ГУЛЯТИ

Значення гуляти це

ГУЛЯ́ТИ, я́ю, я́єш, недок.

1. Ходити не поспішаючи, для відпочинку, задоволення і т. ін. А жіночка, Мов цього не знає, У доброму намистечку В садочку гуляє (Шевч., II, 1953, 106); В найбільший вітер я все ж можу гуляти за горою в затишному місці (Коцюб., III, 1956, 410); // перен. Швидко, з великою силою рухатися в різних напрямках. Ходить вітер, ходить буйний, По полю гуляє (Граб., І, 1959, 197); Гуляють хвилі на просторі… (Нех., Ми живемо.., 1960, 128); У морі, непривітному, почорнілому, гуляв шестибальний шторм (Собко, Справа.., 1959, 57); // перен. Поширюватися вільно, безперешкодно. Та й дзвеніла ж радісно округа! Та й гуляла ж пісня навкруги! (Голов., Поезії, 1955, 24); Чутка пішла гуляти по вулицях, ніщо не могло її спинити (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 195).

2. Весело проводити час; розважатися. Старий хоче спати, а молодийгуляти (Укр.. присл.., 1955, 147); Каже мені мати: — Йди, доню, гуляти, Та будь веселенька, Бо ти молоденька (Щог., Поезії, 1958, 59); Довго співали дівчата, довго гуляли хлопці (Н.-Лев., II, 1956, 173); // Бути вільним від роботи. Ніхто не гуляв; усяк своє діло робив… (Мирний, І, 1954, 50).

3. Проводити час за випивкою; пиячити. У Києві на Подолі Козаки гуляють. Як ту воду, цебром-відром Вино розливають (Шевч., II, 1953, 35); Он і Огирі на хуторі тиждень гнали [самогон]. Це ж не день, не ніч гулятимуть, а тиждень цілий, не одриваючись, питимуть (Головко, II, 1957, 27).

Гуля́ти весі́лля — справляти весілля. Щоб лихо прогнать, І щоб долю звеселити, Заходились наші квіти Весілля гулять (Гл., Вибр., 1957, 271); Гарні в колгоспі дівчата, Будем весілля гуляти (Забашта, Квіт.., 1960, 97).

4. з ким, розм. Бути в близьких любовних стосунках з ким-небудь. А щоб чим-небудь хоч трохи одводити душу, обзавівся [Максим] якоюсь повійницею та й гуляв іноді з нею… (Мирний, II, 1954, 130).

5. у що. Грати в яку-небудь гру. — Дивлюся я, чужі діти бігають, гуляють в.. хрещика, купаються, а мені не можна й одступить од дітей (Н.-Лев., II, 1956, 175); В одному місці біля недогарка запаленої свічки гуляли [солдати] в карти на картоплю (Панч, І, 1956, 129).

6. Не використовуватися (про землю і т. ін.). Багато гуляє корисної землі.. Іскрівці висловили думку засіяти її кормовими культурами (Рад. Укр., 28.УІІ 1961, 2); — Нащо ж у вас земля гуляє під ними [багатолітніми травами] зайвий рік? (Оров., Зел. повінь, 1961, 28); Треба було одразу двох трактористів прислати, а не одного, щоб день і ніч не гуляли плуги (Ю. Янов., II, 1958, 400).

7. по кому — чому, перен., розм. З великою силою, дошкульно бити. Він не чув більш ні спеки, ні мук, Він не чув, як по спині гуляв З усіх сил володарський канчук (Граб., І, 1959, 474); Довга, в’юнка нагайка [Мечелара] .. не раз гуляла, по спинах людей (Чаб., Балкан. весна, 1960, 30).

8. Бути у періоді парування, злучки (про тварин). Корова гуляє.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 191.

Гуля́ти, ля́ю, єш, гл.

