ПЕНЯ

Значення пеня це

ПЕНЯ́, і́, ж.

1. Грошове стягнення за невиконання або прострочення взятих за домовленістю або встановлених законом зобов’язань.

2. заст. Штраф (у 1 знач.). Накладали [пани] велику пеню на того, хто пропускав у жнива дні (Н.-Лев., II, 1956, 261); [Кармелюк:] Бачте, справа така: я наклав на нього [пана Стася ] пеню і дав йому три дні строку, щоб її виплатив, а ні, то обіцяв сам навідатись до його в гості (Вас., III, 1960, 182); Сотник знав кримінальні закони Речі Посполитої, якими керувалися і воєводства на Україні: за побій поселянина той закон карав грошовою пенею (Ле, Наливайко, 1957, 62).

3. заст. Незадоволення або скарга. — На кого маєте пеню, скажіть: я брата рідного не пожалію, аби б по правді доказ був, — так сказав голова (Кв.-Осн., II, 1956, 396).

Зво́дити (звести́, наво́дити, навести́ і т. ін.) пеню́ на кого — що — те саме, що Зво́дити (звести́) на́клеп (див. на́клеп). — З щирого серця запомогу вам приносимо, а ви пеню на нас ізводите, що, замісто Дениса, хочемо лукавим способом громаду одурити! (Гр., II, 1963, 355); Склада́ти (скла́сти, злива́ти, зли́ти і т. ін.) пеню́ на кого — перекладати, звалювати провину на кого-небудь. — Сама ходить по хатах, піддурює людей іти з собою, а на мене складає пеню (Н.-Лев., II, 1956, 338).

4. заст. Біда, горе. — Чи бачиш, як ми обідрались! Убрання,постоли порвались, Охляли, ніби в дощ щеня! Кожухи, свити погубили І з голоду в кулак трубили, Така нам лучилась пеня (Котл., І, 1952, 72); Кахи! кахи! Се за гріхи мене пеня спіткала! (Г.-Арт., Байки.., 1958, 134).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 117.

Пеня, ні́, ж.

1) Напасть, бѣда. По п’ятінках заробляла, щоб шовкову хустку придбати та сю пеню звязати. Тепер на тебе пеня напала, що не всіх пов’язала. Кв. Така нам лучилася пеня! Як на ту пеню і шати приходять. Оце пеня!

2) Придира, привязчивый человѣкъ. Пеня московська. Чуб. І. 267.

3) Мати на пеню. Имѣть причину для ссоры. Я з тобою не маю нічого на пеню. Ном.

4) Пеню волокти на кого. Обвинять напрасно, взводить на кого что. Хиба я буду на себе пеню волокти.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 106.

пеня Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
penaltyпеня

пеня Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
peniapeniapenya

пеня Рід - іменник, жіночий рід, неістота

пеня Словоформи слова

Називнийпеняпені
Родовийпеніпеней
Давальнийпеніпеням
Знахіднийпенюпені
Оруднийпенеюпенями
Місцевийна/у пеніна/у пенях
Кличнийпенепені

пеня Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
422

пеня в англійській розкладці - gtyz

Цитати української літератури з використанням слова пеня

"— Ще з цим зчепиться! Ну, й пеня!» А тут, як на зло, ніяк злота не найду"Винниченко Володимир Кирилович - «Уміркований» та «щирий»

""Ну та й причепилась оця московська причепа, неначе шевська смола! Чiпляється до слабого чоловiка: хоч вмирай, а його вислухай! Це правдива московська пеня"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Гетьман Iван Виговський

"Це якась пеня на нас, та ще й надаремна, якась намога, якась причепа, хто його зна й за що"Нечуй-Левицький Іван Семенович - На гастролях в Микитянах

"Педоря кидається до його, однімає макітру.) Оце якась московська пеня вшелепалась у хату! Геть же! Не беріть, бо пироги лічені! Тітко Горпино! Вже тільки п’ятдесят шість…"Нечуй-Левицький Іван Семенович - На кожум’яках