НАРЯД

Значення наряд це

НАРЯ́Д1, у, ч.

1. Те, у що наряджаються; одяг (перев. святковий, гарний). А Василь ходить по вулиці, поблискуючи своїми гудзями, щоб люди бачили, який він у новому панському наряді (Мирний, IV, 1955, 80); — І охота ж вам [дівчатам] було ото наряди в клунках перти, — дивувався Нестір (Гончар, І, 1959, 40); // перен. Зовнішнє покриття тварин, неживих предметів. Качури у весільному наряді мають голову чорного кольору з блискучим зеленуватим полиском (Птахівн., 1955, 37); Ось летить сніжок хрещатий. В’ється, крутиться й ляга, У наряд у волохатий Чорну землю одяга (Черн., Поезії, 1959, 209).

2. заст. Збруя. Товаришу, пане-брате, Вволи як мою волю; Веди коня у наряді Да за тілом за мною (Чуб., V, 1874, 1045).

НАРЯ́Д2, у, ч.

1. Завдання, розпорядження про виконання якої-небудь роботи. Увечері вчорашнього дня дав Оксен наряд — возити із.. лісу дерево на будівництво колгоспної конюшні (Тют., Вир, 1960, 241); // Письмове розпорядження про виконання якої-небудь роботи. Майстер, схилившись на рипучий стіл, підписував наряди (Донч., VI, 1957, 161); // Розподіляння, роздавання завдань, розпоряджень про виконання якої-небудь роботи. Коли Смоливус піднявся на відкатний двір, побачив, що наряд закінчився й почався спуск робітників у шахту (Чорн., Красиві люди, 1961, 64).

2. Документ, розпорядження про видачу або відправку яких-небудь товарів, матеріалів і т. ін. Оформивши наряд, сугакліївці навантажили машину і незабаром виїхали з двору цукрозаводу (Добр., Тече річка.., 1961, 125); Вийшовши з райкому, одразу кинулися [голова сільради і голова колгоспу] до райспоживспілки і таки висварили.. наряд на бензин і автол (Кучер, Трудна любов, 1960, 261).

3. Виконання певних обов’язків (перев. військових) за особливим дорученням. Після добового наряду по гарнізону наш окремий взвод пішої полкової розвідки повернувся з міста (Багмут, Записки.., 1961, 6); Солдати, призначені в наряд для нічного патрулювання по місту, вишикувалися на плацу в дворі комендатури (Собко, Запорука.., 1952, 29); Не завітавши і додому, пішов [Єгор] до шахти, у наряд (Уп., Вірші.., 1957, 196).

Наря́д поза че́ргою; Позачерго́вий наря́д — міра дисциплінарного покарання. От коли б Микола Леонідович дав йому просто наряд поза чергою. Але ні! (Багмут, Щасл. день.., 1951, 10); За ці "жарти" Льоня не раз діставав від конфліктної комісії [комуни] догани, позачергові наряди, сидів на гауптвахті (Мик., II, 1957, 476).

4. Група військовослужбовців, підрозділ, який виконує військові обов’язки за особливим призначенням. Наряд виїхав на конях, посилено озброєний, як це й завжди велося в частині (Ле, С. Голубар, 1950, 35); Під кущем біля кулемета чути приглушену розмову — саме, видно, міняється наряд. Здає пост Остапенко, приймають Сердюки (Гончар, II, 1959, 265).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 179 - 180.

Наря́д, ду, м.

1) Нарядъ, убранство. Я їй дорогі наряди справила. Чуб. V. 720. Вивела вдова, вивела небога свою дочку у наряді. Грин. III. 207.

2) Сбруя. Ой у саді, соді, саді-винограді, стояв кінь вороний у наряді. Мет. 98. Ум. Нарядонько. Як удасться твій миленький та ревнивий, — не дасть тобі нарядоньку поносити. МУЕ. III. 131.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 517.

наряд Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
outfitнаряд

наряд Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
nariadnariadnaryad

наряд Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

наряд Словоформи слова

Називнийнаряднаряди
Родовийнарядунарядів
Давальнийнарядові, нарядунарядам
Знахіднийнаряднаряди
Оруднийнарядомнарядами
Місцевийна/у нарядіна/у нарядах
Кличнийнаряденаряди

наряд Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

наряд в англійській розкладці - yfhzl

Цитати української літератури з використанням слова наряд

"За хвилину підійшов іще наряд міліції в цивільному, й таким чином варти стало більше, ніж в’язнів"Багряний Іван Павлович - Людина біжить над прірвою

"— Еще в замчище пана полковника поразил меня его странный наряд — желтые штаны и зеленый жупан с синим поясом… вот они, видите?."Старицький Михайло Петрович - Молодость Мазепы

"Увечері вчорашнього дня дав Оксен наряд — возити із кирнасового лісу дерево на будівництво колгоспної конюшні"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"Володька ще раз беруть «в наряд»"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Коли десь треба чогось добути, виканючити, вибити наряд на запчастини або на шифер, — мішок тарані не забудь прихопити, їдучи у відрядження, повернешся з перемогою…"Гончар Олесь Терентійович - Бригантина

"Разорила зима их веселый наряд,"Глібов Леонід Іванович - Зима («Белоснежная даль без конца разлеглась…»)

"Може, звернутися в мiлiцiю? Побачивши наряд прикордонникiв, що пробирались поза пляжем, хотiв уже кинутись до них, щоб виказати чужака, ступнув кiлька крокiв i зупинився"Бережной Василий - Юнак з моря

"Телефонуйте у райвідділ, звідти пришлють наряд""Авраменко Сергій Володимирович - Брати

"— 3 волості зараз наряд буде"Мирний Панас - Повія

"Під халатами були єжовські уніформи — це був екстратрус, і робити його мав наряд оперативників з Раднаркомівської, де мали підстави не довіряти тюремній адміністрації й вряди-годи робили наглі контролі своїми, вірними «урядові й партії», людьми."Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський