РОЗВІД

Значення розвід це

РО́ЗВІ́Д, розво́ду, ч.

1. Дія за знач. розво́дити 1. Розвідник Петро Костенко, стомлений цілоденним переходом, байдуже розглядав у бінокль вулицю, щоб скоротити завжди такі довгі десять-п’ятнадцять хвилин між зупинкою колони і розводом по квартирах (Багмут, Опов., 1959, 68).

На ро́зві́д — з метою розвести, розмножити, одержати новий урожай, приплід. Полючи на городі в багатого мужика, вона не хотіла брати грошей, а прохала одсипати пшеничним зерном, щоб мати гарний гатунок пшениці. Це на насіння, на розвід (Коцюб., II, 1955, 25); Два пуди восени одержав меду дід І на додатоквулик на розвід (Підс., Поеми, 1954, 59).

2. тільки розві́д, військ. Огляд і розподіл по постах військових підрозділів, признач. у караул. [Зарицький:] Пане прокурор, ви знаєте самійого величність в неділю буде на розводі військ (Голов., Драми, 1958, 234); Виставляв [Сагайда] пости біля вікон, біля кожної дірки, звідки можна було вести огонь і робити спостереження. Інструктував при цьому бійців детально, впевнено, як наряд на розводі (Гончар, III, 1959, 143).

3. тільки розві́д. Відстань між розведеними, розсунутими кінцями або частинами чого-небудь. Пружинні шайби повинні мати розвід не менш як на 1,5 товщини шайби (Автомоб., 1957, 335); При вході в каземат нам, людям середнім на зріст, ще можна стояти не горблячись. Два кроки впереді треба згинатися. Ширина казематув розвід рук (Літ. Укр., 15.VII 1969, 3).

4. розм. Те саме, що розлу́чення 2. — Що це ви, Суліман, так квапитесь мене оженити?засміявся [Безбородько] вимушено. — А самі… чому, власне, ви не женитесь удруге? У вашій вірі допускаються розводи… (Вільде, Сестри.., 1958, 422).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 633.

Розвід, воду, м.

1) Разводъ, расплодъ. Курей і гусей на розвід дала. Св. Л. 278. Ой одчиняй, наш паночку, новий двір, бо несем тобі віночка на розвід. Чуб. III. 246.

2) Разрывъ, ссора. Я ж тобі сказала при твоєму роду, щоб не було послі між нами розводу. Мет. 46.

3) Порядокъ, толкъ. І сьому дала розвід, і тому дала розвід, а все розумно, все обачно. Федьк. Пов. 31.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 35.

розвід Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
divorceразвод

розвід Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rozvidrozvidrozvid

розвід Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

розвід Словоформи слова

Називнийрозвідрозводи
Родовийрозводурозводів
Давальнийрозводові, розводурозводам
Знахіднийрозвідрозводи
Оруднийрозводомрозводами
Місцевийна/у розводіна/у розводах
Кличнийрозводерозводи

розвід Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

розвід в англійській розкладці - hjpdsl

Цитати української літератури з використанням слова розвід

"Але витрати на розвід має взяти на себе."Самчук Улас Олексійович - Марія

"Це на насіння, на розвід"Коцюбинський Михайло Михайлович - Fata morgana

"Елпідифорова перша жінка жила в столиці й усе не згоджувалась брати з ним розвід, бо мала на думці й собі вийти заміж"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Неоднаковими стежками

"Оже як не мандрували «мазепи», а все-таки більше сотні сімей зосталося на розвід панам Польським, на послугу їх примхам та вигадливим примусам"Мирний Панас - Хіба ревуть воли, як ясла повні

"Та ще яка чутка ходить, ніби чоловік Зіни зійшовся там десь, у Києві, з якоюсь повією і хоче розвід брати…"Винниченко Володимир Кирилович - Голос

"— Так, просто не буде, тай годі! Я на розвід не дам згоди, а також не дам йому сина."Винниченко Володимир Кирилович - Записки Кирпатого Мефістофеля

"— То ти розпочинай діло за розвід"Нечуй-Левицький Іван Семенович - На гастролях в Микитянах

"Чи не в Михайла Гасана брав на розвід?"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир