ПАНАХИДА

Значення панахида це

ПАНАХИ́ДА, и, ж. Церковна служба по померлому. Підсліпий дяк читав панахиду, хмурячись і розтягуючи слова (Мирний, І, 1954, 328); Вночі після панахиди побігла жінка топитися до Бугу (Стельмах, II, 1962, 362); // Те, що приносять на поминальну службу на згадку про померлого (паляниці, мед і т. ін.). Минулась попу Мелащина панахида (Укр.. присл.., 1955, 386).

Громадя́нська панахи́да — збори перед похороном, присвячені пам’яті померлого; траурний мітинг; Найма́ти (найня́ти, замовля́ти, замо́вити і т. ін.) панахи́ду — домовлятися про відправлення церковної служби по померлому. Найняли ми панахиду за душі наших покійників (Н.-Лев., III, 1956, 257); Слу́жити (відслужи́ти, пра́вити, відпра́вити, справля́ти, спра́вити і т. ін.) панахи́ду — проводити поминальну службу по померлому. Далі пішли у церкву, піп став служити панахиду (Кв.-Осн., II, 1956, 88); Микоша придивлявся до людей, які входили у кімнату, де правили панахиду, і клали на себе хреста (Полт., Дит. Гоголя, 1954, 288); У вересні чутка по місту гуляла, Що вбито Петра в лісовому бою, І мати по нім панахиду справляла, В базарі продавши кохтину свою (Перв., II, 1958, 336).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 42.

Панахида, ди, ж. Панихида. Прийшли на гроби, аж пан-отець уже й там і збірається правити панахиду. Кв. І. 86. Также то, что приносится на панихиду: булки, паляниці, медъ, сахаръ. За упокой своєї бабусі панахиду одніс. Г. Барв. 508. Панахиду поставила. Ном. № 8377. Ум. Панахидка. Ти й наняла бабусенька собі панахидку. Чуб. V. 1130.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 91.

панахи́да — церковна служба по померлому (в православ’ї); на від­міну від похоронної відправи може влаштовуватися через певний пе­ріод після смерті небіжчика; також їжа, яку приносили до церкви з цієї нагоди; громадя́нська панахи́­да — віддання останньої шани не­біжчику, траурний мітинг. За упо­кой своєї бабусі панахиду одніс (Ганна Барвінок).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 432.

панахида Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
memorial serviceпанихида

панахида Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
panakhydapanakhydapanakhyda

панахида Рід - іменник, жіночий рід, неістота

панахида Словоформи слова

Називнийпанахидапанахиди
Родовийпанахидипанахид
Давальнийпанахидіпанахидам
Знахіднийпанахидупанахиди
Оруднийпанахидоюпанахидами
Місцевийна/у панахидіна/у панахидах
Кличнийпанахидопанахиди

панахида Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

панахида в англійській розкладці - gfyf[blf

Цитати української літератури з використанням слова панахида

"І не панахида, на якій треба стояти з скорбним виразом лиця та нудьгою в душі."Винниченко Володимир Кирилович - Таємність

"Коли скінчилася панахида, було досить пізно"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Народ упав на коліна, і почалася панахида"Франко Іван Якович - Чума

"— Мамо! нащо ж ми будемо так багато напікати й наварювати? Це ж не обід, а тільки панахида"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Причепа

"В хаті всі не вмістяться, тому панахида відправиться надворі"Самчук Улас Олексійович - Марія