ДЕРЖАВА

Значення держава це

ДЕРЖА́ВА, и, ж., заст.

1. Маєток, помістя, володіння. — Чому ж се він мені не похвалився? Мабуть, невеличкий хуторець, — нічим гаразд хвалитись. А все ж хутір! Усе ж держава! (Вовчок, І, 1955, 116); Серед самого осередка [острова], над річкою в береговині була давня держава діда Дороша Грицая (Н.-Лев., IV, 1956, 192).

2. Міцність. Ноги не мали ще в собі держави, зразу затремтіли, і вона поточилася (Вас., II, 1959, 17); Я хоча теж чоловік при здоров’ї, держава в мені є, і чую силу в руках, але супроти Оришки — хлоп’я, горобчик (Гончар, М. Братусь, 1951, 41).

3. Влада, керівництво. За твоєї держави як буде — побачимо (Сл. Гр.); — Ми тебе [короля] на державу вінчали, Ми тебе й розвінчаєм самі (Л. Укр., І, 1951, 361).

ДЕРЖА́ВА, и, ж. Апарат політичної влади в суспільстві. Разом із суспільним поділом праці і диференціацією суспільства на багатих і бідних, вільних і рабів, виникає і нове історичне явище — класи, створюються умови, які сприяють переходу від первісно-общинного ладу до держави (Нариси стар. іст. УРСР, 1957, 110); Він [В. І. Ленін] підкреслив, що без пролетарської держави, без диктатури пролетаріату не можна зламати опір поваленої буржуазії, відстояти завоювання революції і побудувати соціалістичне суспільство (Біогр. Леніна, 1955, 152); // Країна з таким апаратом політичної влади. Будучи складовою і невід’ємною частиною Радянського Союзу, Українська РСР виросла в одну з найбільших держав Європи (Наука.., 12, 1957, 1); Тринадцять морів і два океани Омивають державу мою (Нагн., Пісня.., 1949, 64).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 248.

Де́ржава, ви, ж.

1) Прочность, крѣпость. Нащо продовбав таку велику дірку? Мало де́ржави буде, т. е. вслѣдствіе большихъ размѣровъ дыры, окружающее ее дерево будетъ слишкомъ тонко и потому не прочно, не будетъ держать. То-же говорится о планкѣ, напр., если ее слишкомъ вытесать въ какомъ-либо мѣстѣ: тогда тамъ «буде мало де́ржави». Кременч. у.

2) Помѣстье; владѣнія. Батько вмер, так він і зостався хазяїном на всій де́ржаві. ЗОЮР. II. 61.

3) Чаще съ удареніемъ на второмъ слогѣ. Государство.

4) Власть. Хлоп у нас розуміє панську волю і силу не так, як тут, на сьому безлюдді. То була де́ржава, справді держава. Хата. 139. За твоєї де́ржави як буде — побачимо. НВолынск. у.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 370.

держа́ва — апарат політичної влади в суспільстві, а також країна з таким політичним апаратом; на українських землях держава поста­ла 862-го року за часів правління князів Аскольда й Діра; проте ще тривалий час трималися родові звичаї, князь був тільки військо­вим провідником та охоронцем родів, а справжню владу мали старшини в роді, що з часом пере­творилися на княже боярство (див. віче); об’єднати Русь-Україну в од­них руках удалося князеві Володи­миру Великому (975 — 1015), а піз­ніше Ярославу Мудрому (1018 — 1054); по смерті останнього Укра­їна остаточно поділилася на уділи (див.); дохристиянський світогляд культивував особисту волю (див.) і тим відкидав можливість сильного проводу; з нашестям монголо-татарів вироблення в Україні дер­жавницького світогляду припини­лося аж до періоду Козаччини.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 178.

держава Синоніми слова

(територія об'єднана політичною владою) країна, земля, (зі словом рідний) край, сторона

держава Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
the stateгосударство

держава Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
derzhavaderzhavaderzhava

держава Рід - іменник, жіночий рід, неістота, однина і множина,іменник, середній рід, неістота, однина і множина

держава Словоформи слова

Називнийдержавадержави
Родовийдержавидержав
Давальнийдержавідержавам
Знахіднийдержавудержави
Оруднийдержавоюдержавами
Місцевийна/у державіна/у державах
Кличнийдержаводержави

держава Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

держава в англійській розкладці - lth;fdf

Цитати української літератури з використанням слова держава

держава — це Фрідріх Мертенс, князівно"Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Це вам не дев’ятнадцятий рік! Тоді держава заготувала, коли не помиляюсь, всього-на-всього вісімнадцять мільйонів центнерів, а тепер одного посівматеріалу мусимо мати не менш."Хвильовий Микола - Оповідання про Степана Трохимовича

"Піратська держава набирала силу"Ячейкін Юрій Дмитрович - Космiчна халепа капiтана Небрехи

"І хліб в нас довільний, бо в нас держава давня: та, що над Сулою левада, то таки наша батьківщина й дідизна"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Князь Єремія Вишневецький

"Все для сім’ї: і честь для сім’ї, і власність, і талант, і держава… Та що таке? Хай сім’я служить уже чомусь більшому за неї! Годі."Винниченко Володимир Кирилович - Чорна Пантера і Білий Медвідь

"Для всіх сама Держава,"Багряний Іван Павлович - Антон-Біда — Герой Труда

"Я хоча теж чоловік при здоров’ї, держава в мені є, і чую силу в руках, але супроти Оришки — хлоп’я, горобчик"Гончар Олесь Терентійович - Микита Братусь

"Мiг же! Не простить менi держава"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Збудується, держава буде…"Драч Іван Федорович - Кругом будується біда

"— Чого їм ті відстрочки муляють? Держава дала значить, знала, нащо давала"Гончар Олесь Терентійович - Людина і зброя