ПАС

Значення пас це

ПАС1, а, ч.

1. Те, чим підперізують одяг по талії (ремінь, шнур і т. ін.). Тогді добре було: їж хліб, хоч розпережи паса (Номис, 1864, № 679); Чорний чоловічий сіряк, підперезаний пасом, чоботи й шапка надавали цьому хлопцеві ділового вигляду (Досв., Гюлле, 1961, 109); // Дві з’єднані перемичкою смуги шкіри або брезентової тканини з пряжками для зв’язування і перенесення ручного багажу. Сидів [пасажир] на шкіряному чемодані, перев’язаному ремінними пасами (Ле, Міжгір’я, 1953, 8).

2. розм. Довга вузька смуга, стрічка тканини, паперу і т. ін. Вона.. одшматувала довгий пас з своєї підтички і з поміччю Остапа тісно зав’язала йому рану (Коцюб., І, 1955, 357); // Довга вузька смуга чого-небудь, на чомусь. День був ясний, сонце тільки що підбилося; променясті паси косо перерізують усю хату (Мирний, III, 1954, 98); На худих кривих ногах красувалися тісні штани, права половина яких була у червоних та синіх пасах (Оп., Іду.., 1958, 408); * У порівн. Крізь вікна широкими пасами вливалося місячне світло (Бабляк, Вишн. сад, 1960, 28); // перен. Те, що тягнеться довго в часі або просторі. — Життє [життя] моє сталося єдиним, неперерваним пасом жалю, горя (Фр., VIII, 1952, 163).

Де́рти (рі́зати, виріза́ти) паси́ з кого — катувати кого-небудь. — Дайте мені його в руки, то я з нього виріжу паси (Тич., І, 1957, 269).

3. техн. Довгий ремінь або спеціально зроблена смуга брезентової тканини чи іншого міцного матеріалу, що служить для передачі руху від одного шківа до другого. Стан і натяг пасів привода насоса з вентилятора треба перевіряти кожний день (Автомоб., 1957, 69); Шуміли колеса, ляскотіли ремінні паси, передаючи свою енергію наверх, до жорен (Шиян, Баланда, 1957, 20).

ПАС2, виг.

1. У деяких карточних іграх — заява про відмовлення брати участь у даному розиграші до наступної роздачі карт. — Віст! — сказав Книш. — Пас! — обізвався Рубець (Мирний, III, 1954, 147); Картярі заглиблені кожен у свої карти: — Пас, — сказав і другий. — В темну! (Головко, І, 1957, 437).

2. у знач. присудка, перен., розм. Не в силах, змушений відмовитись що-небудь робити. Щоб більше ж угодить коханці, Сказав [Юпітер]: "Дивися, як Троянці Од Турна врозтіч всі летять, Венера пас перед тобою: Од неї краща ти собою.." (Котл., І, 1952, 261); — Я пас. — І я пас… Сьогодні ми непитущі (Гончар, Тронка, 1963, 66).

ПАС:3, а, ч., спорт. Передача м’яча, шайби і т. ін. кому-небудь з гравців своєї команди. Точний пас захисника.

ПАС4, а, ч. Певний рух гіпнотизера або такий, як у гіпнотизера, перед обличчям людини, яку він гіпнотизує. [Кальченко:] Сатано!.. (Робить паси над Павленком). Всі заніміли (Крот., Вибр., 1959, 502); * Образно. Хтось посилає свій привіт всій милій родині Кобилянських.., а комусь робить гіпнотизуючі паси в найбільш несподіваний спосіб (Л. Укр., V, 1956, 344).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 83 - 84.

Пас, са, м.

1) Поясъ, кушакъ. Од Спаса та й рукавиці за паса. Ном. № 485. Не чесався, не вмивався, не мав паса, не впасався. Гол. III. 80.

2) Ремень, на которомъ виситъ кузовъ кареты или коляски.

3) Полоса. Гол. Од. 58.

4) Лучъ. Сонце тілько що підбилося; промінясті паси косо перерізують усю хату. Мир. Пов. II. 76. Ум. Пасок.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 99.

пас Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
passпас

пас Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
paspaspas

пас Рід - іменник, чоловічий рід, неістота (ремінь;передача;рух),присудкове слово, вигук,дієслово, недоконаний вид

пас Словоформи слова

Називнийпаспаси
Родовийпасапасів
Давальнийпасові, пасупасам
Знахіднийпаспаси
Оруднийпасомпасами
Місцевийна/у пасіна/у пасах
Кличнийпасепаси

пас Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
312

пас в англійській розкладці - gfc

Цитати української літератури з використанням слова пас

"У колективізацію Вільгота трохи забарився записатись до артілі, але й задніх не пас"Гуцало Євген Пилипович - Мертва зона

"Під самими пахвами у нього був чорний ремінний пас з бляхою"Королів-Старий Василь Костянтинович - Перелесник

"— Пас! — вимагає червонощокий хлоп’як."Бровченко Володимир Якович - Бесіди з внучкою про хліб

"Індивідуальна гра ще нічого, а пас… не туди"Чабанівський Михайло Іванович - «Акванавти» або «Золота жила»

"З нею пас вівці, з нею бавився в крем’яхи, їй оповідав про відьму Улиту, її бив і з неї прозивався «байстручок, байстручок», сам не знаючи чому, бо так, либонь, прозивались з неї і інші."Самчук Улас Олексійович - Чого не гоїть огонь

"— Немає нічого, що б я не зробив для тебе, коли бог буде милосердним до пас."Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"Він зняв пас із револьвером, почепленим не на той бік, і поправив, перечепив на своє місце, підперезався як слід, обсмикався"Багряний Іван Павлович - Людина біжить над прірвою

"— Пас! — обізвався Рубець."Мирний Панас - Повія

"Майстер-друкар Дніпропетровського сільськогосподарського інституту Кирило Михайлович Гаращенко, родом з Криничанського району, переповів мені цікаві спогади діда Якова Котенка, який колись пас овець біля садиби Поля."Шаповал Іван Максимович - В пошуках скарбів