КЛОПОТАТИ

Значення клопотати це

КЛОПОТА́ТИ, очу́, о́чеш, недок.

1. перех. Турбувати, тривожити, хвилювати кого-небудь. Не пишу до нього [І. Франка], бо боюсь його клопотати, але Вас прошу написати мені, як тепер його здоров’я (Коцюб., III, 1956, 306); Рушнички шиті лежать у скрині, Вже не клопочуть вони дівчини! (Л. Укр., І, 1951, 322); Пріська замислилася: не хотілося їй клопотати чужих людей (Л. Янов., І, 1959, 246).

◊ Ду́мка клопо́че (клопота́ла і т. ін.) го́лову кому, чию; Ду́мка клопо́че (клопота́ла і т. ін.) кого — когось турбує, хвилює якась думка. Уночі йому не спалося, важкі думки клопотали йому голову… (Мирний, IV, 1955, 36); Партизана найбільше клопотала думка про те, що ці вуличники можуть скомпрометувати перед селянами ідею комуни (Мик., II, 1957, 393); Клопота́ти го́лову кому, чию — турбувати, хвилювати когось. Вийшли з міста [заробітчани] в поле на битий шлях. Тут уже інші речі клопочуть Грицькову голову (Мирний, І, 1949, 171); — Як заробив, так хай і одвічає, а ти [мати] начальникам голови не клопочи (Гр., II, 1963, 432); Клопота́ти кло́потами кого, що — тривожити, турбувати клопотами кого-, що-небудь. Врочисте свято клопотало кожну сім’ю своїми споконвічними клопотами (Мирний, І, 1949, 298); Клопота́ти свою́ (собі́) го́лову чим — обтяжувати, перевантажувати пам’ять чимось. — Чорт зна чим ти клопочеш свою голову, Карпе! (Коцюб., І, 1955, 300); — Не клопочи хоч оцим голови собі, Петре (Головко, II, 1957, 333).

2. неперех., рідко. Те саме, що клопота́тися 1; поратися. [Настя:] Еге, доню, ти клопочи, порядкуй, душко моя (Кроп., II, 1958, 41); Мама, звичайно, як мама — Біга, підносить, клопоче. Ходить слідом за синами, Нишком втираючи очі (Гірник, Сонце.., 1958, 59).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 189.

Клопотати, почу, чеш, гл.

1) Безпокоить, утруждать, надоѣдать. Не тра стару клопотати: стара знає, кому дати. Ном. № 2711. Та чого тужиш, та чого плачеш, головоньку клопочеш? Гол. І. 131. Ще не час голівку молоденьку на господарстві клопотати, — нехай погуляє дівчиною. МВ. І. 35. Не клопочи мені голови. Не надоѣдай мнѣ! Не приставай ко мнѣ!

2) Озабачиваться о чемъ. Клопочуть нянькою, так я й пришила.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 252.

клопотати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to applyходатайствовать

клопотати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
klopotatyklopotatyklopotaty

клопотати Рід - дієслово, недоконаний вид

клопотати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаклопочуклопочемо
2 особаклопочешклопочете
3 особаклопочеклопочуть
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаклопотатимуклопотатимемо
2 особаклопотатимешклопотатимете
3 особаклопотатимеклопотатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідклопотавклопотали
Жіночий рідклопотала
Середній рідклопотало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа клопочімо
2 особаклопочиклопочіть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часклопочучи
Минулий часклопотавши

клопотати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

клопотати в англійській розкладці - rkjgjnfnb

Цитати української літератури з використанням слова клопотати

"І от, чим більше він жив та старівся, тим більше почали клопотати його думки: «Що буде, як його не стане? Як те життя свого коліна впорядкувати, щоб не було між ними сварки, та бранки, та лихого розладдя?."Мирний Панас - Казка про правду та кривду

"Дивується, що панич узявся за мене клопотати"Мирний Панас - Повія

"– Що, мовляв, вашу милость клопотати нам!"Вовчок Марко - Викуп

"— Хто ж тебе держить? Я тобі давно кажу: чим клопотати мене з своїми дітьми, ішла б собі, куди сама знала"Мирний Панас - Хіба ревуть воли, як ясла повні

"Історик почав клопотати, щоб ці експонати потрапили не в поміщицькі хороми, а до музею"Шаповал Іван Максимович - В пошуках скарбів