ГОСТРИЙ

Значення гострий це

ГО́СТРИЙ, а, е.

1. Який має колючий кінець або ріжучий край; здатний колоти або різати. Крикнула Олександра ридаючи.. та й звалилась, як трава на гостру косу (Вовчок, І, 1955, 33); Гостра склянка з розбитої пляшки зробила [Євгешці] глибоку рану (Донч., VI, 1957, 87); Гостре каміння в’їдається в босі ноги (Ю. Янов., IV, 1959, 128).

2. Який звужується, витягується на кінці. Подекуди.. виглядали жовті соняшники, гострі верхи кукурудзи (Н.-Лев., II, 1956, 381); Роман їхав у гострій смушевій шапці, як у шоломі (Гончар, III, 1959, 76); Він сидів на ослоні і мастив олією свій облуплений гострий ніс (Чаб., Балкан, весна, 1960, 21).

∆ Го́стрий кут — кут, менший 90°, менший прямого. Гострий кут трикутника.

3. Який добре сприймає що-небудь; тонкий, проникливий. На виду у діда старечий спокій, а протегострий, огняний погляд (Мирний, І, 1954, 165); Очі в нього гострі, видющі, слух, як у птиці, і вже коли він стоїть на варті, миша не пробіжить… (Цюпа, Назустріч.., 1958, 244); Від його кожуха йшов такий же важкий дух, як і від овець, і вовкам, хоч вони й мали гострий нюх, трудно було тепер зачути навіть близько живу людину (Панч, Гарні хлопці, 1959, 51); // Який глибоко вникає в суть чого-небудь; допитливий. Розум у дитини був гострий, допитливийїй усе хотілося знати (Життя і тв. Т. Г. Шевченка, 1959, 7); Багатьох сучасників А. П. Чехова вражав гострий, аналітичний склад його розуму, твердість його суджень (Наука.., 1, 1960, 54).

4. Який діє рішуче, різко і грубо. Ішла чутка, що він страшний чоловік, палкий як порох, а гострий як бритва (Мирний, І, 1954, 300); Війт був чоловік гордий і гострий. Учувши оці звернені до себе слова, він цілий почервонів зі злості (Кобр., Вибр., 1954, 49); Я гостра з ворогом, мов голка! (Тич., Зростай.., 1960, 32); // Який відзначається дотепністю, вигадкою. От ся [пані] втішнато вже втішна! О, яка весела, як усіх смішить! Дуже гостра й розумна (Вовчок, І, 1955, 376); // Сповнений дотепу; влучний, дошкульний. Олександра й сама моргала на хлопця, зачіпала гострим словом, палким поглядом (Коцюб., І, 1955, 64); А тепер, коли для мене Жартом злим кінчиться драма І от-от зірватись має Гостра, злобна епіграма,Безпощадній зброї сміху Я боюся піддаватись (Л. Укр., І, 1951, 141); В поезії Некрасова ми бачимо гостру й сміливу сатиру, задушевну лірику, високу громадську патетику (Літ. газ., 15.1 1948, 3).

◊ Го́стрий на сло́во (язи́к і т. ін.) — який влучно, дотепно говорить. [Іван:] Гострий ти на слова, та який то з тебе на ділі козак? (Вас., III, 1960, 24); І змалку росло воно хитре, пронозливе, гостре на речі, і ласки ніхто не забачив в іскрявих смішливих очах (Дн. Чайка, Тв., 1960, 154); Надто гострий він на язик, не змовчить, не стерпить неправди (Горд., Дівчина.., 1954, 239); Згла́джувати (згла́дити) го́стрі кути́ — робити менш помітним суперечності, зм’якшувати їх. Автору роману закидали.. намагання згладити гострі кути і ухилитися від постановки складних проблем (Талант.., 1958, 80).

5. Який сильно діє на органи чуття (нюх, смак, зір, слух і т. ін.). Гаряче повітря було повно гострих пахощів акацій і розливало якусь розкіш на ввесь двір (Н.-Лев., II, 1950, 223); Раптом забринів гострий.. дзвінок, то баронеса кликала Софію (Л. Укр., III, 1952, 535); Холод став гострішим (Коцюб., III, 1956,136); У голові Петру блискавично проноситься думка, яка збурює його кров і засвічує очі гострим блиском (Чаб., Балкан весна, 1960, 8).

6. З великою кількістю солі, прянощів, спецій (про їжу). Вміст оцтової кислоти в них [маринадах] повинен становити 1,2-1,8%; такі маринади називаються гострими (Укр. страви, 1957, 416); // Їдкий, пряний (про приправи). На смак цибуля буває гостра, напівгостра і солодка (Укр. страви, 1957, 205); // у знач. ім. го́стре, рого, с. — страва з великою кількістю солі, прянощів, спецій. — Це Роза допомагала готувати. А ти знаєш, як вона любить гостре (Томч., Готель… 1960, 216).

