ДІЯ

Значення дія це

ДІ́Я ді́ї, ж.

1. Робота, діяльність, здійснення чого-небудь. Маркс і Енгельс говорили багато раз, що наше вчення не догма, а керівництво до дії. (Ленін, 28, 1951, 193); Він доводив нам, що його вдача вимагає якоїсь дії, а не сидіння в тюрмі (Досв., Вибр., 1959, 136).

2. тільки мн. Сукупність вчинків кого-небудь. Герцен лишився непохитним у своїх діях (Рильський, III, 1956, 55); Тільки міцно тримаючись за єдність волі і за єдність дій мільйонів членів партії, можна безстрашно стояти серед буремного моря (Тич., III, 1957, 276).

3. Робота, функціонування якої-небудь машини, агрегату, підприємства і т. ін. Зменшився вогонь з ручної зброї, в дію входили міномети (Ле і Лев., Півд. захід, 1950, 370); 3 18 шахт, які споруджуються в районі Волинського родовища, 5 уже введено в дію (Визначні місця Укр., 1958, 148).

У ді́ї — із застосуванням до конкретних умов, на практиці. Вся історія нашої партії є марксизм-ленінізм у дії (П’ятдесят років КПРС, 1953, 23); Період революційного натиску показав у дії класовий склад населення Росії і ставлення різних класів до старого самодержавства (Ленін, 13, 1949, 93).

4. Вплив на кого-, що-небудь. Супутники планет обертаються навколо своїх планет під дією тяжіння до них так само, як Місяць обертається під дією тяжіння до Землі (Астр., 1956, 67); Повидло і варення готують з плодів та ягід, використовуючи консервуючу дію цукру (Колг. енц., II, 1956, 259); Треба забезпечити розширення радіуса дії наявних телевізійних центрів (Наука.., 5, 1958, 6); // Виявлення сили, енергії чого-небудь. Вона [Бетя].. ілюструвала страшенну дію бомб з літаків (Трубл., І, 1955, 73); Бувають часом такі форми прояву дії вітру, що темній, неосвіченій людині вони можуть і справді здатися чимсь надприродним, таємничим (Наука.., 8, 1956, 34).

5. Сукупність і розвиток подій у літературних творах, кіно і т. ін. У перші часи існування кіно дія у фільмах.. будувалася з повним дотриманням театральної умовності, театрального простору і часу (Мист., 5, 1956, 17); У «Фронті» О. Корнійчук.. показав не позитивний, а негативний фон для розвитку дії п’єси (Вітч., 8, 1958, 165).

6. тільки мн. Операції, пов’язані із збройною боротьбою. Бойові дії за соціалістичну Батьківщину.

7. заст. Виконання якого-небудь обряду. Пишна декорація ритуальної дії зачаровує лише бідних, темних людей (Тулуб, Людолови, І, 1957, 28).

8. театр. Закінчена частина драматичного, оперного, балетного твору або спектаклю; акт. Переклала оце дві перші дії і просто мало не згинула од нудоти (Л. Укр., V, 1956, 244); Грали історичну трагедію на п’ять дій з життя перського царя Кіра (Тулуб, Людолови, І, 1957. 147).

Під час ді́ї — у той час, коли на сцені йде вистава. Одна з несамовитих поклонниць божественного арапа.. прибігла під час дії за куліси (Ільч., Петерб. осінь, 1956, 194).

9. Основний вид математичного обчислення. Знаходження за кількома даними числами одного нового числа називається арифметичною дією (Арифм., 1956, 14); Вона дивилася на подругу з тим поблажливим співчуттям, з яким семикласниця дивиться на ученицю четвертого класу, що безнадійно заплуталася в межах чотирьох арифметичних дій (Руд., Остання шабля, 1959, 31).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 311.

Ді́я, ді́ї, ж.

1) Дѣйствіе, дѣяніе.

2) Актъ, дѣйствіе (въ драматическомъ сочиненіи).

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 393.

дія Синоніми слова

діяння, чин, акція, вплив, ефект, ділання, це діяніє, у фр. праця, дяльність, (з прий. у) робота, функціонування, лад, (закону) чинність

дія Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
actionдействие

дія Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
diiadiiadiya

дія Рід - іменник, жіночий рід, неістота

дія Словоформи слова

Називнийдіядії
Родовийдіїдій
Давальнийдіїдіям
Знахіднийдіюдії
Оруднийдієюдіями
Місцевийна/у діїна/у діях
Кличнийдієдії

дія Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
321

дія в англійській розкладці - lsz

Цитати української літератури з використанням слова дія

"Дійсно, перша дія нової опери вже майже кінчається"Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Дія діється у Києві, на Кожум’яках."Нечуй-Левицький Іван Семенович - На кожум’яках

"Дія — прамати всіх досягнень людських…"Гончар Олесь Терентійович - Циклон

"Дія закону всесвітнього оновлення."Бережний Василь Павлович - Естафета життя

"Дія діялась в другій половині вісімдесятих років XIX віку, коли здебільшого вже почали потроху пропускать деякі українські книжки народні й дрібні, і чималі"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Неоднаковими стежками

"Одна, друга, третя дія і падає завіса"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"Нехай дія розгортається карколомним темпом"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"Отак і книжку пишуть, щоб дія була зв’язана з дією, щоб суму можна було розкласти на множники і кожний з множників був висновком про дію»."Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Дія четверта: На задньому плані зовсім непомітно стоїть німецький ґенерал з наведеними на українські війська тяжкими гарматами, — маленький рух опору з їхнього боку й вони будуть рознесені на порох"Винниченко Володимир Кирилович - Відродження Нації

"Я почував інколи, що моє єство поволі розчиняється і поволі зникає, як окрема самостійна дія… І що поразка моя неухильна."Самчук Улас Олексійович - На твердій землі