ЖОРНА

Значення жорна це

ЖО́РНА, рен, мн. (одн. жо́рно, а, с.).

1. Плескуватий круглий камінь, признач. для лущення і розмелювання зерна та інших твердих предметів. Жорна м’яко шамотіли по зерну: кіш трясся, як у пропасниці (Коцюб., II, 1955, 353); Жорно було надзвичайно важке (Тулуб, Людолови, II, 1957, 166); Здобувши електричний струм, пустив [Микита] його.. рухати верстати в майстернях, жорна в млині, бігунці в олійниці, кінопересувку (Ю. Янов., II, 1954, 157); * У порівн. Величезне, як млинове жорно, і червоне, як жар, сходило сонце (Донч., III, 1956, 71).

2. перен. Про видиму форму місяця, сонця і т. ін. З-за кам’яної огорожі викочувалося велетенське жорно червоного, як заграва, місяця (Донч., І, 1956, 485).

3. Пристрій, яким у домашніх умовах розмелюють зерно; ручний млин. Жорна складаються з невеликого ящика на ніжках, що в нього вміщено два плисковатих камені (Збірник Полт. музею. І, 1928, 77); Мололи в себе вдома потайки, пішли в хід старі дідівські жорна, які валялись десь на вгородах та попід хатами (Хижняк, Тамара, 1959, 41).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 544.

Жо́рна, рен, с. мн. см. Жорно.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 491.

жорна Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
millstoneжернова

жорна Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zhornazhornazhorna

жорна Рід - іменник, чоловічий рід, неістота, однина і множина,іменник, середній рід, неістота

жорна Словоформи слова

Називнийжоренжорни
Родовийжорнажорнів
Давальнийжорнові, жорнужорнам
Знахіднийжоренжорни
Оруднийжорномжорнами
Місцевийна/у жорніна/у жорнах
Кличнийжорнежорни

жорна Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

жорна в англійській розкладці - ;jhyf

Цитати української літератури з використанням слова жорна

"Майже знахідка віку… У нього є й жорна ручні, та поки що не дає…"Гончар Олесь Терентійович - Берег любові

"Душа обважніла, мов жорна й так же, як жорна, не знаходила виходу, вертілася на місці"Самчук Улас Олексійович - Гори говорять!

"Наковував жорна, виправляв шкіри, шив кожухи"Харчук Борис Микитович - Планетник

"Тоді ще на селах у людей не вивелись стародавні жорна та ножані ступи, щоб дома й молоть пашню на борошно, і товкти просо на пшоно в той час, як у Росі й у ставках висихала в жнива вода і млини не мололи часом цілий місяць *."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Українські гумористи та штукарі

"Звичайно, вiд колишнього банкiра багато не довiдаєшся - князь це уже зрозумiв: що взяти з божевiльного?! Але хто зна, може, старий якось i прохопиться потрiбним словом - нiкому не вiдомо, як крутяться жорна у покалiченому млинi.."Кашин Владимир - Кривавий блиск алмазiв

"І на тому тижні гуркотіли жорна в твоїй клуні."Гуцало Євген Пилипович - Голодомор

"Чоловік крутив собі жорна — і ні пари з уст"Багряний Іван Павлович - Людина біжить над прірвою

"Коли ракета зникла, знову зазвучав голос Натанiела, наче прокручувались залiзнi жорна"Бережной Василий - Молодший брат сонця

"На іншого зглянеться бог… А в нього аж п’ять ротів, як вітряків, щось треба кинуть на жорна."Коцюбинський Михайло Михайлович - Intermezzo

"— Хата є, в хатi — комiрчина, на дворi — клуня, хижка, дровiтня, ступа, i жорна маю, i гусака, i галагана, i цiле подвiр’я курей, ще бiльше яєць та шевське ремесло в руках."Стельмах Михайло Панасович - Гуси-лебеді летять…