КИТИЦЯ

Значення китиця це

КИ́ТИЦЯ, і, ж.

1. Жмуток ниток, шнурків і т. ін., зв’язаних з одного кінця докупи, що є прикрасою, оздобою чого-небудь. Пишно вив’язала Ганна голову.. червоною великою хусткою з білими та зеленими китицями (Н.-Лев., І, 1956, 84); На Романові була синя шовкова сорочка з стоячим коміром, кручений пояс з розкішними, барвистими китицями на кінцях (Ткач, Арена, 1960, 41); // Тасьма з такою прикрасою біля ручки шаблі, шпаги тощо. Китиця в його була коло шаблі (Сл. Гр.); Хорунжий простягнув до Мартинової шаблі руку й одв’язав червону оксамитову китицю від ефесу (Рибак, Переясл. Рада, 1953, 509); // Прикраса у вигляді стоячого жмутка пір’я чи кінського волосся на головних уборах, звичайно військових, а також подібна прикраса на головах коней; султан. [Гостомисл:] — Ся китиця із пір’я — знак Спокою (Фр., IX, 1952, 252); // Жмуток волосся на кінці хвоста корови, лева та ін. Щоб німці в мене не знайшли листа, я його скручував у трубочку і прив’язував корові до хвоста, в самій китиці (Гжицький, Чорне озеро, 1961, 19); На відміну від левів, тигри мають видовжене тіло, ..хвіст у них не має китиці (Посібник з зоогеогр., 1956, 72).

2. Невеликий сніп соломи, зв’язаний з того кінця, де колоски; використовується для вкривання даху. Далі зірвався й вітер, почав бити снігом о шиби, свистіти серед крутих берегів, термосити і виривати китиці в стрісі (Фр., VIII, 1952, 344).

3. Скупчення квіток на одній гілці, на одному стеблі; суцвіття. Маяв [очерет] над ними пухнатими китицями та наводив сум одноманітним шелестінням (Коцюб., І, 1955, 359); У розчинені вікна зазирали білі китиці акацій (Панч, В дорозі, 1959, 136); // Гроно. Мавка йде до калини, швидко ламає на ній червоні китиці ягід (Л. Укр., III, 1952, 224); Високо підіймаючи голову вгору, ..пучками ловила [дівчина] китицю горіхів на пригнутій ліщині (Вас., Вибр., 1950, 29).

4. діал. Букет. Рано прислав, так чула я, якийсь, казали, великий пан велику китицю квітів (Коб., За ситуаціями, 1914, 122).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 155.

Китиця, ці, ж.

1) Кисть (у платья, ковра, сбруи и пр.) Вас. 160, 170. Шух. І. 128.

2) Кисть изъ сросшихся вмѣстѣ нѣсколькихъ орѣховъ. Камен. у.

3) Снопъ соломы, связанный съ того конца, гдѣ колосья, и употребляемый для соломенныхъ кровель. Чуб. VII. 379. См. Кулик.

4) Букетъ цвѣтовъ. Желех.

5) Гора, только на вершинѣ покрытая снѣгомъ. Шух. І. 73. Ум. Китичка. Хусточка у пояса мережувана і з вишитими орлами і ляхівка з під плахти вимережувана і з китичками. Кв. І. 7.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 241.

китиця Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
tasselкисть

китиця Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
kytytsiakytytsiakytytsya

китиця Рід - іменник, жіночий рід, неістота

китиця Словоформи слова

Називнийкитицякитиці
Родовийкитицікитиць
Давальнийкитицікитицям
Знахіднийкитицюкитиці
Оруднийкитицеюкитицями
Місцевийна/у китиціна/у китицях
Кличнийкитицекитиці

китиця Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

китиця в англійській розкладці - rbnbwz

Цитати української літератури з використанням слова китиця

"Сонце вже зайшло, але в небі висить іще густо-червона, з синюватими краями велетенська хмаряна китиця"Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Завіса на вікні напнулась, немов вітрило, а на небі висить, як велетенська китиця винограду, попелясто-синя хмара"Винниченко Володимир Кирилович - Записки Кирпатого Мефістофеля

"— Та й гарна ж китиця! Хоч на панську шапку чіпляй! Покуштуєте й ви турецької таволги на галерах"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Князь Єремія Вишневецький

"— Пожди, й тобі прийдеться, бичача китиця…"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир