МАЙНУТИ

Значення майнути це

МАЙНУ́ТИ, ну́, не́ш, док.

1. чим. Однокр. до ма́яти 2; махнути. Вийшов Хо на галяву, сперся на сучкуватий костур, майнув довгою бородою — і повіяв од неї тихий вітрець (Коцюб., І, 1955, 149); Майнула крилами чайка-кигичка, знялася над рожево-золотою водою (Ів., Тарас. шляхи, 1954, 211); Майнула Юрза чорною хусткою, встигла обернутись яструбом, та не встигла відлетіти (Шиян, Іван — мужицький син, 1959, 63).

2. З’явитися на короткий час і зникнути; мигнути. Корчма майнула перед очима, неначе намальована на картині (Н.-Лев., III, 1956, 145); Темна тінь майнула по хаті (Фр., II, 1950, 19); Щось подібне до усмішки майнуло в його очах, сірих, як туман (Ю. Янов., І, 1958, 122); // Блиснути (у 1 знач.). Майнула блискавиця, на мить зірвала над лісом чорне укривало (Вас., II, 1959, 329); Мов зірка, що виткнулась в бурю із хмар, Майнув за останнім вагоном ліхтар (Мур., Лірика, 1954, 148); // перен. Раптом і ненадовго з’явитися в свідомості, уяві тощо. Хай тобі про брата Думонька майне, — Надвечір тихенько Спогадай мене! (Граб., І, 1959, 218); Пронизлива думка майнула в голові Романенка (Жур., Звич. турботи, 1960, 76); // безос. "Значить, висота наша!" — майнуло в голові Черниша, і він закричав щосили: — Наша! Наша!!! (Гончар, І, 1954, 108).

3. розм. Швидко минути (про час). Звелося літо, і не знать, Як день за днем минув, І серпень дав, що можна дать, І вересень майнув… (Щог., Поезії, 1958, 387); Чи день мине, чи ніч майне, Та завжди у тривозі Важкий обов’язок мене Не кидає в дорозі (Мал., Серце… 1959, 210).

4. розм. Швидко побігти, полетіти тощо куди-небудь. І діти майнули По горищах, по коморах, По льохах, усюди (Шевч., І, 1951, 115); Веселая воля на неї дихнула — І пташка у поле стрілою майнула (Гл., Вибр., 1957, 249); Вибравши таку догідну хвилину, майнув Панько до сіней і побіг босими ногами по камінних сходах (Март., Тв., 1954, 165); * Образно. Потім думкою майнув [Косинський] на вал фортеці (Ле, Україна, 1940, 73); // фам. Поїхати, відправитися куди-небудь. Коли Лісовський їхав на Камчатку, він, прощаючись з Левченком, напівжартома сказав йому: — А може майнемо разом на північ? (Стельмах, Хліб.., 1959, 23); // фам. Утекти. На вокзалі названі матроси.. вимагають паровоза, щоб майнути додому (Ю. Янов., І, 1954, 271); Видно, поспішає [німецька колона] вирватись на велику дорогу, щоб майнути потім на захід (Гончар, III, 1959, 449).

5. рідко. Однокр. до ма́яти 4; повіяти, війнути. Вітер майнув раз, і вдруге, і втрете, верхів’я дерев загомоніли (Ів., Тарас. шляхи, 1954, 264).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 598.

Майну́ти, ну, неш, гл.

1) Махнуть. Вийшла ж вона за ворота хусточков майнула. Гол. І. 60.

2) Мелькнуть. І перед моїми очима майнули, як мрія, картини Макарта. Левиц. І. Щось наче майнуло поуз вікно. Г. Барв. 299. Та вже тому діду чуприна майнула, стоїть баба на березі, руками сплеснула. Н. п. Ще він грімить, а вже стріла майнула. К. Іов.

3) Быстро пойти, быстро уйти, быстро броситься. І діти майнули по горищах, по коморах, по льохах, — усюди. Шевч. 168. Стороженька п’яна була, уснула, я, молода, на улицю майнула. Чуб. V. 640.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 398.

майнути Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
waveмелькнуть

майнути Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
mainutymainutymaynuty

майнути Рід - дієслово, доконаний вид

майнути Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особамайнумайнемо
2 особамайнешмайнете
3 особамайнемайнуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідмайнувмайнули
Жіночий рідмайнула
Середній рідмайнуло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа майнімо
2 особамайнимайніть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Минулий часмайнувши

майнути Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

майнути в англійській розкладці - vfqyenb

Цитати української літератури з використанням слова майнути

"Майнути? Вдатись би до Головного; але чи відпустить? Нізащо"Гончар Олесь Терентійович - Циклон

"А ще краще трохи остудити, сунути за пазуху, майнути на вулицю"Дімаров Анатолій Андрійович - На коні й під конем

"— Ех, майнути б туди ще раз! — зітхнув Дмитро Іванович"Шаповал Іван Максимович - В пошуках скарбів

"Тьху! Знайшов куди посилати - на Чорноморське узбережжя! Це колись журналiсти будь-що намагалися майнути туди у лiтню пору з командировочним посвiдченням i редакцiйними грiшми у кишенi"Ячейкин Юрий - Спалах понадновот зiрки

"То що менi робити? Я кладу на виднотi гриби, кажу, щоб вони нiкуди не втекли з куреня, а сам думаю майнути в осичняк пошукати красноголовцiв"Стельмах Михайло Панасович - Щедрий вечір

"Надумав розвiдать майнути: "Крюс Джеймс - Мiй прадiдусь, героi i я

"Величезні повітряні флоти озброєні «маюном», готові щохвилини хмарами майнути в небо, сповнити його мертвячою трутою й разом із ворогом попадати на землю мертвими купами"Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Тодосій надумав майнути до Канади"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Тiльки чекав лiта, щоб вирватися з роботи й майнути з хлопцями в теплi краї, на Озерище"Ненацки Збигнев - Новi пригоди Самоходика

"Зараз ця «ковбаса» теж, видно, поспішає вихопитись на велику дорогу, щоб майнути потім на захід"Гончар Олесь Терентійович - Прапороносці