ПІСЛЯ
Значення після це
ПІ́СЛЯ.
1. присл. Через деякий час; потім, пізніше. [2-га дівчина:] Ото завше так — як сперва [спочатку] дуже весело, то після будеш плакать (Вас., III, 1960, 13); [Явтух:] Письменник вірш читає,.. а після буде обговорення (Корн., II, 1955, 103).
2. прийм., з род. в. Сполучення з прийм. пі́сля виражають:
Об’єктні відношення
Уживається при означенні дій, подій і т. ін., за якими відбувається інша дія, подія і т. ін. — Ото ж і поснідаєш після купання (Мирний, І, 1954, 245); — Чи правда, що після війни ви хочете всю землю засадити садами? — Правда, — сказав Щорс (Довж., І, 1958, 190); Після дощу гостріше пахнуть квіти (Сос., II, 1958, 131); // Уживається при означенні осіб та предметів, за якими ідуть слідом (з’являються, починають діяти і т. ін.) інші особи та предмети. Був [Василь] якийсь задумливий змалку: чи те, що він у таку тяжку годину народився, хутенько після [смерті] мого чоловіка, чи таку вдачу йому бог дав (Вовчок, І, 1955, 273); Мати поглядом відшукала на полі панські вітряки, в яких після Синяви працював Роман (Стельмах, І, 1962, 513); Вічно він запізнювався на роботу.., а те, що робив, все рівно треба було після нього переробляти (Тют., Вир, 1964, 240); // Уживається при вказівці на послідовність, зв’язану з кількісним означенням осіб, предметів, явищ і т. ін. Після всіх побрався Павло додому (Вовчок, І, 1955, 149); Квіти — то була, після математики і музики, третя безмежна батькова пристрасть (Смолич, II, 1958, 8).
Часові відношення
Уживається при означенні часової межі. Пані Броніслава хоче їхать після 15-го на виноград в Бессарабію (Л. Укр., V, 1956, 16); Був час після полудня (Смолич, І, 1958, 52); // Уживається при означенні навчальних, лікувальних закладів, установ і т. ін., по закінченні навчання, відпочинку і т. ін. у яких відбувається певна дія, подія, якесь явище і т. ін. Була й вона тоді молода, незадовго перед тим тільки приїхала сюди після агротехнікуму (Гончар, Тронка, 1963, 96); Після лікарні йому стало краще; // Уживається при означенні їжі, напою тощо, за споживанням яких здійснюється, відбувається і т. ін. якась дія, подія тощо, називається яке-небудь явище і т. ін. Вона одкинула назад голову і.. сльозавими очима в червоних повіках, що ставали завжди такими після наливки, дивилась зверху на кучеряву голову хлопця (Коцюб., І, 1955, 403); Пригинаючись, розсипалися [піхотинці] з казанками в руках по міжряддях: вибирали ще не зопрілі від дощів сиві кетяги, ласували ними після солдатської каші (Гончар, III, 1959, 208); // Уживається при означенні явища, що вказує на припинення існування людини, тварини і т. ін., за яким настає якась подія, дія, яке-небудь інше явище тощо. Після смерті матері.. непривітне стало Парасчине життя у дворі (Мирний, IV, 1955, 37); З різних боків на неї повели наступ нав’язливі поклонники з числа зовсім юних офіцерів, які прибули в полк уже після загибелі Брянського (Гончар, III, 1959, 194); // Уживається при означенні конкретної особи або певної живої істоти, життя, проживання, час діяльності і т. ін. якої закінчився. [Xимка:] Після батька ми зосталися невеличкими (Мирний, V, 1955, 220); Їй хотілось насамперед вихаючити [вичистити] хату від порохів, що лишилися після Олександри (Коцюб., І, 1955, 53).
Кількісні відношення
Уживається при означенні кількісної межі чого-небудь. Після другої [чарки] лице Василеве помуріло (Мирний, IV, 1955, 131).
Просторові відношення
Уживається при позначенні місця, міста, пункту і т. ін., минувши які, здійснюють якусь дію або відчувають яку-небудь подію, якесь явище і т. ін. За кілька перегонів до станції Ганівка Давидові Мотузці вперше після міста та казарми степ війнув просто в лице міцним духом землі (Головко, II, 1957, 7); Після Семипілок Щорс розбив Петлюру в Димерці і Броварах (Довж., І, 1958, 165).
Пі́сля то́го, як — сполучник підрядності, який означає, що дії головного речення передує дія підрядного речення. На якийсь час після того, як він одружився з Домною, «дурні думки» .. почезли [пощезали] (Коцюб., І, 1955, 109); Обличчя його було землисто-сіре.. навіть після того, як він витер з нього пилюку (Гончар, III, 1959, 9).
ПІСЛЯ… Перша частина складних слів, що відповідає слову пі́сля у 2 знач., напр.: післяаварі́йний, післяврожа́йний, післядощови́й, післяекзаменаці́йний, післяполивни́й і т. ін.
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 542.
Після нар. Послѣ. Після великодних святок. Стор. МПр. 60. Після чого, въ вопросительныхъ предложеніяхъ, кромѣ основного значенія, употребляется еще въ значеніи: отчего, почему. Не знаю що і після чого старі сумують. Шевч. 100.
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 188.
після Переклад слова
Переклад на англійську Translate | Переклад на російську Перевод |
after | после |
після Транслітерація слова
Паспортна транслітерація | Географічна транслітерація | Американська транслітерація |
pislia | pislia | pislya |
після Рід - прийменник
після Кількість літер у слові
Кількість літер | Кількість голосних | Кількість приголосних |
5 | 2 | 3 |
після в англійській розкладці - gsckz
Цитати української літератури з використанням слова після
"— Це безглуздо — ось що мене вражає, — сказав після тяжкої мовчанки Михайло Павлович"Бережний Василь Павлович - Експеримент «Корона»
"Пріор наморщив чоло, скривився неприємно і мовчав хвилину і тільки після другого стуку сказав:"Франко Іван Якович - Чума
"Зять добре знав, що як теща одпише на його жінку поле, то після її смерті підніметься тяганина й колотнеча, бо Петро позиватиметься з ним, і йому довелось би багацько грошей пропозивать і, може, й поле втратить."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Біда бабі Палажці Солов’їсі
"І після вас другії листя будуть,"Глібов Леонід Іванович - Шелестуни
"Покохалися, після закінчення війни одружилися"Бережний Василь Павлович - Дарунки Шамбали
"Крила зміцніють після весни,"Грінчак Василь Якович - Земле моя
"Після качки мусив лізти в льох, далі повитирати склянки."Винниченко Володимир Кирилович - Терень
"Якось після занять у цеху він попросився допомогти майстрові Слю лагодити вентилятора"Бережний Василь Павлович - Синьосвітна богиня
"Там-бо є у латини сваволя, там є чистець після смерті мудрим безсоромникам, розпутникам і розкішникам, а в нас, дурної Русі, чистця після смерті немає, а тільки (перебування), перш ніж умерти, у терпеливому стражданні та покаянні"Вишенський Іван - Чесній і благоговійній стариці Домнікії…
"Юрко як у воду дивився: після уроків він одразу знайшов свого бота"Ячейкін Юрій Дмитрович - Мої і чужі таємниці