КЛИКАТИ

Значення кликати це

КЛИ́КАТИ, кли́чу, кли́чеш, недок., перех.

1. Голосом, жестом просити наблизитися, підійти, обізватися; гукати (у 1 знач.), волати. Не виглядай, матусенько, В віконечко в поле. Не клич дарма татусенька: Не вернеш ніколи!.. (Г.-Арт., Байки.., 1958, 173); Стояв він в одному з передніх рядів лицем сюди і на мигах кликав його [Саранчука] до себе (Головко, II, 1957, 518); // Відповідним чином гукати (свійських птахів, тварин). — Одчинила я курник, сипнула зерна і почала кликати курей (Мирний, І, 1954, 237); Хтось тонко, пронизливо кликав коня: — Кось! Кось! Кось! (Донч., II, 1956, 46).

2. Запрошувати когось прийти, з’явитися куди-небудь з певною метою. В кружку сердешні сі сиділи І кисло на море гляділи, Бо їх не кликали гулять (Котл., І, 1952, 102); [Xристя (набира воду):] Чи буде ж то Одарка кликати на сватання? (Кроп., І, 1958, 89); — А я, як побачила вас, так зразу й подумала, ..може, Орисю заміж віддають, з калачем кликати на весілля (Головко, II, 1957, 494); // на кого, розм. Бажати комусь чого-небудь, накликати якесь нещастя. Це було майже рівнозначно тому, що хтось став би сам кликати на себе погибель (Гончар, III, 1959, 156); // Просити когось бути за кого-небудь, ким-небудь. Як се воно так вийшло: ворогували-ворогували, — а прийшлосяПараска у куми кличе? (Мирний, IV, 1955, 67); [Степан:] Он як! Це чи не за старосту прийшов мене кликати? (Кроп., II, 1958, 51); // перен. Вабити, притягати. Грає кров у нас куманська, Кличе вільний нас простір (Фр., XIII, 1954, 355); За ними зеленіло свіже, вимите дощем село. Воно кликало парубка в свою незвично принадну глибінь (Стельмах, І, 1962, 104).

3. до чого та з інфін. Пропонувати діяти в певному напрямі; заклика́ти (у 2 знач.). Бажав би віки працювать, До миру кличучи, щоб люди Людей спішили розкувать! (Граб., І, 1959, 99); Уже давно ми на порі, давно всіх кличемо: до волі! (Тич., І, 1957, 72); Зоря, як птиця, б’ється об колони у залі тій, де Ленін виступав і кликав битися за світ Червоний… (Сос., II, 1958, 331).

4. розм. Те саме, що назива́ти 1. — Клич мене просто Семеном, як я тебе — Андрієм (Коцюб., І, 1955, 447); Івана кликали в селі Переламаним (Стеф., І, 1949, 62); Всі ж діти кликали хлопця просто Бициком (Донч., VI, 1957, 7).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 181.

Кликати, кличу, чеш, [p]одн. в.[/p] кликнути, кну, неш, гл.

1) Кричать, подавать голосъ. Володарь, володарьку, одчинь ворота! Чого хочете, чого кличете? Н. п. Кликне-покликне Филоненко, корсунський полковник. Дума.

2) Звать, призывать, сзывать. Чи ти чула, дівчинонько, як я тебе кликав? Мет. 9. Кличе мати вечеряти, а донька не чує. Шевч. 66. Не прийшов я кликати праведників. Св. Л. V. 32. Клич громаду! Шевч. 208. Употребляется также съ предлогомъ на: от брат приостав трохи та й кличе на мене. Федьк. Съ измѣненнымъ удареніемъ: кликнути. Позвать. Пійдіть, гінця мені кликніте! Котл. Ен. І. 27.

8) Называть (по имени). Ой ти дівчино, ти мила моя! як же тя кличе мати твоя? Гол.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 250.

кликати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
callзвать

кликати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
klykatyklykatyklykaty

кликати Рід - дієслово, недоконаний вид

кликати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особакличукличемо
2 особакличешкличете
3 особакличекличуть
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особакликатимукликатимемо
2 особакликатимешкликатимете
3 особакликатимекликатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідкликавкликали
Жіночий рідкликала
Середній рідкликало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа кличмо
2 особакличкличте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часкличучи
Минулий часкликавши

кликати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

кликати в англійській розкладці - rkbrfnb

Цитати української літератури з використанням слова кликати

"Тоді Моховинка кинулася кликати дітей"Королів-Старий Василь Костянтинович - Хуха-моховинка

"Причому в ній же звернутись до всіх верств українського громадянства й кликати до спільної дружньої праці над визволенням рідної землі з неволі й злиднів"Винниченко Володимир Кирилович - Божки

"Цілий день так позіхала, що мусила кликати шептуху."Нечуй-Левицький Іван Семенович - На кожум’яках

"У хазяйки попрохав він висівок і коли та принесла, висипав їх у відро, налив туди повно води, росколотив і показуючи кнурові, почав кликати"Багряний Іван Павлович - Рука

"Прокинувся Велетень, став кликати красуню."Васильченко Степан Васильович - Чорний орел

"— Ми прийшли за ним його кликати їсти, тепер хай він до нас і не доторкається, хай оту ящірку злопа."Мирний Панас - День на пастівнику

""Доведеться титарку кликати", подумала Онися."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старосвітські батюшки та матушки

"Тепер, коли в них усе вияснилось? Для чого ж тоді його кликати? З помсти? З бажаняя показати: от маєш, не потребую я тебе."Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"— Та цур тобі, я тебе й не думав кликати! — каже чоловік."Усна народна творчість - Ох

"Веслярі стали кликати до козаків:"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний