ДУТИСЯ

Значення дутися це

ДУ́ТИСЯ, ду́йся, ду́єшся і дму́ся, дме́шся; мин. ч. ду́вся, дула́ся, ло́ся; мн. дули́ся; наказ, сп. дми́ся, дмі́мося, дмі́ться; недок., розм.

1. Наповнюватися повітрям; роздуватися, надуватися. Не слуха Жаба, дметься гірш, Все думає, що стане більш (Гл., Вибр., 1957, 45); Подоляк дувся і робив страшні очі (Гончар, III, 1959, 230); // Підніматися вверх, розтягуватися, розширюватися внаслідок збільшення об’єму. Плугач оре і в праці рветься, а панське черево отак аж дметься! (Номис, 1864, № 1144); [Марта (співає..)] Із-за хмари дрібен дощик, Аж бульбашки дмуться (Вас., III, 1960, 105); Піняві хвилі Дніпрові дулись І берег високий лизали (Бор., Тв., 1957, 70).

2. перен. Набирати поважного вигляду, триматися зарозуміло, гордовито. Багатая, губатая, Та все вона дметься, А бідна.. К серцю пригорнеться! (Нар. лірика, 1956, 214); Чим начальник дурніший, тим він гордіший, і знай дметься, мов шкураток на вогні (Кв.-Осн., II, 1956, 178); Тремтить і дметься, мов на троні, Кривавий Фра́нко, мов павук (Гірник, Сонце.., 1958, 113). .;

3. перен., на кого-що. Виявляти незадоволення ким-, чим-небудь; сердитися, ображатися. [Захарко:] Не зачіпай, сину, Степаниди. її батько й досі на нас дметься! (Кроп., II, 1958, 154); Вона чогось почала на мене дутися, а потім стала дружити з іншим хлопцем (Руд., Вітер.., 1958, 55).

4. тільки ду́юся, ду́єшся, фам. З азартом, з захопленням грати в яку-небудь гру. — Ну, як же він там? — Нібито в карти дується на всю (Головко, II, 1957, 47).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 442.

Ду́тися, дму́ся, дме́шся, гл.

1) Надуваться, дуться. «І де вже, сестро, нам (жабам) рівняться (до вола)», казать їй друга почала. А та не слуха…. дметься…. дметься…. Гліб. Дмись — не дмись, волом не будеш. Ном. № 2506.

2) Спесивиться. Багатая, губатая вона к чорту дметься, а вбогая хорошая хоча засміється. Грин. ІІІ. 186. Ой як мені не дутися, що нівощо обутися. Радом. у. Дметься, як шкура на огні. Ном. № 13533.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 458.

дутися Синоніми слова

роздиматися, роздуватися, надиматися, надуватися, (мов на троні) приндитися, чванитися, гнути кирпу, (на кого) сердитися, ображатися, копилити губи

дутися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
poutдуться

дутися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
dutysiadutysiadutysya

дутися Рід - дієслово, недоконаний вид,дієслово, недоконаний вид

дутися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особадмусядмемося
2 особадмешсядметеся
3 особадметьсядмуться
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особадутимусядутимемося
2 особадутимешсядутиметеся
3 особадутиметьсядутимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий ріддувсядулися
Жіночий ріддулася
Середній ріддулося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа дмімося
2 особадмисядміться
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часдмучись
Минулий часдувшись

дутися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

дутися в англійській розкладці - lenbcz

Цитати української літератури з використанням слова дутися

"- I нема чого дутися.."Кашин Владимир - Кривавий блиск алмазiв