витягнутої вгору руки) і ма́ковий са́жень (відстань між кінцями простертих поземно рук); звідси вираз пла́вати са́женями (плавати, викидаючи наперед одну руку за другою). Найглибше під містком, сажнів у два води (Л. Глібов); Квадратний сажень; Кубічний сажень; Дерев’яний сажень; Щоб під ним і над ним земля горіла на ко­совий сажень! (проклін).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 521.

сажень Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
fathomсажень

сажень Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
sazhensazhen'sazhen'

сажень Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

сажень Словоформи слова

Називнийсаженьсажні
Родовийсажнясажнів
Давальнийсажневі, сажнюсажням
Знахіднийсаженьсажні
Оруднийсажнемсажнями
Місцевийна/у сажніна/у сажнях
Кличнийсажнюсажні

сажень Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
623

сажень в англійській розкладці - cf;tym

Цитати української літератури з використанням слова сажень

"В самому кутку стояла Любина шафа, завширшки трохи не на сажень"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Неоднаковими стежками

"Здавалося, раз і другий, — кінь наздожене її, але завше виривалася з-під копит і відскакувала на косовий сажень."Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"Порон вже одчалюе, одходить вже сливе на сажень"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Українські гумористи та штукарі

"Це не та розкiш, коли чорнозем на сажень залягає, але з хлiба не зводить"Стельмах Михайло Панасович - Щедрий вечір

"Тi млинiвки були не надто широкi, глибокi з на сажень, отiненi декуди вiльхами, вербами та лозовими корчами"Франко Іван Якович - Мій злочин

"Молоде пагоння на горіхах на гарячому сонці вже повиганялось на сажень вгору, ніби сходило на дріжджах"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Микола Джеря

"[10] Довга на сажень сурма з дерева і з кори."Коцюбинський Михайло Михайлович - Тіні забутих предків

"Але ж коли? Вздовж гостроколу йшов піднятий майже на сажень поміст — у час оборони можі стояли на помості й відганяли напасників, коли ті намагалися здолати гострокіл."Білик Іван Іванович - Меч Арея

"Аж тепер, коли замість кип’ячки поплачував найліпше віск, Герман казав її відновити і копати глибше, бо вона давніше тримала тільки тридцять сажень вглиб"Франко Іван Якович - Boa cоnstriktor

"Він почав ще більше стерегти мене — не відпускав од себе ані на сажень, хоч сядь та й плач."Білик Іван Іванович - Похорон богів