7. Який надзвичайно сильно виявляється; сильний (про почуття). Іваниха сплеснула руками і впала до землі зомліла, гостра туга її підкосила (Л. Укр., III, 1952, 568); Він дивився на винахідника з гострою цікавістю, ніби довго чекав на його появу (Собко, Справа.., 1959, 99); Удосконалювати художню майстерністьце значить, насамперед, розвивати в собі гостре відчуття епохи, в якій митець живе (Мист., 5, 1961, 10).

8. Який бурхливо розвивається, протікає (про хворобу). В лікарні їм сказали, що у хворої гострий апендицит (Рибак, Час.., 1960, 132).

9. Який проходить або розвивається надзвичайно сильно; напружений. Коли перше, за панщини, експлуатація селянина була в стадії, так сказати, «натурального» хижацтва, то при зрості капіталізму вона приймає форми гострої, смертельної боротьби (Коцюб., III, 1956, 37); Зарудному завжди було властиве художньо виразне розкриття гострих характерних життєвих конфліктів (Мист., 1, 1959, 15); Іноді доходило й до гострих сутичок між матір’ю і дочкою (Хижняк, Тамара, 1959, 52).

◊ Го́стре пита́ння; Го́стра пробле́ма — назріле, але складне для розв’язання завдання; болюче питання. Тепер ніхто вже не знімав гострих, пекучих питань, як першого дня, коли Кирило приїхав на дачу (Коцюб., II, 1955, 220); Квартирна проблема, виявляється, була й тут гострою (Дмит., Розлука, 1957, 295).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 144.

Го́стрий, а, е.

1) Острый, имѣющій тонкое лезвее. Не пиляй мене тупим, та ріж мене гострим. Ном. Гостра шабля. У рученьках гостру шаблю носить. Мет. 238. Мала пташка, та кігті гостри. Ном. № 7325.

2) Остроконечный, конусообразный. Як виїхав донський козак із-за гострої могили. Н. п. Гострий шпиль. Ком. Р. ІІ. 90.

3) Сильный, жестокій, рѣзкій. Цур-цурачка — гостра болячка. Ном. № 14147.

4) Рѣзкій, остроумный. Гострий, як бритва. Ном. № 1523. Хоч голий, та гострий. Ном. № 1475.

5) Пронзительный, жгучій. Гострі, чорні очі. Левиц. І. 332.

6) Го́стра доро́га. Колоть, мерзлая грязь на дорогѣ. Дорога гостра не можна їхати. Камен. у., Ум. Гостре́нький, гостре́сенький. Єсть у мене гостресенький ножик. Грин. III. 354.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 319.

гострий Синоніми слова

(кіл) загострений, гострякуватий, (ніж) вигострений, нагострений, гостролезий, (погляд) проникливий, допитливий, (слух) тонкий, (запах) різкий

гострий Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
sharpострый

гострий Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
hostryihostryihostryy

гострий Рід - прикметник

гострий Словоформи слова

Називнийгострийгострагострегострі
Родовийгострогогостроїгострогогострих
Давальнийгостромугострійгостромугострим
Знахіднийгострий, гострогогостругострегострі, гострих
Оруднийгостримгостроюгостримгострими
Місцевийна/у гострому, гострімна/у гострійна/у гострому, гострімна/у гострих

гострий Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
725

гострий в англійській розкладці - ujcnhbq

Цитати української літератури з використанням слова гострий

"Але я, дивлячися на гострий, незагоєний цілком шрам коло її виска, не можу позбутися почуття, що, при найменшім зворушенні або напруженні реконвалесцентки, з нього мусить на чолі витиснутися кров»."Кобилянська Ольга Юліанівна - Через кладку

"Жодного шва! Тільки в скроні застряг блискучий гострий камінець."Бережний Василь Павлович - Діти одного Сонця

"«Випитує… Цікавиться знать усе, але я йому не скажу нічого; благочинний — чоловік гострий, запопадний, але хибний і небезпечний…» — подумав писар і обізвався згодом:"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Поміж ворогами

"То нічого, що я женщина з женственною натурою, — в добу горожанських війн я — солдат революції, і моє перо — гострий багнет, який завше сторожко прислухається"Хвильовий Микола - Санаторійна зона

"То була газета, проткнута в кількох місцях сизими голками, а з-під неї стримів гострий їжачий писок."Тютюнник Григір Михайлович - Біла мара

"Тiльки на широтi Бiскайської затоки попали в шторм, i Андреаса вдарило об гострий край даху рубки, вiд чого в нього лишився шрам на лiвiй щоцi"Крюс Джеймс - Мiй прадiдусь i я, або ж Великий хлопчак i малий хлопчак

"Який гострий розум у цієї земної дівчини, скільки енергії! Як це добре, що вона здогадалась показати йому цей ще не досліджений континент!"Бережний Василь Павлович - Архітектурна фантазія

"Вiн летiв у мене, мов спис - гострий, пронизливий, проникаючи розпеченим вiстрям у мозок"Росоховатский Игорь - Бiлi звiрi

"Рожевий якось обм’як, гострий блиск його очей погас."Бережний Василь Павлович - Істина поруч

"I навiть власний гострий бiль у стегнi вiдчувався менше, Галя забувала про нього"Владко Владимир - Аргонавти Всесвiту