1) Гулять, расхаживать, ходить, ѣздить гдѣ либо. От котик і довідався, що царь з дочкою гулятиме біля річки. Рудч. Ск. По садочку я гуляю, товариша викликаю. Мет. 69. В тій галері од пристані далеко одпускали, Чорним морем далеко гуляли. Дума. Вітер віє повіває, по полю гуляє. Шевч. 8. А думка край світа по хмарі гуля. Шевч. 9. Ревуть ляхи, а поставець по столу гуляє. Шевч.

2) Кутить, веселиться, гулять, развлекаться, пировать. От знов грошей доволі; знов коваль п’є та гуляє. Рудч. Ск. І. 65. Гуляй, дитино, поки твоя година. Ном. Козацьтво гуляє, байрак гомонить. Шевч. Гу́льма гуля́ти. Гулять напропалую.

3) Быть празднымъ. Козак — душа правдивая, сорочки не має — коли не п’є, так нужу б’є, а все не гуляє. Ном. № 769. Роби, не лежи, не гуляй! — сам Бог сказав. Рудч. Ск. І. 178. Шлях не гуляє, т. е. много на немъ народу. Ном. № 11390. Щоб він, гуляючи, навчав Настусю заповідь. Шевч.

4) Быть въ гостяхъ, развлекаться въ гостяхъ. Рудч. Ск. І. 82. То оце вже ви й додому? гуляйте в нас іще. Черниг. Гуляйте! — Гуляли б, та хліба не брали. (Шутка). Ном. № 11876.

5) Играть (въ различныя игры). Вони… гуляють у карти. Рудч. Ск. І. 107. Гуляють у тісної баби. Рудч. Ск. І. 199.

6) Танцовать. О. 1862. IV. 25. Він як заграв на ту дудку, то увесь товар і я гуляли до самого вечора. Грин. II. 82.

7) О животныхъ: быть въ періодѣ случки, бѣгаться. Наша корова тепер саме гуляє. Полт.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 339.

гуляти Синоніми слова

(ходити заради відпочинку) прогулюватися, проходжуватися, діал. спацерувати

гуляти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
walkingгулять

гуляти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
huliatyhuliatyhulyaty

гуляти Рід - дієслово, недоконаний вид

гуляти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особагуляюгуляємо
2 особагуляєшгуляєте
3 особагуляєгуляють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особагулятимугулятимемо
2 особагулятимешгулятимете
3 особагулятимегулятимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідгулявгуляли
Жіночий рідгуляла
Середній рідгуляло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа гуляймо
2 особагуляйгуляйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часгуляючи
Минулий часгулявши

гуляти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

гуляти в англійській розкладці - uekznb

Цитати української літератури з використанням слова гуляти

"Дочку свою чи пошле куди, чи гуляти пустить, дочка в неї не спізниться, не забариться"Вовчок Марко - Три долі

"— Та вставай та ходім з ним гуляти, бо ти ж добре тому відомий, що од його і не одчепишся, і ні на який спосіб не одкараскаєшся, — було кажу я."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Хмари

"I Кагарлицький уже мiсяць гуляти не виходить"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"— Нянька панича понесла гуляти."Мирний Панас - Лихо давнє й сьогочасне

"I вони мали вдавати щастя і задоволення і гуляти з родичами і друзями, і з тими небагатьма, хто вернувся з фронту"Покальчук Юрій Володимирович - Хлопці від Катеринки

"[19] Гуляти — танцювати."Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"– Нікчемний той рід жіночий, – каже, – все б їм гуляти! Гуляють та цокочуть, як ті сороки."Вовчок Марко - Сон

"        По морю гуляти,"Куліш Пантелеймон Олександрович - Маруся Богуславка

"Товариші подумали й про таке: в селі не можна чіпати Йону, бо на Катрю впаде підозра, життям поплатиться їхня  спільниця… Вирішили, що братимуть його на хуторі, де Йона має гуляти у свого приятеля иа хрестиках."Гончар Олесь Терентійович - Циклон