РОЗЛИВ

Значення розлив це

РО́ЗЛИ́В, у, ч.

1. Дія за знач. розли́ти, розлива́ти. Розлив металу; Цех розливу.

◊ Ро́зли́в кро́ві — убивство, поранення кого-небудь. Писали [пани] скарги, голосили, .. що готові Хлопи́ вже до розливу крові (Фр., X, 1954, 287); На високій бессарабській полонині.. пам’ятник, поставлений на згадку розливу людської крові (Коцюб., І, 1955, 387).

2. Вихід річки, озера із берегів (навесні, після великих дощів і т. ін.); повідь. Ті нещасні випадки, про які ти пишеш, були ще весною, коли розлив не ущух, а тепер, навряд щоб так було небезпечно (Л. Укр., V, 1956, 193); Раптовий і навальний розлив рік завдавав страшних мук (Чаб., Стоїть явір.., 1959, 26); *У порівн. Над Ай-Петрі летів, як розливи ріки, тихий вересень, сонячний, любий… (Сос., І, 1957, 252).

3. Поверхня, простір, залиті водою; водяна гладінь. За Ташанню діброви стоять у весняних розливах, а від чорного дуб’я і тінь у воді чорна (Тют., Вир, 1964, 126); Ген над рікою перед нами, над голубим розливом вод, підперши небо димарями, встає задимлений завод (Гонч., Вибр., 1959, 52); // перен. Широкий простір, зайнятий чим-небудь однорідним (рослинністю і т. ін.). Просто з маршу студбат попав під шквал вогню. Коли наближались сюди, попереду серед розливу хлібів бачили на пагорбі хутірець якийсь (Гончар, Людина.., 1960, 92); Незабаром я опинився в щедро залитій сонцем долині, серед густого розливу квітів (М. Ол., Чуєш.., 1959, 55); // перен. Простір, залитий, заповнений світлом, туманом і т. ін. На дні маревного розливу ген-ген пастух бреде з чередою (Гончар, II, 1959, 61); День видався чудовим. Поля купалися в сонячному розливі (Томч., Готель.., 1960, 6).

4. перен. Про милозвучні, переливчасті звуки, переливи голосу. На папері.. По п’ять рядів ідуть лінійки нотні, Німі і чорні знаки виступають, Що розцвітуть колись огнями сурем, Медовими розливами скрипок (Рильський, II, 1960, 92); Серед розливу музики чути жартівливу команду директора школи Павла Юхимовича: — Світло! (Гончар, Тронка, 1963, 135).

5. перен. Великий, широкий рум’янець. Тимко знав багатьох хутірських дівчат, які.. дивували своєю особливою степовою красою: всі були грудасті, тугі, сильні і дикоокі, з густим вишневим розливом на щоках (Тют., Вир, 1964, 182).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 724.

Розлив, ву, м. Разливъ, разлитіе. Кубань річка невеличка, розливом широка. Н. п. Розлилась вона (українська мова) далеко поза край України…. і такий розлив…. пророкував їй новий процвіт. К. ХП. 116.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 47.

розлив Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
spillразлив

розлив Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rozlyvrozlyvrozlyv

розлив Рід - іменник, чоловічий рід, неістота,дієслово, доконаний вид

розлив Словоформи слова

Називнийрозливрозливи
Родовийрозливурозливів
Давальнийрозливові, розливурозливам
Знахіднийрозливрозливи
Оруднийрозливомрозливами
Місцевийна/у розливіна/у розливах
Кличнийрозливерозливи

розлив Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

розлив в англійській розкладці - hjpkbd

Цитати української літератури з використанням слова розлив

"— Та що ви… то… то… я… води захотiлося, кружку сюди взяв i розлив ненароком."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Полiз через порiг, розлив воду та й каже: "Ячейкин Юрий - Бiблiйнi пригоди на небi i на землi

"води захотiлося, кружку сюди взяв i розлив ненароком"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"І ті дерева, і білий розлив гречок, і спориш, на якому лежать, такий м’який, теплий, ласкавий, — все здавалось тепер якимось рідним, все це жаль було покидати."Гончар Олесь Терентійович - Людина і зброя

"Хомський розлив усе до решти."Андрухович Юрій Ігорович - Рекреації

"І за свій спокій випий… Правда, доброго вина я тобі наварила? …і за кров, яку ти розлив дарма по світу, і за зраду чужих і своїх, і за те, що свій розум, який дав тобі бог для добрих діл, продав дияволові підступності, і за…"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"А голова колгоспу Осадчий відкоркував чвертку з горілкою, розлив по склянках і сурйозно, без посмішки, сказав:"Тютюнник Григір Михайлович - Вогник далеко в степу

розлив юшку в горнята, дав вистигнути, тоді розніс кожному."Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Наче хто кришені на борщ буряки розлив, але хто б це їх розливав? Мабуть, кров… Він зразу помітив ті червоні клаптики пелюсток, але чомусь не хотів сам собі зізнаватись, що то кров"Гуцало Євген Пилипович - Мертва зона

"лавина, розлив ріки, загибель скота, укус змії, напад грабіжників і війна, війна, війна."Загребельний Павло Архипович - Роксолана